Chirurgická metoda léčby obezity je známa již několik desítek let. Nejstarší metody bandáže žaludku se v České republice provádí již od konce 80. let. Ve Spojených státech byl však mnohem více populární gastrický bypass, v 90. letech pak přibyla tubulizace žaludku (sleeve gastrectomie) a počátkem 21. století pak její modifikace tzv. plikace žaludku.
Mnoho lidí si myslí, že operace při obezitě vyšších stupňů je vlastně důkaz selhání jedince, stydí se za to a operaci zcela zbytečně odmítají. A to je škoda. Mnoho našich pacientů zhublo v minulosti desítky kilogramů a opět je přibralo. V minulých stoletích to byla pravidelná nutnost přežít v době nedostatku zdrojů a přibrat do zásob v době hojnosti. Bariatrickou operací vytvoříme podmínky pro snížený energetický příjem – „hladomor“, ale s tím rozdílem, že po naplnění menšího žaludku přijde pocit nasycení, resp. plnosti či dokonce uspokojení. To v minulosti nikdy nebylo. Zvláště pro lidi, kteří mají stále hlad, může být restriktivní typ operace (sleeve gastrectomie, plikace – zmenšení objemu žaludku) velkou výhodou. Pokud však převládají chutě a nedaří se tento stav změnit, pak může velmi rychle dojít k selhání metody a výhodnější by pak byl pravděpodobně gastrický bypass. O nejvhodnějším typu operace by tak měl spolurozhodovat i psycholog, nutriční terapeut a samozřejmě i internista, event. kardiolog či anesteziolog v závislosti a přítomnosti dalších onemocnění.
Operace léčí cukrovku
›
Jako školující se hned od počátku začaly objevovat informace, že někteří pacienti po operaci vyléčí cukrovku 2. typu, o které se od počátku hovořilo jako o chronickém onemocnění, které může být velmi dobře kompenzované, ale prakticky nevyléčitelné. První reporty zvláště amerických chirurgů popisovaly 90 až 100 % vyléčených diabetiků 2. typu s obezitou po bariatrických operacích. Po prospektivním sledování s podrobnou analýzou se potvrzuje, že u 50-70 % diabetiků skutečně doje k remisi diabetu, což znamená, že jsou v laboratorních hodnotách zcela v normě. Nepochybně hrozí, že se cukrovka objeví, ale čím později tím lepší prognóza. U 98 % diabetiků dochází ke zlepšení kompenzace snížení potřeby léků.
Operace – čím dříve, tím lépe…
›
Je zřejmé, že na to, jak moc pomůže operace v léčbě cukrovky, rozhoduje také, jak dlouho je cukrovka přítomna. Čím dříve po diagnóze je provedena, tím lepší a dlouhodobější prognózu lze očekávat. Nejde ale operaci uspěchat bez přípravy, která obvykle trvá minimálně 3 měsíce, ale může trvat i několik let, zvláště pokud pacient není schopen dlouhodobé spolupráce z hlediska pravidelné stravy nebo je jeho psychika vážněji postižena. Pokud je operace provedena bez adekvátní přípravy, velmi často dojde k selhání operace a opětovnému vzestupu hmotnosti.
Hlavní je však příprava
›
Nejdůležitější je příprava na operaci, která spočívá v návštěvách obezitologa, nutričního terapeuta, ale i psychologa či fyzioterapeuta. Dokonalá příprava a správná volba typu výkonu a velmi přesné dodržování časného pooperačního režimu pak udělá zázraky.
(red)
Mohlo by Vás také zajímat
><
><
Aktuality
><
obesity news online
><
Potřebujete poradit?
><
čas pro zdraví
><
oberisk
><
nol nakladatelství
Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.