Není dieta jako dieta

Datum: 28. 02. 22

NENÍ DIETA JAKO DIETA

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená? Dietu můžeme chápat jako způsob stravování, který má vést k určitému cíli, ať už je jím léčba konkrétního onemocnění (bezlepková dieta u celiakie), zlepšení zdravotního stavu (po operacích, při onemocnění trávicího traktu apod.) či redukce hmotnosti. Setkat se můžeme také s řadou dietních doporučení, která se týkají určitých skupin populace, např. doporučení pro těhotné a kojící ženy, děti, seniory, či určitých onemocnění jako vysoký krevní tlak, cukrovka. V neposlední řadě mohou mít dietní opatření preventivní charakter. Nejvyhledávanější a nejvíce diskutovanou je však zmíněná dieta redukční.

Začátek nového roku bývá spojený s novoročními předsevzetími, která se často týkají právě hubnutí a tím, bohužel, i experimentování s různými módními dietami. Budete-li odpověď na otázku, jak taková účinná dieta vypadá, hledat na internetu, zahltí vás vyhledavač nespočtem článků, v jejichž titulku se objeví názvy různých diet, které do jedné slibují totéž – rychlou a efektivní redukci hmotnosti. Často se můžete setkat i s pozitivními ohlasy a zkušenostmi lidí, kteří konkrétní dietu vyzkoušeli a dosáhli požadovaného výsledku.

V čem je háček?

Většina těchto módních diet se tváří nově a jedinečně. Mnohdy se ale jedná pouze o upravené verze diet, které známe již řadu let a které fungují na stejném principu – kalorické restrikci, tedy snížení energetického příjmu. Ať už se jedná o dietu nízkosacharidovou, nízkotučnou, paleo, raw (syrovou) či třeba přerušovaný půst, vyřazením určitých skupin potravin či celých jídel dochází k nižšímu příjmu energie. Redukce hmotnosti tak logicky fungovat bude, ovšem pouze po dobu dodržování často velmi striktních pravidel, která jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelná, a navíc mohou představovat i zdravotní rizika. Omezením či přímo vyřazením některé skupiny potravin, např. sacharidů, může docházet k nedostatku vlákniny, vitamínů a minerálních látek v jídelníčku. Příliš výrazné snížení energetického příjmu zase povede ke ztrátě nejen tukové, ale i svalové tkáně. Typicky se po ukončení podobných diet dostavuje obávaný jo-jo efekt doprovázený pocitem vlastního selhání.

Udržitelná redukce vyžaduje čas a trpělivost

Jak se tedy vymanit z bludného kruhu všemožných diet a následného jo-jo efektu a dosáhnout udržitelné redukce hmotnosti? Základem je snažit se vyhnout dietám, které slibují rychlý pokles hmotnosti, spočívají ve vyřazení některé významné skupiny potravin nebo nabízejí doplňky stravy a náhražky jídel, bez kterých údajně nelze efektivně zhubnout. Aby redukce hmotnosti byla opravdu efektivní a posléze udržitelná, je vhodné měnit stravovací návyky pozvolna tak, aby se po čase staly samozřejmou součástí životního stylu. A jelikož redukční dieta představuje v podstatě jakýkoli příjem energie, při kterém dochází k redukci hmotnosti, což je hodnota velice individuální a závislá na mnoha faktorech, není vhodné se upínat na konkrétní čísla a hledat univerzální návod. Stejně tak i každý jedinec je individuální, a to jak z hlediska genetické výbavy, chuťových preferencí, denního režimu, tak i celkového životního stylu, což žádná z módních diet nezohledňuje.

Pomoci mohou i drobné změny

Pro začátek je vhodné omezit v jídelníčku tučná a smažená jídla, sladké potraviny a slazené nápoje, včetně alkoholu. Už takovéto změny často zpočátku vedou k redukci hmotnosti. Pokud byste chtěli hledat inspiraci, jak by takový jídelníček měl časem ideálně vypadat, dobrým příkladem je středomořská dieta, která spočívá v dostatečném příjmu ovoce a zeleniny, libového masa a ryb, celozrnných potravin a luštěnin, méně tučných mléčných výrobků, ořechů, semínek a olivového oleje. Ačkoli je strava základem při redukci hmotnosti, bez pravidelné pohybové aktivity a dostatku spánku nemá sama o sobě tak výrazný a dlouhodobý efekt, proto je potřeba se zaměřit na zdravý životní styl jako celek.

Každý tak může sám začít pozvolnými změnami popsanými výše nebo se obrátit na odborníky, kteří mu v začátku pomohou lépe se zorientovat v nepřeberném množství informací, které se stravy a redukce hmotnosti týkají. Bohužel kromě velkého množství různých diet, nabízí na internetu své poradenství i mnoho neodborníků, kteří často tyto diety sami nabízejí a propagují spolu s nepotřebnými doplňky stravy, proto je důležité vybírat pečlivě.

Bc. Nikola Křesáková
nutriční terapeutka

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….

Celozrnné vs. cereální pečivo

Celozrnné vs. cereální pečivo

Pokud při výběru pečiva saháte raději po výrobcích celozrnných než těch z bílé mouky, děláte dobře. Co když ale...