12. březen – Světový den ledvin

Datum: 03. 03. 20
Štítky: ledviny

Světový den ledvin připadá každoročně na druhý čtvrtek v březnu. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nemocech ledvin a jejich komplikacích.

Celých deset procent světové populace trpí nějakou formou poškození ledvin, ročně zemřou na celém světě téměř tři miliony pacientů a výskyt těchto onemocnění stále narůstá.

Nefrologická pracoviště se v tento den otvírají pro preventivní prohlídky, a snaží se tak zvýšit předcházení těmto nemocem a zkvalitnit způsoby léčby.

Kdo by se měl nechat vyšetřit?

Na preventivní vyšetření by měli přijít hlavně lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, cukrovku, kouří nebo se v jejich rodině už dříve vyskytly nemoci spojené s ledvinami. Nejčastěji se chronické onemocnění nebo selhání ledvin objevuje u seniorů, rizikovou skupinou jsou tedy lidé starší 50 let.

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….