Spánkem a pravidelností v návycích v prevenci dětské obezity
17. března 2020

V dnešní době je kladen důraz na flexibilitu, každý sám si rozhodne, kdy bude spát, kdy bude snídat, kdy bude chodit do práce. Se špatně pochopeným nedirektivním přístupem ve výchově dětí se navíc často setkáváme s tím, že podobná rozhodnutí dělají dokonce děti samy. Roste však počet výzkumů v prevenci obezity, které naopak podporují zachování jistých pravidel, zejména v oblastech označovaných jako behaviorální a sociální rutina.

Výsledky z řady výzkumů naznačují, že specifické behaviorální rutiny, jmenovitě rutina ve stravovacích návycích a spánkovém režimu, mohou chránit před nadměrným přírůstkem na váze a rozvojem dětské obezity. Vhodné nastavení a načasování behaviorálních rutin může sloužit k udržování fyziologické funkce cirkadiánních rytmů, které ovlivňují metabolismus a regulaci hmotnosti. Jinak řečeno, to, kdy dítě přijímá potravu a kdy chodí spát, může mít výrazný vliv v rámci prevence obezity a v širším kontextu hraje důležitou roli v komplexní podpoře zdraví.

Proto může v prevenci a léčbě dětské obezity být kromě podpory zdravějšího stravování, pohybové aktivity a spánkové hygieny také důležité zohlednit podporu konzistence a optimálního načasování tohoto chování ve snaze zlepšit existující preventivní a léčebné přístupy.

Autor: Martina Karbanová

Odkaz na zdrojový dokument: Hart (2020)

Štítky: obezita | spánek

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

Mohlo by Vás také zajímat
><

Myokiny aneb Pohyb splňuje náročná kritéria léků

Už desítky let existují důkazy o tom, že fyzická aktivita hraje v našem životě velmi důležitou roli a že pohyb nejen prodlužuje život, ale významně...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.