Pohyb o víkendu | 11. – 12. 7. 2020
10. července 2020

Minulý týden jsem vás pozvala na cestu kolem světa. To je samozřejmě nadsázka, ale možná patříte mezi ty, které už při představě několikakilometrové procházky jímá hrůza. To budou zase bolet nohy! Jak ujít více kroků bez bolesti?

  • Všimněte si, že pro různý povrch (terén, asfalt) vám bude vyhovovat různá obuv – tenisky, pohorky… Boty s malou oporou chodidla (sandály) si raději schovejte na krátké vycházky. Žabky a kroksy se na vycházku nehodí vůbec.
  • Dělejte pravidelné pauzy, při kterých se posadíte, vydechnete si, a možná dokonce na chvíli sundáte boty a provětráte nožky. Pokud znáte některé cviky vestoje k procvičení kyčelních kloubů a aktivaci trupového svalstva, neuškodí si dva tři zacvičit – ovšem nikdy ne násilně, „hrr“, ale klidně a přiměřeně vašemu rozsahu pohybu.
  • Na konci výletu nezapomeňte své nohy odměnit: vleže na zemi či vsedě s nataženýma nohama několikrát zakružte oběma směry v kotnících a propněte a přitáhněte špičku. Pokud jste dostatečně ohební, jemně (!) si promasírujte lýtka, chodidlo a procvičte prsty.

Jako lékařka musím dodat, že lidé se sníženou citlivostí chodidel a sklonem k pomalému hojení ran, typicky diabetici, by měli výběru obuvi věnovat maximální péči a kontrolovat stav chodidel například pomocí zrcadla. Chůze naboso představuje v takovém případě riziko poranění a vzniku infekce.

Ani v takovém případě ale není potřeba rezignovat na pohyb. Kdo hledá, nalezne řešení.

Přeji vám mnoho šťastných kroků.

MUDr. Veronika Pudilová

Štítky: bolest | chůze | kroky

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

Mohlo by Vás také zajímat
><

Bezlepková dieta u ne-celiaků a redukční režim

Na internetu se objevují zprávy o celebritách, které slibují „zaručené“ úbytky tělesné hmotnosti při dodržování bezlepkové diety. Doporučují...

Léky na obezitu, kdy s nimi začít?

Léky na obezitu jsou pacienty hodně často přeceňovány, ale bohužel i podceňovány především z řad lékařů, kteří s nimi často z různých důvodů...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.