Mýty a skutečnost v léčbě cukrovky 2. typu – 1. část

Datum: 18. 03. 20
Štítky: bariatrie | diabetes

S cukrovkou se pojí mnoho předsudků, které se tradují mezi nemocnými. Mnoho pacientů také raději vytěsní problém cukrovky z obavy před dietou i pravidelnými kontrolami. Některé nejčastější mýty o cukrovce a její léčbě se pokusíme v následujícím textu vysvětlit.

Když se cítím dobře, jsem zdravý

Tak přesně tohle bohužel u cukrovky neplatí. Zvýšené množství krevního cukru na sobě pacienti nemusejí pozorovat dokonce i několik let a ani při léčbě již zjištěného diabetu se pacient nemusí cítit nijak špatně. Je to jeden z problémů, se kterým se u cukrovky potýkáme: zvýšený cukr nebolí, pacienti neberou léky, protože mají pocit, že jim nic není a cukrovka mezitím páchá na těle nedozírné škody. Komplikace se mohou vyskytnout až za několik let a to už je pak pozdě zpytovat svědomí. Nejdůležitější je proto prevence, včas rozpoznaný a dobře léčený diabetes nemusí prognózu příliš zhoršovat.

Doktor mi dal prášky, tak je budu brát a o nic jiného se nemusím starat, dokonce nevadí, ani když mám pár kilo nadváhy…

Velký omyl. Pravidelné užívání léků na cukrovku sice je zásadní, ale nelze spoléhat jen na léky, přestože jsou stále účinnější. Aby vůbec mohly léky na cukrovku dobře fungovat, je nutné dodržovat základní doporučená opatření, zejména zachovávat alespoň hlavní principy diabetické/redukční diety a alespoň mírně zvýšit podle možností fyzickou aktivitu. Zde platí, že pacient je sám sobě i lékařem. Představa, že léky samotné všechno vyřeší, při léčbě cukrovky prostě neplatí. Některé léky budou mít dokonce při nevhodném stravování nebo nedostatku pohybu i významnější nežádoucí účinky, nebo prostě nebudou fungovat. Zcela zásadní je, že snížení hmotnosti o 1 kg v prvním roce po stanovení diagnózy cukrovky prodlouží váš život o tři měsíce? To znamená, že pokud zhubnete třeba 8–10 kg v prvním roce po stanovení diagnózy cukrovky, prodloužíte si život o 2,5 roku. A to snad stojí za to!

Bariatrické operace jsou jen pro pacienty s obezitou 3. stupně (BMI nad 40 kg/m2)

To ale není pravda. Máte-li cukrovku 2. typu a BMI nad 35 kg/m2, bariatrická operace je u vás indikována. Ukazuje se že bariatrické operace jsou velmi efektivní v léčbě cukrovky, tím více, čím dříve jsou provedeny po stanovení diagnózy cukrovky. Samozřejmě to nepomůže všem, ale pokud je pacient dobře připraven, má velmi vysokou šanci (nad 80 %), že se cukrovky zbaví. Dlouhodobé odkládání při konzervativních snahách je škoda. Samozřejmě vždy má smysl se snažit i o konzervativní snížení hmotnosti s pomocí moderních léků na snížení hmotnosti, z nichž některé významně zlepšují i kompenzaci cukrovky. Máte-li jakékoliv nejasnosti, nehledejte pouze na internetu, ale nebojte se zeptat svého lékaře na možnosti léčby.

Martin Matoulek

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasů: 2

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….