Hubneme s Pivrncem
08. září 2020

Hubnutí a boj s kilogramy není žádná legrace. Mnoho lidí se po počátečním úspěchu, díky němuž jsou optimističtí a usměvaví, adaptuje na dietu a hubnutí se přestává dařit. Kolikrát by stačilo zredukovanou hmotnost „jen“ udržet…

S dalšími a dalšími opakovanými neúspěšnými redukčními pokusy přitom pacienti přestávají věřit, že je to reálné. Sebelepší vědecky podložené schéma, co jíst a jak se hýbat, pak osloví už jen málokoho a málokdo se také nad tím hlouběji zamyslí. I proto jsme se rozhodli noviny Obesity News oživit o vtipy…

Humor, vtip…

Humor léčí, a smích dokonce uzdravuje. Jak ale humor dostat k nemoci, která bolí sama o sobě a ani její léčení často není bez bolesti? Každá dieta bolí a při doprovodném onemocnění typickém pro obezitu, artróze kolen a kyčlí, často bolí i každý pohyb. „Dobrého“ jídla a pití se musí poskrovnu. A každá úspěšná redukce bývá doprovázena ještě větším vzestupem hmotnosti. Hodně jsem přemýšlel, kdo by nás v Obesity news mohl provádět situacemi, které mohou nastat u pacientů do prostoru důrazných a často lokomočně frigidních (rozuměj s nadváhou a obezitou a skoro bez pohybu). Kdo jiný by nás mohl rozesmát. Nějaký typický Čech. V úvahu jich připadlo hned několik.

Josef Švejk

Švejk je nepochybně typický zástupce českého národa. Trpí nadváhou, má rád jídlo, pivo a příliš nehoví pohybu. Takže když může, raději si dá pivko a vepřo knedlo. Přeci jen ale patří spíše do minulého století, a to do doby, kdy nadváha a obezita ještě nebyly problém. Zasadit ho do kontextu současné doby by bylo poněkud těžkopádné. Je však pravděpodobné, že ovlivnil své následovníky.

Jára Cimrman

Další velký Čech a zřejmě i první obezitolog v dějinách nejen naší vlasti. Jára Cimrman a jeho takřka dokonalý vynález výtahu pro horníky. Ten je poháněn zprvu tak, že dolů se spouští skupina o jednoho horníka větší, než je skupina, která se dostává po směně nahoru. Jak si jistě všichni vzpomenete, problém nastal poměrně brzy, když se v dole začali hromadit horníci. Nicméně geniální Jára Cirmrman si věděl hned rady. Horníci dle jeho doporučení měli na směnu přijít řádně najedení – vhodná byla hlavně těžká jídla jako vajíčka, houby apod. V dole pak museli hodně fyzicky pracovat, aby ztratili nějaký ten kilogram a dostali se nahoru. Tímto vlastně doporučoval fyzickou aktivitu, která vedla ke snížení hmotnosti. Jistě by měl z jeho doporučení radost i majitel dolu, neboť se tím nepochybně zvýšila produktivita práce. Problém je, že jsem ani já a pravděpodobně ani nikdo jiný, nenašel fotografii Járy Cimrmana, tohoto pravděpodobně nejslavnějšího Čecha, tedy alespoň v české kotlině.

Ruda Pivrnec – sportovec

A pak to přišlo. Asi před deseti lety jsem viděl jednoho sportovce, který na mistrovství republiky ve svých padesáti letech oblékal kombinézu. Protože byla pro jinou hmotnostní kategorii a jiné rozměry, než aktuálně měl, trochu mu popraskala. Několikanásobný mistr republiky a účastník dvou olympiád si ale poradil. Petr Urban. Otec a možná i bratr (tady je to nejisté) Rudy Pivrnce, který nás provází už třicet let. Hned mě napadlo, že to by bylo to správné koření pro některé naše texty. Ke své radosti jsem navíc postupně zjišťoval, že i extrémně obézní si často umějí udělat legraci ze sebe sama. A že i pod tou velkou slupkou, skořápkou nebo dokonce krunýřem je duše, které tělo nedovolí se zasmát. Ale smích a emoce jim pomáhají. A tak jsem oslovil pro knihu, která vyjde v listopadu 2020 – Pohyb v životě a medicíně – Petra Urbana a potají doufal, že Rudovi dovolí si dělat srandu s námi a našimi pacienty. A byl jsem velmi překvapen a potěšen, že nejen dovolil, ale dokonce si z toho už srandu dělá – z pacientů, doktorů, prostě ze všeho. A že má podobné myšlení jako naši pacienti i jako my zdravotníci, prostě jako Češi. O pozitivním vztahu ke sportu Rudy Pivrnce není třeba pochybovat. Když se ke sportu přidá pár kilogramů navíc, jsou z toho situace doslova ze života.

BARI-klub U Rudy Pivrnce aneb Hubneme s Rudou Pivrncem

S pacienty jsme se vydali za Rudou Pivrncem přímo do Smržovky. A byla to sranda. Jednotlivé vtipy jsme diskutovali s pacienty a jejich obnovenou organizací PaciMed (www.pacimed.cz). Ty které prošly pacientskou cenzurou, budou postupně uveřejňovány.

Od této chvíle vás bude v novinách ale i na stránkách www.obesitynews.cz provázet Ruda Pivrnec. Každé dva týdny bude publikován nějaký text doprovázený vtipem na dané téma. Možná si vše i lépe zapamatujete, a třeba se ke vtipu vrátíte.

Projekt Hubneme s Rudou Pivrncem tak bude mít garanci nejen odbornou (obezitologické centrum 3. interní kliniky VFN), ale i pacientskou (PaciMed Praha – pobočný spolek VŠTJ Medicina Praha) – www.pacimed.cz

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Obezitologické centrum 3. interní kliniky VFN Praha
Marek Řihák, Pacimed, z.s., pobočný spolek VŠTJ Medicina Praha

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.