Obesity News

Oberisk - Open day

Zdarma

 • Konzultace interpretace výsledků
 • Konzultace s lékařem, nutriční terapeutkou, instruktorem pohybu
 • Edukační materiály
 • Zahájení monitoringu energetického jídla a pohybu
 • Poukázka na měření + interpretaci 1+1 zdarma

Co můžete očekávat

 • Měření složení těla (90 Kč)

Kdy a kde?

23. 1. Praha, ORP 13–17 hod

 • Pod Juliskou 1805/4
 • Praha 6-Dejvice

10. 2. Praha, Restrial 13–17 hod

 • Zhořelecká 514/2
 • Praha 8-Bohnice

20. 1. Litoměřice 13–17 hod

 • MUDr. Zdeněk Janata
 • Tylova 1239/16

22. 1. Praha, Synexus 13–17 hod

 • Karlovo nám. 2097/10
 • Praha 2 – Nové Město

Obesity NEWS 1 / 2014   (29. 1. 2014)

Hubnutí a Obesity news
Foto: shutterstock.com

Hubnutí a Obesity news

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Máme za sebou první tři týdny roku 2014. Většina lidí, kteří chtěli začít po Novém roce hubnout, již porušila režim a naříká, že to letos s předsevzetím zase nevyšlo. Nevadí, vždyť na změnu je čas vždy a začít je třeba v okamžiku, kdy se na ni cítíme, a ne když je nějaké významné datum. Celý článek zde.

Existuje závislost na jídle?

Existuje závislost na jídle?

MUDr. Marta Šimůnková

Záleží na tom, jak pojem závislost chápeme. Na jídle jsme životně závislí, bez potravy bychom zemřeli. Jídlo se však mnohdy k drogám vyvolávajícím závislost přirovnává. Jedna přítelkyně na základě své zkušenosti tvrdí, že cukr je horší než heroin. Se sladkostmi zkušenost určitě má, ale zda zkoušela „tvrdé“ nelegální drogy, o tom velmi vážně pochybuji. Nicméně mě názor odborníka – adiktologa, tedy lékaře‑psychiatra, který se zabývá léčbou závislostí, velmi zajímá. Proto jsem se zeptala prim. MUDr. Petra Popova, MHA, z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, předsedy Společnosti pro návyková onemocnění ČLS JEP‚ zda a jak spolu obezita a závislosti souvisejí. Celý článek zde.

Nekouřit – to je to správné
Foto: shutterstock.com

Nekouřit – to je to správné

Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Každý z nás má nějakou slabůstku. Někdo si nemůže odříci poležení, někdo si dopřává více jídla, než by bylo optimální, a bohužel zhruba 30 % dospělých a 28 % dospívajících ve věku 15–19 let kouří. Přes všechny edukace, přes jasně podložené alarmující skutečnosti o škodlivosti kouření pro lidský organismus zůstává procento kuřáků stále takto vysoké. Celý článek zde.

Pohybová aktivita jako léčba a prevence depresí?
Foto: shutterstock.com

Pohybová aktivita jako léčba a prevence depresí?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V posledních letech jsme svědky poměrně velkého nárůstu výskytu depresí a úzkostných poruch. Příčin je zcela jistě více: současná doba, která klade důraz na výsledky a hodnotí se jen absolutní úspěch, a pocit méněcennosti, pokud se něco nepodaří. Méně už se ale spojuje zvýšený výskyt deprese s tím, že poměrně velkou roli v tom může mít i omezení pohybu. Celý článek zde.

Sacharidy ve výživě

Sacharidy ve výživě

Bc. Martina Daňková

Mnohé z redukčních diet, které slibují rychlé snížení hmotnosti, se zaměřují na sacharidy a v dietních plánech je radikálně omezují. Nejsou ale sacharidy jako sacharidy. Celý článek zde.

Jarní rekondiční pobyty

Jarní rekondiční pobyty

Bc. Daniela Hillayová

Pojeďte s námi na rekondiční pobyt do obce Srby (okr. Kladno) a užijte si první jarní víkend plný pohybu a zábavy. Pod jednou střechou hotelu Astra se uskuteční rovnou tři pobyty současně! První z nich je zaměřen na léčbu diabetes mellitus 1. a 2. typu, druhý je určen pro kardiaky a třetím z nich je víkendové setkání Banding klubu. Na programu jsou odborné přednášky k jednotlivým onemocněním a jejich léčbě, konzultace s odborníky (lékaři, nutričním terapeutem, fyzioterapeutem, psychologem) a různé formy cvičení přizpůsobené začátečníkům i pokročilým a výlety do okolí s holemi na nordic walking. Samozřejmě nebude chybět ani večerní společenský program. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

Redakce

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutky VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Horáková, DiS. a Bc. Aneta Sadílková. Celý článek zde.

Je bariatrie vhodná i pro mne?

Je bariatrie vhodná i pro mne?

Mgr. Aneta Sadílková

Bariatrická chirurgie je vysoce účinný, finální způsob léčby vyšších stupňů obezity. Uvažuje se o ní v případě selhání konzervativních (nechirurgických) redukčních režimů nebo tehdy, je‑li stav pacienta komplikován přidruženými metabolickými onemocněními s dlouhodobě neuspokojivými výsledky léčby. Celý článek zde.

Monitorování v praxi

Monitorování v praxi

Pro každého, kdo se v životě pokoušel hubnout, resp. snížit svou hmotnost či zlepšit zdatnost, bývá nejtěžší to, jak zaznamenávat své výsledky a jak hodnotit úspěch. V různých oblastech medicíny se ukazuje, že za úspěšnou léčbou, jak je patrno zvláště u cukrovky či vysokého krevního tlaku, je často tzv. self‑monitoring. Celý článek zde.

Hrozí nám diabetes?

Hrozí nám diabetes?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které je v posledních letech stále na vzestupu. Není to způsobeno jenom lepší diagnostikou, ale především okolnostmi, které vedou také k vzestupu hmotnosti. V současné době se počet diabetiků v dospělé populaci pohybuje v rozmezí 8–10 % a podíl lidí s nadváhou a obezitou se vyšplhal již téměř na 58 %. Celý článek zde.

Dětské dny aneb hýbejte se i v roce 2014

Dětské dny aneb hýbejte se i v roce 2014

Stejně tak jako v roce 2013 pokračujeme i letos v organizaci sportovních aktivit pro děti s nadváhou, obezitou či diabetem. Vítány jsou i děti, které se jen chtějí pořádně rozhýbat. Díky partnerům, jako jsou Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Česká pojišťovna, a.s., a mnozí další, byly pořízeny nové pomůcky na cvičení. Během dne je k dispozici dostatek ovoce i zeleniny na doplnění potřebné energie pro další pohyb. Celý článek zde.

Kardiofit

Kardiofit

Tým VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., od loňského roku řeší projekt podpořený z Fondu partnerství v rámci Programu švýcarsko‑české spolupráce: Přenos know‑how správné klinické praxe kardiovaskulární rehabilitace. Dalšími partnery projektu jsou VFN v Praze, 1. LF UK v Praze, Česká komora fitness a VZP ČR. Celý článek zde.

Rekondiční pobyt – Srby, listopad 2013
Foto: VŠTJ MEDICINA Praha

Rekondiční pobyt – Srby, listopad 2013

Bc. Daniela Hillayová

Poslední letošní rekondiční pobyt máme zdárně za sebou. Proběhl v termínu 7.–10. 11. 2013 v hotelu Astra v obci Srby. Dorazilo na něj celkem 35 účastníků, jimž energie a dobrá nálada rozhodně nechyběla. Celý článek zde.

Rekondiční centrum Brno
Foto: shutterstock.com

Rekondiční centrum Brno

Redakce

Po krátké pauze a přestěhování do příjemného prostředí sportovního areálu Pod Palackého vrchem se znovu otevírá Rekondiční centrum VUT Brno. Svoji činnost zahajuje 21. 1. spuštěním tříměsíčního redukčního skupinového kurzu. Účastníci se mohou těšit na pravidelné cvičební lekce, podrobné analýzy jídelníčku spojené s konzultacemi ohledně jeho úpravy, analýzu tělesného složení na přístrojích INBODY/BODYSTAT a mnoho dalšího. Celý článek zde.

Okénko lékárníka
Foto: shutterstock.com

Okénko lékárníka

Mgr. Leona Štěpková

Naše kůže je zatížená vlivem okolního prostředí nejen v letních měsících, ale také v době, kdy vládne svou nezkrotnou rukou zima. Pokožku ohrožuje mráz, suchý vzduch, vítr i slunce. Z dovolené na horách si tak můžeme odvézt kromě nových zážitků také spáleniny, omrzliny, opary či suchou a rozpraskanou pleť. Celý článek zde.

 
© Aleš Krupička 2007–2020