Úspěšnost snižování hmotnosti je samozřejmě dána energetickou rovnováhou mezi příjmem a výdejem. Ovšem ne u každého platí vše podle tabulek, jak nám mnoho poradců ale i různých kalkulátorů vypočítává – potřeba energie, energie při pohybu apod. Celý článek zde.
Hubnutí resp. snižování hmotnosti je na jednu stranu velmi složité a na druhou stranu velmi jednoduché. Začneme s tím jednodušším. Zákon zachování energie platí od nepaměti a tento fyzikální zákon je nezpochybnitelný. To znamená, že to, co sníme a vypijeme (energetický příjem) na druhé straně musíme vydat (energetický výdej), abychom alespoň udržovali hmotnost. Celý článek zde.
Snižování hmotnosti resp. hubnutí je fenomén posledních 20-30 let. Nejsou to jen kosmetické důvody, proč chtějí lidé hubnout, ale především zdravotní důvody (např. před ortopedickou operací, operací kýly při cukrovce atd.). Každý nedostatečný efekt resp. nespokojenost s naším očekáváním vede k většinou ukončení režimu většinou doprovázeným vzestupem hmotnosti. Celý článek zde.
Slyšíme to denně, hubnutí začíná v hlavě? Jen málokdo tomu ale opravdu rozumí. Mozek vydává mnoho pokynů, podle kterých pak konáme. Mozek je však pod vlivem mnoha látek. Jsou to hormony, které se vylučují v trávicím traktu, stresové hormony, ale například i hormony štěstí – endorfiny. K pochopení, jak se účinně bránit proti obezitě, je potřeba pochopit, co se v nás děje. Celý článek zde.
Obezita je onemocnění, na jehož vzniku se přibližně z 50 % podílejí naše geny. Na druhoou stranu je třeba konstatovat, že tu druhou polovinu poloviny, životním stylem, jsme schopni ovlivnit. Životní styl je moderní pojem odrážející způsob nakládání s každodenními činnostmi a vztahy, kterými se obklopujeme. Celý článek zde.
Snížit hmotnost je samo o sobě pro většinu lidí dlouhodobé poměrně složité. Pokud se to ale podaří, bývá ještě složitější hmotnosti udržet. V praxi se ukazuje, že mnoho lidí, kteří mají opravdu vysokou nadváhu nebo obezitu vyšších stupňů v minulosti opakovaně zhubla… Není výjimkou, že se jim povedlo zredukovat hmotnost i o 20-50 kg a to i opakovaně. Všichni tito pacienti by měli vědět, že to není ostuda a že je potřeba pochopit, proč se tak stalo, aby se příště situace neopakovala. Celý článek zde.
Jeden z nejčastějších omylů, že pohyb musí bavit, je neustále šířen nejen mezi laickou veřejností, ale i mezi některými odborníky. Pravdou je, že pohyb má antidepresivní účinky, ale na druhou stranu u některých lidí může depresivní příznaky vyvolat… Celý článek zde.
Tentokrát se v aktualitách zaměříme na nový projekt pesistezky.cz, připomeneme si blížící se rekondiční pobyt v Itálii, informujeme o bezplatných konzultacích a on-line poradnách pro širokou veřejnost a také o změně názvu Banding klubu na BARI-klub. Celý článek zde.