Nouzový stav, home office, stres a jídlo aneb Nezajídejte stres!
15. března 2020

Současná doba klade na mnoho lidí velké nároky, především na psychiku. Mnozí z těch, kteří byli zvyklí stres ze sebe dostávat například v tělocvičnách, na hřištích nebo ve fitness centrech jsou nyní často bezradní. Co nyní dělat?

Nejprve je třeba zdůraznit, že opatření, která mohou pomoci snížit očekávaný nápor při kulminování infekce, a tím ulevit přetížení nejen zdravotnického systému, ale především lidí v tomto systému, kteří poskytují péči, jsou naprosto oprávněná. Ten, kdo tomu nerozumí, si možná vzpomene na povodně v roce 2002, ale i v pozdějších letech, kde zpomalení a odložení kulminace jednotlivých přítoků velkých řek pomohlo zachránit mnoho majetku a pravděpodobně i mnoho životů. Velmi podobná je i tato „živelní pohroma“… Zpomalení nástupu zachrání mnoho životů. Přesto je zřejmé, že někdo infekci časem podlehne stejně tak, jako podlehne jiným onemocněním v různém věku.

Je třeba, aby každý začal u sebe! Nepochybně je v populaci mnohem více lidí nakažených bez příznaků nebo s minimálními příznaky a jenom tím, že i na první pohled zcela zdraví lidé omezí kontakt s ostatními, mohou napomoci zpomalit eventuální další rozšiřování infekce. Pokud se toho budeme držet, nejlépe pomůžeme řešení situace, ať už si o jiných doporučeních myslíme cokoliv…

Stres a neklid je však stav, kdy je imunitní systém systematicky oslabován. Vitaminy sice mohou částečně pomoci zpomalit toto oslabování, ale neodstraní stres, resp. jeho příčinu. Pohybová aktivita je univerzální lék nejen proti stresu, ale především proti stresu. To nejvíce cítí právě ti, kterým současná situace neumožňuje sportování nebo pohybovou aktivitu, na kterou jsou zvyklí. Současná situace (v době, kdy tento článek píši, ještě není zákaz vycházení – doufám, že ani nebude…) však pohybovou aktivitu nezakazuje. Naopak procházka/svižná chůze ve slunečném počasí může být velmi prospěšná z mnoha důvodů. Minimálně odpadá problém, že na ni není čas, protože z práce chodíme většinou přímo domů. Možná i při hlídání dětí se lze vystřídat, příp. děti vydrží 45–60 minut samy.

Níže najdete desatero pro realizaci pohybové aktivity formou chůze a možná i toto desatero pomůže nasměrovat váš zájem trochu jiným směrem – třeba tak, abyste udělali něco pro své zdraví i po skončení těžkého období. Nastane totiž další dlouhé období postupného návratu do normálu a věřte, že pohyb je nejlevnější lék na všechny neduhy.

  • Zhodnoťte svůj aktuální zdravotní stav. Pokud se necítíte příliš dobře, máte nějaké projevy připomínající chřipku nebo respirační infekci, raději zůstaňte doma!
  • Najděte si trasu, kde potkáte co nejméně lidí.
  • Teple se oblékněte a vezměte pohodlnou obuv.
  • Pokud přeci jen někoho na cestě potkáte, pozdravte se, nepodávejte si ruce, moc se nezastavujte a raději jděte dál.
  • Pokud si nevíte rady kam, například v Praze vám můžeme nabídnout trasu na stránkách pesistezky.cz, kde je více než 100 tras po celé Praze.
  • Pokud nejste z Prahy, můžete na portál umístit trasu, kterou po kontrole doplníme.
  • Můžete i na stránkách casprozdravi.cz připojit svůj mobilní telefon s aplikací Google Fit, Apple health nebo chytrými hodinkami a sbírat kroky za celou republiku.
  • Není cílem nasbírat individuálně co nejvíce kroků a přetěžovat se, protože velkou fyzickou námahou se na několik hodin imunitní systém oslabí.
  • Výsledkem může být co nejvíce lidí, kteří se zapojí do programu a jakmile povolí pandemie, tak teprve začneme…
  • Můžete si také zaznamenávat jídelníček a od příštího týdne bude v podvečer pravidelně možno online konzultovat stravu tak, abyste při sezení u televize nepřibrali 🙂

Pravidelný rozpis on-line konzultací bude od pondělka na stránkách www.casprozdravi.cz a www.obesitynews.cz.

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

předseda České společnosti tělovýchovného lékařství

Štítky: chůze | pesistezky.cz | pohyb

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

Mohlo by Vás také zajímat
><

Borgova škála – hodnocení intenzity pohybové aktivity

Borgova škála subjektivního vnímání intenzity zátěže takřka dokonale umožňuje nastavení intenzity pohybové aktivity u zdravých jedinců, ale...

Glykemický index

Glykemický index (GI) je údaj, který vyjadřuje, jak rychle se sacharidy po konzumaci určité potraviny dostanou do krve a jak ovlivní vzestup...

Jak se stravovat při karanténě? Díl 1.

Zásady „nutričně vyváženého talíře“ je dobré se držet i v období omezeného vycházení z domovů či přímo karantény. Dokonce lze říci, že je to ještě...

Pohybová aktivita v léčbě obezity – obecně

Žádný dlouhodobě úspěšný redukční režim se neobejde bez pravidelné pohybové aktivity. Samotná redukční dieta sice vede k rychlejšímu poklesu...

Proč je dobré jíst ryby nejen o Vánocích

Konzumace ryb by pro nás neměla být "svátkem", ryby bychom naopak měli do našich jídelníčků zařazovat pravidelně. V příspěvku se dozvíte, čím jsou...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.