Léky pro snižování obezity
Role léků při snižování nadváhy a obezity
23. září 2024

Léky na snížení hmotnosti jsou k dispozici poměrně dlouho. Rozvoj nadváhy a obezity v posledních 30-40 letech, kdy jen v naší populaci se dvě třetiny dospělých nacházejí v kategorii nadváhy a obezity, vedl k tomu, že byly investovány obrovské prostředky do vývoje léků.

Na trhu se však setkáte i s mnoha doplňky stravy, které se tváří, že pomáhají snižovat hmotnost. Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je zřejmý. Zatímco lék má jasné a prokázané deklarované efekty, ověřené v klinických studiích, doplněk stravy deklaruje pouze své složení, nikoliv už účinek. Většinou obsahuje účinnou látku, která by mohla mít význam v metabolismu nebo při redukci hmotnosti, ale, jak zmíněno, není u něj jednoznačně prokázán efekt. To však neznamená, že doplňky stravy jsou stoprocentně neúčinné. Některé se užívají před cvičením, a pak je drtivá část efektu daná právě cvičením. Jiné zvyšují pocit plnosti (doplňky na bázi vlákniny), a mohou také být dobrým pomocníkem. Jen u nich nelze kvantifikovat očekávaný efekt. Dalším podstatným rozdílem je, že lék bývá nejčasteji na předpis.

V současné době jsou v praxi používány tři preparáty, které vedou ke snížení hmotnosti. Liší se mechanismem účinků i cenou. O jejich indikaci by měl vždy rozhodnout lékař, ačkoliv se stále setkáváme s tím, že častým spouštěčem zájmu o „farmakoterapii” je internet a sociální sítě.

Proč vůbec léky užívat

Protože mají jednoznačně efekt na snížení hmotnosti. Pokud díky nim po zahájení léčby snížíte hmotnost např. o 6 kg za tři měsíce navíc, většinou vás to podpoří v dalších snahách. Moderní léky však mívají účinek i větší, a velmi brzy budou k dispozici léky, které deklarují snížení hmotnosti i o 15-20 % (v klinických studiích došlo ke snížení hmotnosti o přibližně 15 kg). Je nepochybné, že dobře geneticky vybavený organismus se adaptuje, resp. přizpůsobí i těmto lékům. Na druhou stranu je pravdou, že budete-li je užívat dlouhodobě, vaše hmotnost bude stagnovat na nižší hodnotě. Po jejich vysazení však hmotnost poroste, ať už pozvolna, nebo rychle, a pokud polevíte ve svém životním stylu, může nastat efekt podobný jojo efektu. Je vysoce pravděpodobné, že léky pro obezitu budou dostupné pouze za plnou úhradu.

Kdy nejlépe začít léky užívat

Téměř vždy, když se pokles hmotnosti zastaví. Jsou ale vhodné i pro přípravu na operace, u nichž je třeba snížit hmotnost – operace kýly, žlučníku nebo ortopedické operace. Využití farmakoterapie je pak elegantní cestou, která může pomoci snížit hmotnost o 6-10 kg. Samozřejmě i v přípravě na bariatrický výkon je vhodné pokusit se snížit váhu co nejvíce. Čím dál více lidí po bariatrickém výkonu využívá farmakoterapii jako efektivní cestu k udržení nízké hmotnosti. I u bariatrie totiž dochází po dvou a více letech od operace k adaptaci, zvyknutí si na režim a postupnému rozvolňování „přísných” pravidel, a tedy k postupnému vzestupu hmotnosti. Jakmile takový scénář nastane, je zásadní nestydět se přijít k obezitologovi nebo nutričnímu terapeutovi, diskuse o farmakoterapii je pak namístě. Doba strávená v nižší hmotnosti se prostě počítá.

Proč léky nefungují samy o sobě

Deklarované účinky poklesu hmotnosti jsou získány z klinických studií. V nich mají pacienti k dispozici v drtivě většině nutriční terapeuty, je sledována pohybová aktivita a je dostatek času na diskusi o změnách životního stylu. Léky pomáhají ve změně. Pokud si však vezmete léky a věříte, že všechno vyřeší za vás, budete nemile překvapeni. Po některých se mohou dostavit průjmy (např. u orlistatu při vyšším zastoupení tuků ve stravě), nebo bolesti břicha s pocitem na zvracení při zbytečně velkých porcích, které jsme byli zvyklí jíst. Nebo prostě jen nefungují. Hodně lidí pak deklaruje, že jim bývá po lécích „trochu špatně“, ale jsou rádi, že zhubli. Po vysazení léků jde ovšem hmotnost opět nahoru.

Jak vybrat ten optimální lék

Vždy se poraďte s lékařem, zajímejte se o mechanismus účinku. Poradit vám může i nutriční terapeut, který zná váš jídelníček, ze svých zkušeností může odhadnout efekt a to, zda a jak daný lék budete snášet. Může částečně rozhodovat i cena. Všechny léky jsou účinné a není pravda, že ten nejdražší bude pro vás ten nejefektivnější.
Doporučení na závěr? Nesnažte se shánět léky, po kterých zhubli vaši přátelé nebo slavné osobnosti. Skoro nikdy to není kompletní informace a skoro nikdy to právě u vás nebude fungovat. Rozhodně nekupujte léky na hubnutí na internetu. Drtivá většina léků je na lékařský předpis. Mají i své vedlejší účinky, kontraindikace atd. I když jsou velmi bezpečné, rozhodnutí o jejich podávání patří do rukou lékařů.

prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. III. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Štítky: léky | nadváha | obezita

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Ještě nikdo nehlasoval

AUTOR
Martin Matoulek

Mohlo by Vás také zajímat
><

Bariatrie sama vše nevyřeší

Bariatrická operace je nejúčinnější metodou pro snížení hmotnosti a zlepšení diabetu, ale úspěch závisí na pečlivé přípravě a dlouhodobé spolupráci s odborníky. R

Glykemický index

Glykemický index (GI) je údaj, který vyjadřuje, jak rychle se sacharidy po konzumaci určité potraviny dostanou do krve a jak ovlivní vzestup...

Dieta při onemocnění ledvin – na co si dát pozor

Strava při onemocnění ledvin se může u různých pacientů lišit. Záleží na stupni poškození ledvin, jestli jsou léčeni dialýzou, ale i na aktuálních...

Pohyb jako lék

Pohybová aktivita a její efekt je velmi komplexní. O pozitivním vlivu není třeba pochybovat. Že ti, co se pravidelně hýbají, mají lepší prognózu a...

Existují léky na obezitu?

Léčba obezity není jen redukční dieta a pohybová aktivita. Touto cestou se dlouhodobě podaří snížit svou hmotnost jen poměrně malému počtu lidí....

><
Aktuality

><
obesity news online

><
Potřebujete poradit?

kontaktujte nás

><
čas pro zdraví

><
oberisk

><
nol nakladatelství

Vše o zdravém životním stylu a hubnutí v papírové podobě.