Léky na obezitu, kdy s nimi začít?

Datum: 17. 01. 20
Štítky: dieta | lék | obezita

Léky na obezitu jsou pacienty hodně často přeceňovány, ale bohužel i podceňovány především z řad lékařů, kteří s nimi často z různých důvodů šetří.

LÉK NEBO DOPLNĚK

Na trhu existuje mnoho přípravků, které slibují snížení hmotnosti i bez velké námahy, jakou je dieta a pohybová aktivita. Postupy vyžadující vlastní úsilí jsou často představovány veřejnosti jako zastaralé a nemoderní. Však to znáte: „…výzkumníci z různých koutů světa připravili pro vás…“. Důkazy často chybí. Obrázek, často graficky upraven, je sice lákadlo pro mnoho lidí, ale ve vědeckém světě neobstojí. V současné době máme pouze dva bezpečné preparáty, které mají prokázaný efekt. Orlistat, který je zde skoro 20 let k dispozici a kombinovaný přípravek Mysimba, který je v ČR teprve od minulého roku a působí přes centrální nervový systém.

PŘÍLIŠ BRZY SE NEVYPLATÍ

Zahájení léčby lékem, který působí „centrálně“, může vést až k překvapivě dobrému efektu v prvních týdnech s menší námahou, ale to jde v podstatě ze začátku vždy. I proto je s výhodou zahájení terapie lékem po několika týdnech redukčního režimu, resp. snižování hmotnosti. Lék vám pak umožní prodloužit dobu redukčního režimu, dále snížit hmotnost a ukazuje se, že i déle pak vydrží hmotnostní pokles, protože je snazší režim déle udržet po ukončení léčby. Naopak, je-li farmakoterapie zahájena ihned, často nedochází k potřebným změnám v životním stylu a po vysazení letí kila opět nahoru v typickém jo-jo efektu. To je škoda a často to vrhá zbytečně negativní pohled i na účinné léky na hubnutí.

UŽ 5KG MŮŽE MÍT VÝZNAM

Mnoho lidí slyší od chirurgů před operací: „Chtělo by to pár kilogramů dolů…“ I krátkodobý pokus doplněný farmakoterapii přinese většinou i lepší výsledek a tím i snížení operačního rizika a zlepšení hojení či lepší rehabilitaci. Zvláště u pacientů s větší nadváhou či obezitou při operaci kýly nebo ortopedických operací je každý kilogram znát. Jen dobré monitorování svého jídelníčku u více jak 70 % pacientů, kteří s hubnutím začínají, vede k poklesu 1-2 kg / dva týdny. To může být dobrý začátek. Poraďte se se svým praktickým lékařem, který vám bude skoro jistě zajišťovat předoperační vyšetření, o možnostech snižování hmotnosti v rámci přípravy na operaci.

NENÍ DŮVOD ČEKAT PŘÍLIŠ DLOUHO

Pokud se vám nedaří redukovat hmotnost, ačkoliv se snažíte třeba měsíc, ale jste hmotnostně stabilní, zkuste zahájit léčbu i dříve. Bedlivě monitorujte svůj jídelníček před nasazením i po nasazení léčby a pokuste se identifikovat po ukončení podle jídelníčku, kde je největší změna. Může se stát, že vám při léčbě stačí menší porce, lépe zvládáte redukční dietu. Klidně můžete léky tak užívat i opakovaně či dlouhodobě. Splňujete-li kritéria pro indikaci k chirurgické léčbě možná i farmakoterapie povede k potřebnému poklesu hmotnosti před operací.
Každý lék má své vedlejší účinky. Nemá smysl však příliš číst příbalové letáky před užíváním. Lékaři jsou většinou dostatečně informováni a zkušení, aby vám nejčastější vedlejší účinky sdělili. Na druhou stranu, pokud se objeví něco neočekávaného, má smysl si leták přečíst podrobněji a informovat svého lékaře. Pokud však čtete podrobně leták již na začátku, často se stane, že vlastně na vedlejší účinky „čekáte“…to může významně navýšit jak jejich četnost, tak intenzitu. V případě objevení „typických“ vedlejších účinků resp. jejich příznaků, raději lék vysaďte ihned.
Naše zkušenosti s léky na hubnutí jsou velmi dobré. Ukazuje se, že rozhodující je správné nasazení a pokud pacienti nesleví ze svých snah, pak pokles hmotnosti se v prvních měsících většinou přehoupne přes 5 kg. I dostupná data ukazují, že proti placebu (tedy prázdné tabletě bez účinné složky) se naše prvotní výsledky neliší od celosvětových dat. Je to dáno tím, že většina našich pacientů má podobné služby a individuální péči jako v době, kdy probíhaly klinické studie.

(red)

Jak se vám článek líbil?

Klikněte na palec a hlasujte

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 9

Ještě nikdo nehlasoval

><
Může vás také zajímat

Není dieta jako dieta

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, většině z nás se vybaví různé módní diety slibující rychlý a jednoduchý návod, jak dosáhnout štíhlé postavy. Co ale slovo dieta vlastně znamená?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry – jakou roli hrají ve výživě?

Sýry patří mezi mléčné výrobky, které se pro svoje příjemné senzorické vlastnosti – chuť a vůni – konzumují již stovky let. Jejich obliba v moderní společnosti stoupá, ….