Za vše můžou geny – ví to nejen Pivrnec
25. září 2020

Všichni to říkají, mám to v genech, ale mnoho štíhlých tomu nevěří. Je až překvapivé, kolik lidí s nadváhou a obezitou se v minulosti potýkalo s nadváhou a obezitou. A kolik je lidí, kteří v dětství a adolescenci mohli sníst cokoliv, aniž by přibrali alespoň deko, a kteří přestože se v dospělosti držují, hmotnost jim jde nezadržitelně nahoru. Je to dané tím, že přeci jenom v dospělosti máme méně pohybu a postupně zcela přirozeně klesá klidový energetický výdej. Je to tedy jen výmluva, když jsme v mládí byli štíhlí? Nebo opravdu máme svou váhu předurčenou? Je to kombinace vloha a toho, jak se v průběhu chováme. Pro geneticky vybavené jedince je to opravdu složité a stačí jen málu k vzestupu hmotnosti a snížit ji je tak těžké. Nejlepším lékem je prevence již od dětství.

Jak ale poznat, že dítě, které je hubené, bude mít tendenci k přibírání? Stačí se podívat na rodiče a prarodiče. Pokud jsou v linii předci „tlustí“ v době, kdy rozhodně nebylo prostředí tak nezdravé, je skoro jisté, že vloha pro přibírání na váze je v rodině. Některé rody jsou jak klony. Jak se říká děti rostou do podoby rodičů a často i prarodičů… ale bohužel ve vyšší hmotnostní kategorii. Bylo více pohybové aktivity, byla menší dostupnost fastfoodů apod., a přesto většina z rodiny měla nadváhu nebo obezitu, je tedy skoro jisté, že se budou děti vyvíjet podle této genetické informace.

Při posledním výzkumu, který mapoval výskyt obezity v České republice byla návštěva fastfoodu jako nejsilnější faktor, který byl spojený s výskytem obezity, následovalo vlastnictví auta a spotřeba uzenin.

Není bez zajímavosti, že před 30 lety dosahoval obézní lidé až na výjimky 150-160 kilogramů maximálně, před 15 lety však bez větších problémů 200 kg, a dnes nejsou výjimkou lidé 230 a těžší.

Moderní medicína jim samozřejmě umí pomoci, ale protože už toto víme, je třeba preventivně pracovat. A jako prevence se jeví pohyb už od dětství.

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Obezitologické centrum 3. interní kliniky VFN Praha
Marek Řihák, Pacimed, z.s., pobočný spolek VŠTJ Medicina Praha

[ratemypost]

AUTOR
tribune

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.