Dieta a pohyb v zimním období

Datum: 17. 02. 20
Štítky: dieta | pohyb | zimní období

Venkovní pohybové aktivity jsou spojeny s velkou energetickou náročností. Zatímco zimní spáči z říše zvířat v tuto dobu redukují své tukové zásoby, ačkoliv spí, lidé, kteří jsou v tepelné pohodě v domácích podmínkách, většinou mírně přiberou. Je to dáno tím, že je přece jen méně příležitostí k pohybové aktivitě.

Pokud se ale rozhodneme vydat na výlet, je třeba si uvědomit některé souvislosti. Pohyb venku v zimě je o mnoho energeticky náročnější než v létě, a pokud jdete například po sněhu, spotřeba energie může být až o desítky procent vyšší, zvláště je-li hlubší nebo pokud to opravdu klouže. To znamená, že při delším výletě je třeba mít s sebou energetické zásoby. Není bez zajímavosti, že potraviny typu tatranka, horalka, turistický salám, vysočina jsou nápadně spojeny s horskou turistikou. Takže ačkoliv je u lidí s nadváhou a obezitou nevidíme v jídelníčku rádi, pro výlet na horách jsou optimální. Dokonce i v létě, kdy se může počasí na horách změnit z hodiny na hodinu, vám taková tatranka může skoro zachránit život. Pokud s sebou nesete ovoce, což je také vhodné, nezapomeňte je ukrýt před mrazem, protože takové „lízání“ zmrzlého jablka vám moc energie nedodá.

Důležitý je také příjem tekutin, zvláště třeba při lyžování ve vyšších polohách, kde je nejen menší koncentrace kyslíku, což nás nutí dýchat častěji, ale je zde i nižší vlhkost, takže se sliznice snáze vysušují a poměrně snadno dojde k dehydrataci. Velký pozor je třeba dát zvláště u dětí, které nemají vyvinuté regulační mechanismy a k dehydrataci u nich může dojít mnohem dříve. Důležitý je i oděv, který nakonec rozhodne o tepelné pohodě a o tom, jak pobyt v zimě (bude-li letos ještě nějaká) zvládnete.

A NEZAPOMEŇTE: POHYB JE LÉK!

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….