Spánek, deprese a bolest duše
02. listopadu 2020

Hektické životní tempo a tlak na výkonnost významně ovlivňují kvalitu života po psychické i tělesné stránce. Abychom vše stihli, často se přikláníme k „obětování“ dostatečného spánku. Během spaní však v těle probíhá řada přirozených procesů. Mluvíme o cirkadiánních rytmech nebo také o „vnitřních hodinách“. Tyto rytmy pomáhají mimo jiné regulovat hladiny hormonů a přenosy signálů v nervové soustavě. Ve výsledku tak ovlivňují náladu, aktivitu i chování.

Bylo prokázáno, že cirkadiánní rytmus také ovlivňuje využití potravy. Zkrácení spánku vede ke snížení hladiny leptinu („hormonu sytosti“) a zvýšení hladiny ghrelinu, který naopak chuť k jídlu povzbuzuje. Jinými slovy, nedostatek spánku bývá spojen se zvýšeným příjmem potravy. Stejně tak i deprese, která jde často ruku v ruce s poruchami spánku. Jídlo má totiž na člověka uklidňující vliv. Nepříznivý vliv na tělesnou hmotnost mohou mít navíc i některé léky, které se v léčbě deprese používají.

A tak vzniká bludný kruh. Na jeho počátku nemusí stát pouze nedostatek spánku, spouštěčem může být například i obezita, která může vést k depresi a teprve až deprese následně k poruchám spánku. Spouštěčem samozřejmě může být také samotná deprese.

Tak jako tak, vystoupení z tohoto bludného kruhu vyžaduje silnou vůli a často pomoc od okolí. S nalezením vhodných odrazových můstků, které povedou ke změně životního stylu, často pomáhá konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem. Ačkoli je samotná změna životního stylu alfou a omegou úspěšného zvládnutí kontroly nad vlastní tělesnou hmotností, pomoci vám může i lékárna. V nabídce je k dispozici řada přípravků přispívajících ke zlepšení kvality spánku, snížení psychického napětí i k úspěšnému hubnutí.

Mgr. Lukáš Novotný

Štítky: deprese | psychika | spánek

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.