Viry za to nemůžou

Datum: 15. 10. 20
Štítky: rouška | Ruda Pivrnec | váha

Jak víme, váha je výsledek působení genetických vloh a životního stylu. Nicméně výzkum však sleduje i jiné faktory. Protože v tukové tkáni probíhá zánět, který zhoršuje inzulínovou rezistenci, uvažovalo se jeden čas o možné spojitosti obezity s nějakou neznámou virovou či bakteriální infekcí.

První zprávy přicházely z Indie, kde byla prokázána např. přítomnost viru SMAM1 u kuřat, která nápadně přibírala, což se dávalo právě do souvislosti s tímto virem. Experimentálně pal bylo pozorováno, že po aplikaci viru došlo k přírůstku tukové tkáně, ale překvapivě, bez zvýšení hladin lipidů v séru (cholesterolu a triglyceridů). U skupiny obézních pak byly zjištěny zvýšené protilátky proti tomuto viru SMAM1. Zkoumány byly např. i adenoviry. Ačkoli některé průběžné výsledky vypadaly nadějně, teorie, že za vznikem obezity stojí zejména virová infekce, nebyla přijata.

Nepochybně velkým rizikem pro obézní je ale COVID-19. Oproti ne-obézním jsou v případě infikování vystaveni 2x tak většímu riziku, že budou hospitalizováni, a 2x tak většímu riziku, že zemřou. Proto nošení roušky může být efektivní.

Již v průběhu prvního nouzového stavu došlo ke zvýšení hmotnosti o 2-4 kg u pacientů, kteří se snažili hubnout. Při monitorování pohybové aktivity jsme v průměru omezili pohybovou aktivitu o 25 %. Dle nařízení máme v současné době nosit roušky.

Rouška by nadto mohla bezpečně chránit i před jídlem… Vždyť kolikrát si říkáme, že bychom si měli zalepit pusu… rouška je tedy přechodný stav. Berte to s humorem, máte větší šanci na delší dožití!

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Obezitologické centrum 3. interní kliniky VFN Praha
Marek Řihák, Pacimed, z.s., pobočný spolek VŠTJ Medicina Praha

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….