V 21. století chirurg pomůže léčit cukrovku a obezitu aneb co je metabolická chirurgie
17. ledna 2020

Chirurgická metoda léčby obezity je známa již několik desítek let. Nejstarší metody bandáže žaludku se v České republice provádí již od konce 80. let. Ve Spojených státech byl však mnohem více populární gastrický bypass, v 90. letech pak přibyla tubulizace žaludku (sleeve gastrectomie) a počátkem 21. století pak její modifikace tzv. plikace žaludku.

Mnoho lidí si myslí, že operace při obezitě vyšších stupňů je vlastně důkaz selhání jedince, stydí se za to a operaci zcela zbytečně odmítají. A to je škoda. Mnoho našich pacientů zhublo v minulosti desítky kilogramů a opět je přibralo. V minulých stoletích to byla pravidelná nutnost přežít v době nedostatku zdrojů a přibrat do zásob v době hojnosti. Bariatrickou operací vytvoříme podmínky pro snížený energetický příjem – „hladomor“, ale s tím rozdílem, že po naplnění menšího žaludku přijde pocit nasycení, resp. plnosti či dokonce uspokojení. To v minulosti nikdy nebylo. Zvláště pro lidi, kteří mají stále hlad, může být restriktivní typ operace (sleeve gastrectomie, plikace – zmenšení objemu žaludku) velkou výhodou. Pokud však převládají chutě a nedaří se tento stav změnit, pak může velmi rychle dojít k selhání metody a výhodnější by pak byl pravděpodobně gastrický bypass. O nejvhodnějším typu operace by tak měl spolurozhodovat i psycholog, nutriční terapeut a samozřejmě i internista, event. kardiolog či anesteziolog v závislosti a přítomnosti dalších onemocnění.

Operace léčí cukrovku

Jako školující se hned od počátku začaly objevovat informace, že někteří pacienti po operaci vyléčí cukrovku 2. typu, o které se od počátku hovořilo jako o chronickém onemocnění, které může být velmi dobře kompenzované, ale prakticky nevyléčitelné. První reporty zvláště amerických chirurgů popisovaly 90 až 100 % vyléčených diabetiků 2. typu s obezitou po bariatrických operacích. Po prospektivním sledování s podrobnou analýzou se potvrzuje, že u 50-70 % diabetiků skutečně doje k remisi diabetu, což znamená, že jsou v laboratorních hodnotách zcela v normě. Nepochybně hrozí, že se cukrovka objeví, ale čím později tím lepší prognóza. U 98 % diabetiků dochází ke zlepšení kompenzace snížení potřeby léků.

Operace – čím dříve, tím lépe…

Je zřejmé, že na to, jak moc pomůže operace v léčbě cukrovky, rozhoduje také, jak dlouho je cukrovka přítomna. Čím dříve po diagnóze je provedena, tím lepší a dlouhodobější prognózu lze očekávat. Nejde ale operaci uspěchat bez přípravy, která obvykle trvá minimálně 3 měsíce, ale může trvat i několik let, zvláště pokud pacient není schopen dlouhodobé spolupráce z hlediska pravidelné stravy nebo je jeho psychika vážněji postižena. Pokud je operace provedena bez adekvátní přípravy, velmi často dojde k selhání operace a opětovnému vzestupu hmotnosti.

Hlavní je však příprava

Nejdůležitější je příprava na operaci, která spočívá v návštěvách obezitologa, nutričního terapeuta, ale i psychologa či fyzioterapeuta. Dokonalá příprava a správná volba typu výkonu a velmi přesné dodržování časného pooperačního režimu pak udělá zázraky.

(red)

Štítky: bariatrie | diabetes | obezita

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

Mohlo by Vás také zajímat
><

Specifika stravy po bariatrii

Lidé se často obávají stravovacího režimu po bariatrické operaci více než operace samotné. Největší strach člověk mívá z toho, co je pro něj nové, neznámé. I proto je dobré získávat informace o režimu po operaci již dlouho dopředu.

Má smysl hubnout před bariatrickým výkonem?

Bariatrická operace je jednoznačně nejefektivnější postup v léčbě obezity u pacientů s vyšším stupněm obezity (BMI nad 40 kg/m2)…

Léčba obezity aneb když konzervativní léčba nestačí

Snížit hmotnost je samo o sobě pro většinu lidí dlouhodobé poměrně složité. Pokud se to ale podaří, bývá ještě složitější hmotnosti udržet. V praxi...

Role bariatrických operací očima chirurga MUDr. Martina Hrubého

Jaké typy bariatrických operací jsou v současné době nejběžnější? Do jaké míry pomáhají v kompenzaci cukrovky? A kolik se jich v České republice...

Strava před a po bariatrii

Bylo Vám doporučeno chirurgické řešení vaší obezity, výkon bariatrické metabolické chirurgie? Na operaci se nepřipravujte, jako byste „drželi...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.