Obesity News
Nenechávejte hubnutí až na nový rok

Nenechávejte hubnutí až na nový rok

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

A máme tu zase advent… Přípravy na vánoční svátky jsou jistě v plném proudu. V mnoha domácnostech Vánoce ale, spíš než svátky klidu, připomínají svátky jídla. Hospodyně se předhánějí, která má více cukroví, čokolády, krémů apod. A pokud hodláme všechny ty dobroty spotřebovat, můžeme se „těšit“ na obrovský energetický příjem, kterému, pravda, někdy z chuťových a jindy zase ze společenských důvodů nelze odolat.

Chceme-li si udržet hmotnost během vánočních svátků, musíme dodržovat alespoň základní pohybovou aktivitu, kterou může být např. chůze, běh na lyžích či nordic walking, pokud jenom trošku počasí dovolí. Pozor ale na jednu věc: pokud jdeme v zimním čase sportovat, dbejme na řádné zahřátí organismu a procvičení těla, jinak často dochází ke zranění. Ono totiž myslet si, že po Vánocích půjde hubnutí lépe, je omyl, který většinou vede k hmotnostnímu přírůstku dvou až tří kilogramů, které pak pracně shazujeme minimálně měsíc. A kazit si každé vánoční jídlo myšlen kami na to, kolik asi přibereme, také nemusíme. Stačí jen dopředu popřemýšlet o vhodném postupu přípravy, ale, a to především, i o množství připravovaného pokrmu.

Když Vánoce skončí

Ať už s hmotností dopadneme po vánočních svátcích jakkoliv, nenechme se zlákat jednoduchými reklamními triky, že např. pomocí toho či onoho produktu zhubneme 5, 10, ale klidně i 20 kg. Takové léky neexistují a celá problematika hubnutí je vlastně jednoduchá matematika, při které používáte znaménko plus (při energetickém příjmu) a minus (při energetickém výdeji). A jak tedy začít s hubnutím (a hlavně to neodkládat)? Nejdříve ze všeho si vypracujte plán, nejlépe na půl roku dopředu, kolik kilogramů byste rádi zhubli a kolik si myslíte, že je reálné. Pokud např. vážíte 94 kg při 160 cm, měl by se váš reálný cíl pohybovat okolo 6–7 kg. Samozřejmě to je velmi individuální a záleží na mnoha dalších okolnostech (např. na hmotnosti v posledním roce, věku, schopnostech a možnostech pohybové aktivity apod.). V každém případě se poraďte se svým lékařem, zvláště máte-li cukrovku.

Jeden kilogram za měsíc. Má to vůbec smysl?

Určitě se mnohým z vás zdá, že hubnout rychlostí 1 kg za 1 měsíc smysl nemá. Vraťme se ale k našemu příkladu, tedy hmotnost 94 kg při 160 cm, a posuňme se o rok dopředu. Při tomto měsíčním váhovém úbytku totiž tento člověk bude vážit 82 kg, a to žádnou drastickou metodou. A mít o 12 kg méně, to už je přece rozdíl. Není sice problém nastavit dietu a pohyb tak, abyste zredukovali třeba 10 kg za 2–3 měsíce, takový režim by vám ale pravděpodobně neumožnil zvládat každodenní život bez těžkostí (zaměstnání, rodinu apod.), které byste často řešili na úkor režimových opatření… a základ jo-jo efektu je tu! Nejvhodnější proto je vyhledat odborníka.

Jak poznat, který odborník je ten pravý?

Odborníka na životosprávu poznáte nejlépe podle toho, jakým způsobem získává informace o vašem životním stylu. Měl by vám vysvětlit principy sestavení jídelníčku z vhodnějších jídel, než jsou vaše stávající, respektovat při tom vaše chuťové vjemy, náročnost zaměstnání a další faktory. Vaše cesta hubnutí potom bude sice o něco pomalejší, ale pro váš život rozhodně přijatelnější.

Tým autorů Obesity NEWS vám přeje co nejvíce úspěchů v roce 2009.

Přečteno:  8856×

Vyšlo:  11. 12. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020