Borgova škála – hodnocení intenzity pohybové aktivity

Datum: 16. 01. 20

 

Borgova škála subjektivního vnímání intenzity zátěže takřka dokonale umožňuje nastavení intenzity pohybové aktivity u zdravých jedinců, ale především u lidí nezdatných, nemocných nebo užívajících léky na ovlivnění srdeční frekvence.

V praxi je to stupnice od 6 do 20, ke které je ještě slovní vyjádření – viz obrázek.

Většinou pak stačí se orientovat podle stupňů, a pokud jsou k dispozici měřiče tepové nebo srdeční frekvence (sport-testery nebo chytré hodinky či náramky s monitorováním tepové frekvence), lze si přiřadit i hodnotu tepové frekvence. Ale pozor u lidí, kteří mají nějaké nepravidelnosti v srdečním rytmu, nelze spoléhat na hodinky či náramky a je lepší se orientovat podle Borgovy škály.

Pokud chcete redukovat hmotnost a současně i mírně zvýšit zdatnost, zdá se optimální stupeň 11–14. Pokud si budete kontrolovat svou srdeční nebo tepovou frekvenci, nemělo by vás překvapit, že při stejném stupni budete mít jinou tepovou frekvenci například při jízdě na kole nebo rotopedu a při chůzi nebo běhu. Při chůzi či běhu je při stejně vnímaném úsilí jako na kole vyšší srdeční frekvence přibližně o 10–12 tepů/min a ještě nižší je při posilování nebo tzv. odporovém tréninku.

Pokud si nejste jisti intenzitou zátěže při svých zdravotních obtížích, raději se poraďte se svým lékařem. Někdy je vhodné provést i zátěžový test – ergometrii s monitorováním srdeční frekvence (+ EKG) a krevního tlaku. Doporučení se pak provádí na základě tohoto vyšetření. Zvláště u lidí s vysokým, ne zcela uspokojivě kompenzovaným krevním tlakem je lepší začínat první týdny na nižší intenzitě.

(mat)

><
Může vás také zajímat

Celozrnné vs. cereální pečivo

Celozrnné vs. cereální pečivo

Pokud při výběru pečiva saháte raději po výrobcích celozrnných než těch z bílé mouky, děláte dobře. Co když ale...

Glykemický index

Glykemický index

Glykemický index (GI) je údaj, který vyjadřuje, jak rychle se sacharidy po konzumaci určité potraviny dostanou do krve...