Pohyb o víkendu | 16. – 17. 5. 2020

Datum: 15. 05. 20
Štítky: pohyb | zahrádka

Pomohly vám tipy pro práci na zahrádce a zahradě z minulého týdne?

Jak jsme slíbili, tomuto tématu bude věnován i aktuální „Pohyb o víkendu“.

  1. Při práci rukama nad úrovní očí dochází k záklonu hlavy, který může u některých jedinců vyvolat nečekanou ztrátu rovnováhy. Zejména pokud u takové práce stojíte na žebříku nebo na tvrdém povrchu, pád na zátylek by mohl mít velmi závažné důsledky. Buďte proto obezřetní a dělejte pauzy.
  2. Některé činnosti, jako je natírání plotu nebo sekání živého plotu, zahrnují opakované pohyby například v lokti a zápěstí, silný stisk apod. Je vhodné je rozdělit do více fází – snížíte tak pravděpodobnost přetížení. Pomoci může v některých situacích také teleskopický nástroj, který umožní zapojit více svalových skupin.
  3. Přemýšleli jste někdy, jakou zvolit obuv? „Kroksy“ a jiné nazouváky mohou být v pořádku pro práci převážně vsedě nebo vkleče, ale pokud se po zahrádce pohybujeme více (například s kolečkem), může v nerovném terénu dojít k podvrtnutí kotníku. Pevná obuv toto riziko sníží.

Věřím, že pilní zahrádkáři se již těší z čerstvých ředkviček a salátů a radují se pohledem na kvetoucí macešky. Přejeme vám příjemné jarní dny.

MUDr. Veronika Pudilová

><
Může vás také zajímat

Celozrnné vs. cereální pečivo

Celozrnné vs. cereální pečivo

Pokud při výběru pečiva saháte raději po výrobcích celozrnných než těch z bílé mouky, děláte dobře. Co když ale...

Glykemický index

Glykemický index

Glykemický index (GI) je údaj, který vyjadřuje, jak rychle se sacharidy po konzumaci určité potraviny dostanou do krve...