Není dieta jako dieta
28. února 2022

NENÍ DIETA JAKO DIETA

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená? Dietu můžeme chápat jako způsob stravování, který má vést k určitému cíli, ať už je jím léčba konkrétního onemocnění (bezlepková dieta u celiakie), zlepšení zdravotního stavu (po operacích, při onemocnění trávicího traktu apod.) či redukce hmotnosti. Setkat se můžeme také s řadou dietních doporučení, která se týkají určitých skupin populace, např. doporučení pro těhotné a kojící ženy, děti, seniory, či určitých onemocnění jako vysoký krevní tlak, cukrovka. V neposlední řadě mohou mít dietní opatření preventivní charakter. Nejvyhledávanější a nejvíce diskutovanou je však zmíněná dieta redukční.

Začátek nového roku bývá spojený s novoročními předsevzetími, která se často týkají právě hubnutí a tím, bohužel, i experimentování s různými módními dietami. Budete-li odpověď na otázku, jak taková účinná dieta vypadá, hledat na internetu, zahltí vás vyhledavač nespočtem článků, v jejichž titulku se objeví názvy různých diet, které do jedné slibují totéž – rychlou a efektivní redukci hmotnosti. Často se můžete setkat i s pozitivními ohlasy a zkušenostmi lidí, kteří konkrétní dietu vyzkoušeli a dosáhli požadovaného výsledku.

V čem je háček?

Většina těchto módních diet se tváří nově a jedinečně. Mnohdy se ale jedná pouze o upravené verze diet, které známe již řadu let a které fungují na stejném principu – kalorické restrikci, tedy snížení energetického příjmu. Ať už se jedná o dietu nízkosacharidovou, nízkotučnou, paleo, raw (syrovou) či třeba přerušovaný půst, vyřazením určitých skupin potravin či celých jídel dochází k nižšímu příjmu energie. Redukce hmotnosti tak logicky fungovat bude, ovšem pouze po dobu dodržování často velmi striktních pravidel, která jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelná, a navíc mohou představovat i zdravotní rizika. Omezením či přímo vyřazením některé skupiny potravin, např. sacharidů, může docházet k nedostatku vlákniny, vitamínů a minerálních látek v jídelníčku. Příliš výrazné snížení energetického příjmu zase povede ke ztrátě nejen tukové, ale i svalové tkáně. Typicky se po ukončení podobných diet dostavuje obávaný jo-jo efekt doprovázený pocitem vlastního selhání.

Udržitelná redukce vyžaduje čas a trpělivost

Jak se tedy vymanit z bludného kruhu všemožných diet a následného jo-jo efektu a dosáhnout udržitelné redukce hmotnosti? Základem je snažit se vyhnout dietám, které slibují rychlý pokles hmotnosti, spočívají ve vyřazení některé významné skupiny potravin nebo nabízejí doplňky stravy a náhražky jídel, bez kterých údajně nelze efektivně zhubnout. Aby redukce hmotnosti byla opravdu efektivní a posléze udržitelná, je vhodné měnit stravovací návyky pozvolna tak, aby se po čase staly samozřejmou součástí životního stylu. A jelikož redukční dieta představuje v podstatě jakýkoli příjem energie, při kterém dochází k redukci hmotnosti, což je hodnota velice individuální a závislá na mnoha faktorech, není vhodné se upínat na konkrétní čísla a hledat univerzální návod. Stejně tak i každý jedinec je individuální, a to jak z hlediska genetické výbavy, chuťových preferencí, denního režimu, tak i celkového životního stylu, což žádná z módních diet nezohledňuje.

Pomoci mohou i drobné změny

Pro začátek je vhodné omezit v jídelníčku tučná a smažená jídla, sladké potraviny a slazené nápoje, včetně alkoholu. Už takovéto změny často zpočátku vedou k redukci hmotnosti. Pokud byste chtěli hledat inspiraci, jak by takový jídelníček měl časem ideálně vypadat, dobrým příkladem je středomořská dieta, která spočívá v dostatečném příjmu ovoce a zeleniny, libového masa a ryb, celozrnných potravin a luštěnin, méně tučných mléčných výrobků, ořechů, semínek a olivového oleje. Ačkoli je strava základem při redukci hmotnosti, bez pravidelné pohybové aktivity a dostatku spánku nemá sama o sobě tak výrazný a dlouhodobý efekt, proto je potřeba se zaměřit na zdravý životní styl jako celek.

Každý tak může sám začít pozvolnými změnami popsanými výše nebo se obrátit na odborníky, kteří mu v začátku pomohou lépe se zorientovat v nepřeberném množství informací, které se stravy a redukce hmotnosti týkají. Bohužel kromě velkého množství různých diet, nabízí na internetu své poradenství i mnoho neodborníků, kteří často tyto diety sami nabízejí a propagují spolu s nepotřebnými doplňky stravy, proto je důležité vybírat pečlivě.

Bc. Nikola Křesáková
nutriční terapeutka

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
Lucie Burdová

Mohlo by Vás také zajímat
><

Nejsou tuky jako tuky

Tuky jsou vedle sacharidů a bílkovin jednou ze tří hlavních živin ve stravě člověka. Našemu organismu slouží jako zásobní zdroj energie, jako...

Bezlepková dieta u ne-celiaků a redukční režim

Na internetu se objevují zprávy o celebritách, které slibují „zaručené“ úbytky tělesné hmotnosti při dodržování bezlepkové diety. Doporučují...

Diabetická dieta – není třeba se jí bát

Diagnózou cukrovky 2. typu se nemusí hned změnit vše ze dne na den. Přesto patří dieta mezi základní léčebně postupy a preventivní opatření...

Jak se stravovat při karanténě? Díl 2.

Z jakých potravin si složit hlavní jídla tak, abychom získali všechny potřebné živiny a dostatek vlákniny, ale ne zbytečně vysokou...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.