V posledních dnech zažíváme pravé parné letní dny a neuškodí připomenout si, že to nejsou ideální podmínky pro náročnou fyzickou aktivitu. I zdravému organismu hrozí onemocnění z přehřátí nebo přímého působení slunce, známé jako úpal a úžeh, dehydratace, a někdy až kolaps. U lidí s onemocněními, například kardiovaskulárními, pak může dojít i ke zhoršení stavu.
V drtivé většině případů se vzniklé situace dají řešit, ale pokusme se jim předejít.
- Více než kdy jindy dbejte na dostatečný a rovnoměrný příjem tekutin. Pokuste se zabránit tomu, abyste doháněli nedostatek velkými objemy tekutin, zvláště ne čisté vody.
- Nepodceňujte ochranu kůže před působením UV záření, nespoléhejte na oblečení.
- Mohlo by se to zdát jako paradox, „když je venku tak hezky“, ale zkuste využít sportovních zařízení, kde může být příznivější klima. Dávejte však pozor na rychlé změny teplot a straňte se přímého proudu studeného vzduchu.
- Venku se pohybujte ve stínu, v dopoledních a večerních hodinách.
I v létě je možné pravidelně se hýbat, aniž bychom ohrozili své zdraví. Čím více dokážeme vnímat signály svého těla a přizpůsobit svůj plán, tím lépe. Vím však, jak těžké může být pro někoho sportovat v jinou denní dobu nebo zvolit jiný typ pohybu.
A ano, někdy je dobré i prostě necvičit, odpočinout si a zase naskočit, až to půjde! Držím vám palce.
MUDr. Veronika Pudilová
Mohlo by Vás také zajímat
><
><
Aktuality
><
obesity news online
><
Potřebujete poradit?
><
čas pro zdraví
><
oberisk
><
nol nakladatelství
Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.