Existují léky na obezitu?
21. prosince 2021

Léčba obezity není jen redukční dieta a pohybová aktivita. Touto cestou se dlouhodobě podaří snížit svou hmotnost jen poměrně malému počtu lidí. Snížit hmotnost o 3-5 kg díky redukční dietě a pohybové aktivitě lze samozřejmě i opakovaně. Pokud ale potřebujete zredukovat o více kilogramů a máte potíže s pohybovým aparátem či jiné, je třeba využít i další možnosti. Například farmakoterapii neboli léky na hubnutí (antiobezitika).

NENÍ OSTUDA POMOCI SI LÉKY

Mnoho pacientů si myslí, že to přece musí zvládnout sami. Svádí tak těžký boj se svým geneticky naprogramovaným tělem, které je ovšem v daném prostředí nastaveno na jinou cílovou hmotnost. Ne každý pak má podmínky, které umožňují zcela změnit životní styl. Někdo má prostě jen pořád trochu hlad. Terapie léky na hubnutí zahájená v pravý čas přitom může velmi efektivně vést k dlouhodobému poklesu hmotnosti!

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI?

Existuje několik léků na hubnutí. Jednak to jsou léky, které blokují vstřebávání tuku z potravy ve střevech, jednak léky působící centrálně, které umožňují lepší „soužití“ s dietou, a vedou tak k poklesu hmotnosti. Nejmodernější a nejnovější léky, které se objevily v posledních letech, mají dobře prokázanou bezpečnost, a dokonce i další pozitivní efekty na tělo obézního člověka. Většina léků je na lékařský předpis, o výběru léku je proto vhodné poradit se s lékařem. Každý lék má svá pro a proti, na druhou stranu si můžete vybrat.

KDY ZAHÁJIT FARMAKOTERAPII?

Vždy je dobré, snažit se hmotnost redukovat nejprve bez léku. I pokles o 2-3 kg má smysl. Po zahájení léčby pak většinou dojde k dalšímu poklesu o 3-10 kg za tři měsíce, záleží na typu léku a hmotnosti, ze které hubnete. Pokud hubnete více kilogramů i bez farmakoterapie, klidně můžete léky postupně odsouvat a ponechat si je v záloze na dobu, kdy bude pokles zpomalovat nebo dokonce stagnovat. Tehdy pokles navozený pomocí léku zlepší psychiku a podpoří vás v další snaze. Kdy ale nečekat? Když vás ze zdravotního hlediska tlačí čas. Např. když se chystáte na operaci kýly či jinou operaci břicha, ortopedickou operaci atd. Pak má smysl zahájit redukci i s pomocí farmakoterapie bez velkého odkladu.

A CO VOLNĚ PRODEJNÉ DOPLŇKY STRAVY A SPALOVAČE TUKŮ?

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je, že u léku je nezpochybnitelně prokázaný účinek, tzn. lék vede ke skutečnému snížení hmotnosti. Naproti tomu u doplňku stravy účinek být prokázán nemusí. Doplňky stravy pouze deklarují složení, a navíc jsou založeny na teorii, event. „zkušenosti“ jednotlivců. Ačkoli je často deklarováno, že devíti z deseti lidí doplněk pomůže, nápadně často budete právě ten desátý. A zatímco tvrzení si většinou nemáte kde ověřit, u léků si můžete v odborných článcích ověřit nejen skutečnou účinnost, ale i bezpečnost. Takže pozor, ať se nespálíte…

CENA JE VYSOKÁ. A NEBO NENÍ?

Cena léků na hubnutí (nejsou u nás hrazeny ze zdravotního pojištění) se pohybuje od 800 do 4500 Kč za měsíc, což pro někoho může být hodně. Nezapomeňte ale, že snížením hmotnosti zlepšíte své zdraví, minimalizujete riziko např. pooperačních komplikací, zkrátíte dobu rehabilitace atd. – v tomto světle cena hned vypadá jinak. Minimální doba užívání všech těchto léků je tři měsíce. Po prvním měsíci nemá smysl hodnotit, kolik kilogramů jste již zredukovali, je třeba vyčkat. Mnoho lidí očekává výsledky léčby hned, jsou netrpěliví, a leckdy s farmakoterapií skončí zbytečně předčasně. Je na každém z vás, jaké si stanovíte priority a do čeho se rozhodnete investovat. Lékaři, ani jiní zdravotníci o tom nerozhodují – naše role je jen přinést veškeré možné informace o možnostech léčby. Výběr metody je pak především na vás.

prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
III. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha

Štítky: lék

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 8

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
amca

Mohlo by Vás také zajímat
><

Léky na obezitu, kdy s nimi začít?

Léky na obezitu jsou pacienty hodně často přeceňovány, ale bohužel i podceňovány především z řad lékařů, kteří s nimi často z různých důvodů...

VĚŘTE lékům a NE doplňkům stravy

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je především v tom, že lék musí deklarovat nejen složení, ale především účinek, který je velmi přísně podroben...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.