Nechci si píchat inzulin…
›
Inzulin si dnes bez problémů zvládají píchat miliony pacientů na celém světě, protože je to velmi jednoduché a především nebolestivé. Pomůcky pro léčbu inzulinem jsou vyrobeny tak, aby jejich použití zvládli i pacienti s různými omezeními, dávkování inzulinu je snadné.
Jehly jsou velmi tenké, krátké a vpich je prakticky nebolestivý – pacienti při aplikaci inzulinu většinou cítí jen mírný tlak. Inzuliínu se lidé často bojí právě kvůli zkušenostem z rodiny, kdy podávání inzulinu bývá spojeno s dalšími komplikacemi cukrovky. Ty ale nemusejí okamžitě následovat, pokud bude inzulinoterapie dobře nastavena. Je zajímavé, že zatímco inzulinu se lidé často zbytečně brání, pacientům s obezitou, kteří si pořizují léky na obezitu ve stejné formě (podávají se pery, která jsou shodná s inzulinovými), to nečiní žádné potíže ani problémy.
Tomu, co mi doktor řekl, moc nerozumím, ale snad to nějak zvládnu
›
Pacient je sám velmi důležitou součástí léčebného procesu při zvládání cukrovky. Tomu, co dělá, by měl rozumět. Pokud si není něčím jistý, vždy by se měl zeptat a lékař nebo jiný zdravotník (sestra, edukátor, nutriční terapeut) by mu měli vše důkladně vysvětlit. Klidně i několikrát! Pouze dobře poučený a vyškolený pacient bude mít nejlepší předpoklady ke zvládnutí diabetu. Nezapomeňte, že ani zaručené „léčebné“ postupy na internetu, Facebooku nemusejí být zrovna pro vás optimální, často mohou být i škodlivé. Zvláště u některých diet může dojít dokonce k poškození. Vždy konzultujte své lékaře, pokud objevíte zázračné postupy nebo nebudete něčemu rozumět
Už mě ta moje cukrovka nebaví, vykašlu se na to, ono to nějak dopadne
›
Víme, jak to dopadne – většinou velmi špatně. Cukrovka je chronické a prakticky nevyléčitelné onemocnění, které se ale dá docela dobře udržet pod kontrolou a pacienti s ním mohou žít velmi dlouhou dobu kvalitní život. Bariatrické operace ji dokáží dokonce na několik let vyléčit a výjimečně přinesou i velkou změnu životního stylu. Právě proto, že je boj s cukrovkou dlouhý, mají někteří pacienti občas pocity vyčerpání, bezmoci a marnosti. Někdy pomůže rozhovor s lékařem, jindy je třeba důkladně probrat situaci s psychologem, někdy prospěje změna léčby. Občas pomůže třeba si jen promluvit s někým, kdo má stejné problémy a rozumí vám – například s dalšími pacienty s diabetem při skupinových akcích. Neváhejte se se svými problémy zdravotníkům svěřit, vždy se dá najít řešení. Můžete napsat i dotaz na tento web do formuláře.
Martin Matoulek
Mohlo by Vás také zajímat
><
><
Aktuality
><
obesity news online
><
Potřebujete poradit?
><
čas pro zdraví
><
oberisk
><
nol nakladatelství
Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.