Bariatrická operace je jednoznačně nejefektivnější postup v léčbě obezity u pacientů s vyšším stupněm obezity (BMI nad 40 kg/m2). Dokonce se ukazuje jako „nejlepší“ lék na cukrovku 2. typu u pacientů s obezitou 2. a 3. stupně.
Důvody, proč před operací zhubnout
Většina bariatrických center má však podmínku – aby pacient před samotným bariatrickým výkonem zredukoval svoji hmotnost. Možná se ptáte, proč by měl zredukovat, když právě kvůli redukci hmotnosti chce bariatrii podstoupit. Hlavním důvodem je, že i jen mírnou redukcí hmotnosti o několik kilogramů (neexistují žádné tabulky, které by říkaly, o kolik kilogramů přesně má obézní s určitou výchozí hmotností zhubnout) pacient například prokáže schopnost spolupráce, dodržování určitého režimu atd. Tento požadavek nebývá pro pacienty nesplnitelný, většina totiž dokáže, a v minulosti dokázala, krátkodobě zhubnout mnoho kilogramů, a to i opakovaně.
Z dalších důvodů, pro které bariatrická centra požadavek na redukci hmotnosti před výkonem na pacienty kladou, je zlepšení technické proveditelnosti operace a snížení rizika některých komplikací. Při poklesu hmotnosti se mj. snižuje i tzv. jaterní steatóza (nahromadění tuku v játrech), kdy játra se o něco zmenší a chirurg má více místa (o 1-1,5 cm) pro provedení zákroku. Navíc také klesá riziko poranění jater.
Většina bariatrických výkonů se provádí laparoskopicky. Rizika bariatrie jsou spojena především s přítomností obezity a dalších přidružených onemocnění, méně pak se samotnou operací. I proto je zřejmé, že větší pokles hmotnosti jednoznačně vede například k lepší kompenzaci diabetu a dalšímu metabolickému zlepšení. Mnoho našich pacientů tak efektivně redukuje i několik desítek kilogramů před operací a operace pak je spíše prevencí zpětného vzestupu hmotnosti.
Role farmakoterapie
Dnes již existuje efektivní farmakoterapie, která umožňuje v horizontu 3-6 měsíců před operací úspěšně snížit hmotnost i o 10 a více kilogramů. Zmíněná doba je tak z našeho pohledu optimální pro dostatečnou přípravu na režim po bariatrii, který má svá specifika a zpočátku není zcela jednoduchý.
Pojďme se podívat na konkrétní příklad. Z obrázku je patrný typický efekt, kdy se pacientovi nedařilo hmotnost redukovat konzervativně. Po rozhodnutí pro bariatrický výkon zahájil přípravu a za pomocí léků v kombinaci s intenzivnějším pohybovým režimem dosáhl poklesu hmotnosti před operací o téměř 20 kg. Dalších 20 kg pak zredukoval po operaci. Nejen u tohoto pacienta se však po delší době ukazuje, že restriktivní výkon (sleeve gastrektomie / tubulizace) nemusí být řešením definitivním. Organismus se po čase může začít adaptovat i na tento výkon, a také režim z pochopitelných důvodů nemusí být dodržován tak striktně jako v prvním roce po operaci. I proto má smysl využívat moderní léky k tomu, aby se hmotnost držela na nižších hodnotách, a s jejich pomocí nenechat hmotnost opět růst.
Farmakoterapie není prohra
Díky obrovským investicím do výzkumu se můžeme v letošním roce a dalších letech těšit na nové léky. Užívání léků není porážka těch, kteří bez nich nedokáží hmotnost snížit nebo sníženou hmotnost udržet, ale především obrovská pomoc a zlepšení výsledků běžné konzervativní léčby (dieta, pohyb, příp. psychoterapie). Běžná konzervativní léčba totiž funguje do tří měsíců, maximálně do šesti, poté se většinou (ale ne vždy) hmotnost vrací zpět nebo dokonce výše, než jaká byla na začátku. Tento typický jo-jo efekt je patrný zvláště u tzv. krátkodobých agresivních režimů, jakými jsou ketodiety, různé koktejlové programy apod., které navíc mohou být pro některé pacienty, např. s diabetem nebo onemocněním ledvin, i nebezpečné.
Máte-li tedy obezitu vyššího stupně nebo onemocnění s nadváhou či obezitou spojená, poraďte se vždy s lékařem o optimálním postupu a event. o časování bariatrické operace.
doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
III. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha
Mohlo by Vás také zajímat
><
><
Aktuality
><
obesity news online
><
Potřebujete poradit?
><
čas pro zdraví
><
oberisk
><
nol nakladatelství
Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.