Hektické životní tempo a tlak na výkonnost významně ovlivňují kvalitu života po psychické i tělesné stránce. Abychom vše stihli, často se přikláníme k „obětování“ dostatečného spánku. Během spaní však v těle probíhá řada přirozených procesů. Mluvíme o cirkadiánních rytmech nebo také o „vnitřních hodinách“. Tyto rytmy pomáhají mimo jiné regulovat hladiny hormonů a přenosy signálů v nervové soustavě. Ve výsledku tak ovlivňují náladu, aktivitu i chování.
Bylo prokázáno, že cirkadiánní rytmus také ovlivňuje využití potravy. Zkrácení spánku vede ke snížení hladiny leptinu („hormonu sytosti“) a zvýšení hladiny ghrelinu, který naopak chuť k jídlu povzbuzuje. Jinými slovy, nedostatek spánku bývá spojen se zvýšeným příjmem potravy. Stejně tak i deprese, která jde často ruku v ruce s poruchami spánku. Jídlo má totiž na člověka uklidňující vliv. Nepříznivý vliv na tělesnou hmotnost mohou mít navíc i některé léky, které se v léčbě deprese používají.
A tak vzniká bludný kruh. Na jeho počátku nemusí stát pouze nedostatek spánku, spouštěčem může být například i obezita, která může vést k depresi a teprve až deprese následně k poruchám spánku. Spouštěčem samozřejmě může být také samotná deprese.
Tak jako tak, vystoupení z tohoto bludného kruhu vyžaduje silnou vůli a často pomoc od okolí. S nalezením vhodných odrazových můstků, které povedou ke změně životního stylu, často pomáhá konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem. Ačkoli je samotná změna životního stylu alfou a omegou úspěšného zvládnutí kontroly nad vlastní tělesnou hmotností, pomoci vám může i lékárna. V nabídce je k dispozici řada přípravků přispívajících ke zlepšení kvality spánku, snížení psychického napětí i k úspěšnému hubnutí.
Mgr. Lukáš Novotný
Mohlo by Vás také zajímat
><
><
Aktuality
><
obesity news online
><
Potřebujete poradit?
><
čas pro zdraví
><
oberisk
><
nol nakladatelství
Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.