Tlouštíci – pořad, podle kterého raději nehubněte! – Díl 2.

Datum: 14. 04. 20
Štítky: obezita | pořad | tlouštíci

Sám jsem byl překvapen, jakou odezvu vyvolal na FB Obesity NEWS můj první komentář. Nepochybně ho vidělo řádově méně lidí než pořad. Ale mnoho našich úspěšných pacientů ví, o čem je řeč. Nakonec jsem rád, že pořad běží a vyvolává diskusi. I pro studenty, které vyučuji, lze nalézt mnoho poučného.

Ve druhém díle vidíme pacienta/klienta, v jehož výrazu tváře je patrná extrémní únava, kterou se snaží přejíst, resp. přepít energetickými nápoji. Tedy získat energii pro mozek. I proto je v potravinách a nápojích mnoho jednoduchých cukrů! Ze své praxe bych s pravděpodobností hraničící s jistotou konstatoval, že Ota má těžký syndrom spánkové apnoe se všemi důsledky, které s sebou nese (přečtěte si příběh Možná jsem měl i dva metráky – je starý několik let, ale za tu dobu jsem se setkal s mnoha podobnými příběhy, téměř jako „přes kopírák“).

Na druhou stranu je evidentní, že hodnota 44 % tuku, ať už byla změřena jakkoliv, není tak dramatická. Ota má poměrně hodně svalů, takže metabolický obrat je obrovský.

Syndrom spánkové apnoe + zajídání stresu znamená jasný postup, který má přednost před intervencí pohybové aktivity a jídla (ohledně různých závislostí se dočtete v zamyšlení psychologa v dalším příspěvku). Pacienti se syndromem spánkové apnoe v noci chrápou, mívají zástavy dechu a celkově v noci špatně okysličují krev, což vede k únavě přes den a pití sladkých nápojů. Počet zástav dechu za hodinu bývá u těchto pacientů často hodně přes 50! Velká redukce hmotnosti může tento syndrom samozřejmě vylepšit, nebo dokonce zcela eliminovat. Na druhou stranu diagnostika a zaléčení syndromu vede k poklesu hmotnosti o 15-20 kg během dvou měsíců bez větší námahy, protože pacienti přestávají konzumovat energetická jídla.

Hodnocení efektu (-11 kg/6 týdnů) a pochybování o výsledku je pro pacienta kruté. Odpovídá to téměř -2 kg/týden! To, že Ota nebyl za prvních 6 týdnů cvičit, je pro něj nakonec možná velmi dobře! Vydává se na cvičení (-12 kg) již s odlehčeným pohybovým aparátem. To někdy pacientům s takovou hmotností doporučujeme – nejprve mírně odlehčit a pak velmi pozvolna zahájit pohybovou aktivitu. Ovšem představa, že by měl někdo zhubnout 12 kg při 120 kg za 6 týdnů, jak jsem zaznamenal poznámku, je zcela mimo realitu praxe.

Není proto divu, že po tréninku, který byl extrémní, dochází při redukční dietě k infekčnímu onemocnění. Stejně tomu bylo i v minulém díle. Po extrémní zátěži, což trénink podle ukázek nepochybně byl, může dojít k tzv. imunitnímu oknu, kdy je člověk náchylnější k infekcím. Může to být náhoda, ale také dobrý prostředek pro doporučení multivitaminových v pokračování EXTRA (to jsem si po minulé zkušenosti již odpustil).

Ačkoliv pohybová aktivita imunitu posiluje, intenzivní zátěž může být i riziková. Výhoda Oty je, že má pohybovou anamnézu, což správně poznamenal instruktor/trenér. Ale intenzita zátěže na kameře a výraz v tváři klienta vyvolává otázku, jaký krevní tlak má v zátěži a po zátěži. Vrcholem této části je měření InBody okamžitě po tréninku. Každý, kdo s metodikou pracuje, ví, že je třeba mít alespoň základní klidový režim. No a proč šel sval dolů? Ota prodělal onemocnění, během kterého chyběla pohybová aktivita, po tréninku je navíc dehydratován, dochází k přesunu tekutin a iontů na membránách a nepochybně je změněna vodivost tkání (na Otovi je vidět pot). Myslím, že kromě váhy je výsledek zcela neinterpretovatelný.

Scénář si ale zřejmě žádá, aby se všichni aktéři pořadu potkali. Sázka o hubnutí je jednou z největších chyb v populaci. O tom by mohlo mnoho mých pacientů, ale i kolegů vyprávět. Věta – Ty jenom dělej, co se po tobě chce – je přesně, co nechceme my. Dalším pomyslným vrcholem pak je soutěž, kdy se Ota doslova do maxima zničí. Postrádám jakýkoliv smysl ve výzvě vyběhnout na Lovoš s baťohem – to může vymyslet nezkušený trenér anebo někdo snad jen pro zábavu diváků. O tom, že se měření tepové frekvence nedělá palcem, který má vlastní pulsaci, nemluvě. Opravdu experiment vhodný pro reality show. Ale s nemocným člověkem? Lze jen doufat, že tlak na prsou je z baťohu, jak Ota nesměle dodává. Chůze s holemi v další části pořadu, i když se nedaří držet správný krok, je přirozenější a mnohem méně devastující.

(mat)

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….