Léčba obezity aneb když konzervativní léčba nestačí
17. ledna 2020

Snížit hmotnost je samo o sobě pro většinu lidí dlouhodobé poměrně složité. Pokud se to ale podaří, bývá ještě složitější hmotnosti udržet. V praxi se ukazuje, že mnoho lidí, kteří mají opravdu vysokou nadváhu nebo obezitu vyšších stupňů v minulosti opakovaně zhubla… Není výjimkou, že se jim povedlo zredukovat hmotnost i o 20-50 kg, a to i opakovaně. Všichni tito pacienti by měli vědět, že to není ostuda a že je potřeba pochopit, proč se tak stalo, aby se příště situace neopakovala.

Všichni lidé, kteří dosahují opravdu vysokých hmotností nebo BMI, mají pro to poměrně velkou genetickou vlohu. Jsou vybaveni schopností akumulovat přebytečnou energii do formy tukových zásob. Zatímco štíhlí lidé nadbytečnou energii (vyšší energetický příjem) přeměňuji na tepelnou energii, a i po pohybu ještě přetrvává tzv. pozátěžová termogeneze (produkce tepla po pohybu), mnoho hodin, u pacientů s obezitou nebo dokonce s cukrovkou 2. typu přetrvává jen poměrně krátce – pohyb není tak účinný. Účinnější je pak každodenní pohyb více než obden. Stejné je to u redukční diety. Schopnost adaptace na nízký příjem – přizpůsobení se redukční dietě – je u některých dobře geneticky vybavených jedinců extrémní. Tím je také z části vysvětlováno, proč samotná redukční dieta nemá mnoho efektu, není-li doplněna zvýšenou pohybovou aktivitou.

Dokonce chirurgové u mnoha pacientů popisují o něco větší žaludky při bariatrických operacích a to jim vlastně ani neumožňuje držet příliš přísnou dietu.

U těchto lidí je velmi nadějná, a z naší praxe prakticky jediná skutečně dlouhodobě efektivní metoda, bariatrická chirurgie. Rozhodující pro celkový výsledek je volba typu výkonu, jeho časování a příprava na bariatrii. Pro výběr metody je důležité rozlišení hladu a chuti, přítomnost dalších onemocnění jako cukrovka, vysoký krevní tlak apod. Dále zvažujeme věk, předchozí operace břicha. Obecně rozlišujeme operace na typ restriktivní a kombinovaný. Mezi restriktivní operace patří bandáž žaludku, sleeve gastrektomie a plikace žaludku, u kterých dochází ke zmenšení žaludku. Mezi kombinované pak gastrický bypass a biliopankreatická diverze. U těchto výkonu kromě zmenšení žaludku dochází k obcházení dvanáctníku a části tenkého střeva. Natrávené jídlo je pak kratší dobu v kontaktu se stěnou tenkého střeva a dochází k omezení vstřebání živin, hlavně tuků. Jsou ale spojeny s větším rizikem deficitu vitamínů, a proto je třeba pravidelných kontrol po operaci.

Proč to ale nejde bez operace? Je evidentní, že snížení hmotnosti o desítky kilogramů se může podařit, pokud vše v okolí funguje na 100 %. Je klid v práci, v rodině, můžete se hýbat. Bohužel tato období jsou přerušována různými událostmi. Poranění hybného systému s omezením pohybu, náhlý stres v práci (omezení pohybu, zajídání stresu atd.). To většinou okamžitě vede k vzestupu hmotnosti a současnému zhoršení psychiky. Pokud s programem snižování skončíte, dochází k dalšímu vzestupu, velmi často nad hranici původní hmotnosti.

Kdy tedy uvažovat o bariatrii?

Pokud jste schopni zaznamenávat jídlo, nejsou známky poruchy příjmu potravy nebo jen prostě nezajídáte stres (posoudí vždy psycholog), máte za sebou neúspěšný nebo úspěšný hmotnostní pokles, který se vám nepodařil udržet. Máte-li BMI nad 40 kg/ m2, uvažujte o bariatrii vždy, je-li přítomna cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků nebo dokonce kardiovaskulární onemocnění, lze uvažovat o bariatrii již od BMI 35 kg/m2. Vůbec není špatné poznat pacienty, kteří mají již operaci za sebou a prodiskutovat přípravu. Další informace, ale i příběhy můžete nalézt na stránkách www.obezita.cz.

Proč operace selže?

Nedá se to říci obecně, ale nejčastěji vídáme, že pacienti, kteří se nedostatečně připravovali, se nedokázali sžít s režimem po bariatrickém výkonu. Operace se prostě dají přejíst. Velkým omylem přitom je přestat chodit na kontroly. Opakovaně se totiž těm, kterým se nedaří, začne opět dařit po konzultacích s nutričním terapeutem nebo psychologem. Ale i při selhání metody je někdy možné ze sleeve gastrektomie nebo plikace předělat výkon na bypass.

PACIMED – organizace sdružující pacienty nejen před baritrickým výkonem – www.pacimed.cz

(red)

Štítky: bariatrie | BMI | obezita

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
tribune

Mohlo by Vás také zajímat
><

Specifika stravy po bariatrii

Lidé se často obávají stravovacího režimu po bariatrické operaci více než operace samotné. Největší strach člověk mívá z toho, co je pro něj nové, neznámé. I proto je dobré získávat informace o režimu po operaci již dlouho dopředu.

Role bariatrických operací očima chirurga MUDr. Martina Hrubého

Jaké typy bariatrických operací jsou v současné době nejběžnější? Do jaké míry pomáhají v kompenzaci cukrovky? A kolik se jich v České republice...

Má smysl hubnout před bariatrickým výkonem?

Bariatrická operace je jednoznačně nejefektivnější postup v léčbě obezity u pacientů s vyšším stupněm obezity (BMI nad 40 kg/m2)…

V 21. století chirurg pomůže léčit cukrovku a obezitu aneb co je metabolická chirurgie

Chirurgická metoda léčby obezity je známa již několik desítek let. Nejstarší metody bandáže žaludku se v České republice provádí již od konce 80....

Strava před a po bariatrii

Bylo Vám doporučeno chirurgické řešení vaší obezity, výkon bariatrické metabolické chirurgie? Na operaci se nepřipravujte, jako byste „drželi...

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.