Dnes bych se ráda věnovala „počtu kroků za den“. Všichni určitě známe magické číslo 10 000 a rádi bychom ho na svých krokoměrech nebo chytrých telefonech viděli. Při dnešním způsobu života přitom vůbec není lehké ho dodržet! A platí vůbec, že čím více, tím lépe?
- Lidem, kterým chůze způsobuje bolesti – kolenou, kyčlí, zad – doporučuji konzultaci vhodnosti dlouhé chůze s rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem. Pravděpodobně bude lepší, když chůzi omezí, a zařadí více pohybu s odlehčením kloubů (například rotoped, cyklistika).
- Ne všechny krokoměry sice dávají stejný výsledek, ale obvykle jeden počítá stejně. Když se budete držet stejného krokoměru, je dobrým odrazem vaší denní aktivity – zejména při porovnávání různých dní.
- Pracujte s rozložením kroků v průběhu týdne. Možná vás překvapí, že o víkendu ujdete výrazně méně, než během pracovních dní – nebo obráceně! Zkuste plánovat procházky právě na dny, kde vám kroky schází, abyste dosahovali rovnoměrných výsledků.
Chůze je pro většinu z nás nejpřirozenější a ze zdravotního hlediska nejpřínosnější způsob pohybu (vyhovující obuv je nutný předpoklad). To však neznamená, že je vždy snadná a s radostí. Za sebe mohu doporučit procházky plánovat tak, aby náš den podpořily, nikoliv nás „dobily“, a pokud je to možné, neřídit se pouze kvantitou, ale dbát také na kvalitu chůze.
Kam směřovaly vaše kroky naposledy? Napište nám!
MUDr. Veronika Pudilová
Mohlo by Vás také zajímat
><
><
Aktuality
><
obesity news online
><
Potřebujete poradit?
><
čas pro zdraví
><
oberisk
><
nol nakladatelství
Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.