Redukční dieta – obecně

Datum: 17. 01. 20

Redukční dieta je vlastně dieta, která má vést ke snížení hmotnosti. Představuje tedy snížení energetického příjmu oproti stávajícímu bez omezení současné pohybové aktivity. Abychom mohli správně plánovat redukční dietu, je třeba znát současný „jídelníček“. Z praxe víme, že bez podrobného záznamu po dobu alespoň jednoho týdne, ale lépe dvou týdnů je velmi složité a víceméně nepřesné odhadovat energetický příjem. Zápis slouží nejen k tomu, abychom přes nějakou aplikaci (např. www.kaloricketabulky.cz) zjistili, kolik energie z jakých složek získáváme, ale také k tomu, abychom si při plánování změn dokázali sami sestavit jídelníček, který chutná. To je asi na redukční dietě nejsložitější. Zachovat chuťové preference a současně dodržovat „redukční“ dietu a ještě k tomu mít sílu na pohybovou aktivitu. Jistě se to na začátku může zdát složité, ale většina lidí, která se do toho pustí, během pár týdnů pochopí, co ovlivňuje příjem potravy – zda je to spíše chuť, nebo hlad. I v tom vám může pomoci nutriční terapeut, zvláště máte-li nějakou nemoc, která stravování ovlivňuje, jako je cukrovka, různé alergie na potraviny apod.

Často se na lidi s nadváhou a obezitou vrhají různí odborníci, kteří nabízejí „řešení“ bez počítání kalorií, bez pohybu – prostě bez námahy. Buďte velmi obezřetní, protože to často bývají buď přísné, např. koktejlové diety, nebo diety s vynecháním jedné ze složek stravy, nízkosacharidové, či dokonce bezsacharidové diety, které sice mohou v první době vést k poklesu hmotnosti, ale většinou skončí typickým jo-jo efektem. Pro mnoho lidí s různým onemocněním (cukrovka, onemocnění ledvin atd.) mohou být i nebezpečné. Jakákoliv změna, kterou chcete zavést ve stravě, by pro vás tak měla být nejen srozumitelná, ale především dlouhodobě udržitelná, a pak stojí za to nejprve podrobněji analyzovat současný stav, než budete připravovat změny. Pokud si s tím nevíte rady, začněte zaznamenávat. Na portálu www.casprozdravi.cz můžete monitorovat i jídlo prostřednictvím kalorických tabulek a současně připojit i nějaký chytrý náramek nebo hodinky, nebo jen záznam z krokoměru v mobilním telefonu a sledovat, kde máte největší „rezervy“. Pokud byste chtěli poradit, můžete se objednat do specializovaných ambulancí – blíže www.oberisk.cz. Nevzdávejte snahu zhubnout, i když vám to zase nevyjde. Pokud příliš často stresy a smutky zajídáte, někdy je vhodné navštívit i psychologa. Na začátku vám může pomoci mnohem více než lékař nebo nutriční terapeut.

><
Může vás také zajímat

Celozrnné vs. cereální pečivo

Celozrnné vs. cereální pečivo

Pokud při výběru pečiva saháte raději po výrobcích celozrnných než těch z bílé mouky, děláte dobře. Co když ale...

Glykemický index

Glykemický index

Glykemický index (GI) je údaj, který vyjadřuje, jak rychle se sacharidy po konzumaci určité potraviny dostanou do krve...