Myokiny aneb Pohyb splňuje náročná kritéria léků

Datum: 07. 04. 20
Štítky: cvičení | diabetes | myokiny

Už desítky let existují důkazy o tom, že fyzická aktivita hraje v našem životě velmi důležitou roli a že pohyb nejen prodlužuje život, ale významně také zlepšuje jeho kvalitu. Teprve v posledních 30 letech však poznáváme, co vlastně způsobuje ty zázračné účinky tak jednoduché činnosti, jako je chůze. Chůze může být dostatečná aktivita jak v léčbě, tak především v prevenci mnoha onemocnění.

DŮKAZY JSOU JIŽ DLOUHO ZNÁMÉ A NEZPOCHYBNITELNÉ

V moderní odborné literatuře nacházíme první zmínky o efektu cvičení například u pacientů se srdečním selháním v roce 1948, o pozitivním vlivu pohybu na vysoký krevní tlak pak v roce 1954. Pozitivní vliv pohybu na prevenci nádorových onemocnění byl popsán již v roce 1950. V roce 1958 se odborná literatura věnovala vlivu diety a pohybu na koncentraci cholesterolu, této problematice u mladých diabetiků již v roce 1967, u diabetiků 2. typu až v roce 1970, kdy dochází k postupnému mírnému vzestupu počtu diabetiků 2. typu především ve vyšším věku. Ještě předtím se však od roku 1961 objevují naprosto jasné důkazy o tom, že pohyb hraje významnou roli v léčbě depresivních poruch a dalších psychiatrických onemocnění. V roce 1975 pak přicházejí důkazy, že pohybová aktivita hraje rozhodující roli v léčbě a prevenci osteoporózy a v imunitních procesech.

MYOKINY

Teprve v posledních letech se však ukazuje, co je tím efektivním prvkem, který vše mění. Z výzkumů zřetelně vyplývá, že sval má daleko významnější roli než jen jako orgán, prostřednictvím kterého zajišťujeme pohyb. Ve svalu vzniká mnoho aktivních látek, které působí jak na samotný sval, tak i na vzdálené orgány jako např. na srdce, mozek, tukovou tkáň, kosti, játra, slinivku břišní apod. Tyto látky se nazývají myokiny a do současné doby jich bylo popsáno více než tři sta padesát. Jejich hlavní funkcí je např. vliv na růst svalu a jeho regeneraci, regulaci metabolismu. Modulují protizánětlivou aktivitu a regulují i např. výdej energie v tukové tkáni. Postupně jsou tak na buněčné úrovni objevovány již dlouho známé pozitivní klinické efekty pohybové aktivity.

SVALOVÁ LÉKÁRNA ANEB POHYB JE OPRAVDU „MULTILÉK“!

Každý máme ve svých svalech zásobu myokinů, které můžeme uvolňovat do oběhu v průběhu pohybové aktivity a ještě i nějaký čas po ní. Jsou to vlastně velmi levné a účinné léky, které si sami dávkujeme a předepisujeme. Přesto pokud trpíme nějakým onemocněním, jakými jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo ischemická choroba srdeční, měli bychom se poradit vždy se svým lékařem o vhodné pohybové aktivitě, aby nedošlo kvůli naší mylné představě spíše k poškození. Nicméně se zdá, že chůze nepoškodí v žádném případě, pokud při ní necítíme bolest pohybového aparátu a máme pohodlnou obuv.

SARKOPENIE

Sarkopenie je v překladu snížené množství svalu, které je typické pro vyšší věk nebo těžce nemocné, tzv. polymorbidní pacienty, eventuálně pacienty s malnutricí (nedostatečnou výživou). Pro život a jeho kvalitu je zcela zásadní mít dostatečné svaly především na horních a dolních končetinách kvůli sebeobsluze, ale také jako dobrý zdroj myokinů. Pravidelným cvičením nejen, že sarkopenii předcházíme, ale zvyšujeme i svou tělesnou zdatnost, která je ve vyšším věku nejsilnějším prognostickým faktorem pro úmrtí ze všech příčin, ale především pro úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Při omezení pohybové aktivity z jakýchkoliv příčin pak dochází k rychlejšímu rozvoji například osteoporózy, depresivního ladění, tedy typických projevů nemocí z nedostatku pohybu, resp. nedostatku myokinů…

Využijme čas, dokud svaly ještě máme, a bojujme za jejich zachování a zvyšme svou zdatnost!

(mat)

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….