VĚŘTE lékům a NE doplňkům stravy

Datum: 16. 01. 20

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je především v tom, že lék musí deklarovat nejen složení, ale především účinek, který je velmi přísně podroben kontrole příslušných institucí. Teprve poté, co je prokázaný účinek a zhodnoceny vedlejší a nežádoucí účinky, může být schválen pro léčbu. Doplněk stravy deklaruje pouze složení a skutečný, očekávaný efekt nemusí prokazovat.


ČLOVĚK S NADVÁHOU A OBEZITOU NEPOTŘEBUJE NIC DOPLŇOVAT


Doplňky stravy na zhubnutí je velký byznys nejen v lékárnách, ale především e-shopech atd. Proč by ale měl zrovna fungovat zelený čaj, káva, výtažky ananasu apod.? Určitou roli v tom hraje placebo efekt. Pokud koupíte nějaký takový doplněk, pravidelně ho užíváte a dodržet další návod (mírně navýšíte pohyb), máte velkou šanci, že mírně zhubnete. Není to ale efekt doplňku, ale vaší změny v životním stylu. Rozhodně ale není prokázáno, že dodání, byť aktivních látek, změní metabolismus. Výjimkou jsou doplňky stravy na bázi vlákniny nebo bobtnavých polysacharidů, které po zapití mohou zvětšit objem a skutečně vyvolat dřívější pocit nasycení.


SPALOVAČE TUKŮ – POKUD BY OPRAVDU FUNGOVALY, BYLY BY NEBEZPEČNÉ

Tuk je uložen v tukové tkáni ve formě triacylglycerolů. Při potřebě se uvolňují mastné kyseliny, které se poměrně složitým dějem postupně mění na ketolátky za uvolnění energie nebo výroby tzv. ATP, které se dále mohou využívat jako zdroj energie nebo se z nich může vyrábět opět cukr, nebo přestoupí do moče a jsou z těla odstraňovány. Tuk je zásobní energie. Nelze se jen tak energie zbavit, aby se nepřeměnila v jinou formu. Například při pohybové aktivitě se cca 25-30 % energie změní v energii pohybovou (kinetickou) a 70-75 % se změní na teplo. Krátkodobě dojde sice ke zvýšení teploty, pocení pak organismus ochlazuje. Pokud by spalovač způsoboval systematickou přeměnu energie uložené do tukové tkáně, musel by působit jako tzv. termogenní látka. Látka, která by zvyšovala dlouhodobě teplotu. To by mělo za následek zvýšení srdeční, resp. tepové frekvence. Již v minulosti byly léky na obezitu (sibutramin) staženy z trhu, přestože zvyšovaly srdeční frekvenci pouze o 1,2 tepu/min, ale bylo to doprovázeno větší četností kardiovaskulárních příhod.

Obecně platí, že lidé s nižší srdeční frekvencí mají lepší prognózu. Zvýšením zdatnosti snižujeme klidovou, resp. průměrnou tepovou frekvenci a tím zlepšujeme naši prognózu. Naštěstí spalovače tuků srdeční frekvenci nezvyšují. Ptejte se na léky, které mají nezpochybnitelná data a fungují. Mají o nich přehled jak vaši lékaři, tak lékárníci.
V současné době používáme orlistat, který už známe dlouho, a kombinovaný preparát bupropionu a naltrexonu, který je stále relativně nový. Zatímco orlistat působí ve střevech a z potravy nedovolí vstřebat cca 1/3 tuků, tak kombinovaný preparát naltrexonu s bupropionem vede k tomu, že přechod k novému životnímu stylu je pozvolný a udržitelný. To sice neznamená, že je zcela samovolný, ale určitě usnadní. O vhodnosti nebo správném načasování se však poraďte se svým lékařem. Včasné zahájení antiobezitik však může pomoci zefektivnit léčbu a dosáhnout skutečně hmatatelného výsledku.
Nejnovějším lékem je nyní tzv. analog GLP-1 – liraglutid, který se v podává injekčně stejně jako inzulín perem. Tento lék je již dlouho užíván diabetiky v dávce 1,2 mg, ale pro obezitu je indikace v dávce 3,0 mg. Vede k dřívějšímu pocitu nasycení. Má tak největší účinky na pokles hmotnosti, ale na druhou stranu je ze všech léků nejdražší.

(red)

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….