V poslední době se objevuje mnoho firem, ale i center, která nabízejí genetický rozbor a slibují, že vám pak předepíší dietu „na míru“. Je to ale možné? Obezita i cukrovka je onemocnění s tzv. polygenním typem obezity. Za výskyt nemůže pouze jeden specifický gen, ale soubor různých genů, které v tomto prostředí vedou k vzestupu hmotnosti. Existuje mnoho genů, které jsou častěji u obézních, ale neexistuje žádný důkaz, že vynecháním jedné nebo naopak zařazením druhé potraviny dojde k redukci hmotnosti u člověka se specifickým genotypem. Celý článek zde.
V posledních 40 letech platíme daň z blahobytu. Dostatek energetických zdrojů a omezení fyzické práce vede k tomu, že došlo k významnému zvýšení počtu obézních, ale i diabetiků. Je nepochybné, že za to můžou i geny, které byly pro minulá století pro naší populaci výhodou. Celý článek zde.
Obezita může být a také by měla být charakterizována zmnožením tukové tkáně. Procento tělesného tuku v těle s věkem stoupá, a tím se mění i kritéria hodnocení. Obecně lze říci, že za negativní jev považujeme více než 30 % tukové tkáně u žen, u žen v menopauze pak 35 %, a nad 25 % u mužů bez ohledu na hodnotu BMI. Je jisté, že v interpretaci různých metod měření tělesného složení najdete různé normy, které se mohou lišit však maximálně o jednotky procent. Na druhou stranu i měření všemi pomocnými metodami, zvláště bioimpedančními, jsou jen orientační a pokud nejste například nalačno, nebo po námaze či po kávě, můžou být výsledky mírně změněny. Celý článek zde.
Snižování hmotnosti resp. hubnutí je fenomén posledních 20-30 let. Nejsou to jen kosmetické důvody, proč chtějí lidé hubnout, ale především zdravotní důvody (např. před ortopedickou operací, operací kýly při cukrovce atd.). Každý nedostatečný efekt resp. nespokojenost s naším očekáváním vede k většinou ukončení režimu většinou doprovázeným vzestupem hmotnosti. Celý článek zde.
Slyšíme to denně, hubnutí začíná v hlavě? Jen málokdo tomu ale opravdu rozumí. Mozek vydává mnoho pokynů, podle kterých pak konáme. Mozek je však pod vlivem mnoha látek. Jsou to hormony, které se vylučují v trávicím traktu, stresové hormony, ale například i hormony štěstí – endorfiny. K pochopení, jak se účinně bránit proti obezitě, je potřeba pochopit, co se v nás děje. Celý článek zde.
Obezita je onemocnění, na jehož vzniku se přibližně z 50 % podílejí naše geny. Na druhoou stranu je třeba konstatovat, že tu druhou polovinu poloviny, životním stylem, jsme schopni ovlivnit. Životní styl je moderní pojem odrážející způsob nakládání s každodenními činnostmi a vztahy, kterými se obklopujeme. Celý článek zde.
Každé onemocnění s sebou nese určité snížení kvality života. Ne jinak je to i s obezitou, ačkoliv mnoho lidí s nadváhou nebo obezitou mají kvalitu života více než dobrou. Na druhou stranu ani normální hmotnost nezaručuje vysokou kvalitu života. Celý článek zde.
Na trhu existuje mnoho prostředků a postupů, které vedou k poklesu hmotnosti. Je mnoho center na hubnutí, které nabízí celoroční program za podobnou částku. Jsou zde společnosti s různými formami krabičkových diet s cenami od 5 do 15 tisíc/měsíc. A velmi skromně v řadě stojí i zdravotníci, resp. lékaři, kteří mohou předepsat léky na hubnutí za cenu 300-3000,-/měsíc. Celý článek zde.
Pokud chcete něco dokázat, vždy musíte něco investovat. V dnešní době „růstu“ platů postupně zjišťujeme, že to, co nám nejvíce chybí, je čas! Čím jsme starší, tím máme méně času. Jasně v naší praxi vidíme, že ten, kdo je ochoten se na chvilku zastavit a věnovat čas a rozmyšlení postupu před tak složitým procesem, jako je snižování hmotnosti, má významně lepší výsledky než ten, kdo okamžitě přebírá zaručeně „úspěšné“ postupy. Celý článek zde.
Léky na obezitu jsou pacienty hodně často přeceňovány, ale bohužel i podceňovány především z řad lékařů, kteří s nimi často z různých důvodů šetří. Celý článek zde.
Úspěšnost snižování hmotnosti je samozřejmě dána energetickou rovnováhou mezi příjmem a výdejem. Ovšem ne u každého platí vše podle tabulek, jak nám mnoho poradců ale i různých kalkulátorů vypočítává – potřeba energie, energie při pohybu apod. Celý článek zde.
Většina lidí, která se rozhodla jako každý rok ke změně životního stylu, od 1. ledna již má za sebou mnoho porušení nebo dokonce ukončení změny. Jak ale dosáhnout té změny pro delší čas? Jak zajistit, abychom v letošním roce byli o něco úspěšnější? Celý článek zde.
Snižování hmotnosti pouze dietou a pohybem již dávno nestačí. Je zřejmé, že trvalá a přirozená změna života, resp. návrat ke zvýšenému energetickému výdeji a omezení energetického příjmu po delší dobu je v dnešní době více než složité. Není ostudou zahájit včas farmakoterapii, tedy využití léků, které máme k dispozici. Celý článek zde.
Rozhodli jste se vyhledat odbornou pomoc. Chcete navštívit obezitologa nebo jiného odborníka. Je dobré vědět, na co se připravit, jaké informace přinést. Tím ušetříte jednu návštěvu a možná i vy sami se lépe budete orientovat v dané problematice. Než vám skutečný odborník začne radit, bude mít totiž spousty dotazů. Pokusíme se v následujícím textu vysvětlit, co může být důležité. Celý článek zde.
Všechno souvisí se vším, ale některé věci spolu souvisí více. Mezi ně patří vztah obezity a stresu, jídla a stresu nebo jídla a obezity. Většina z nás, když je ve stresu, pociťuje mírnou úzkost, necítí se dobře nebo je nervózní, použije jídlo, případně nápoj pro zklidnění. Něco dobrého k jídlu nebo pití nám zlepší náladu. Je to nejrychlejší a nejpříjemnější způsob eliminace nebo alespoň oslabení tzv. STRESOVÉ REAKCE. Není to přirozené chování, ale naučené a praxí opakovaně prokázané. Celý článek zde.
MUDr. IGOR KAREN – Praktický lékař v Benátkách nad Jizerou, jeho ordinace jsou akreditovaným školicím pracovištěm, školí lékaře před atestací ze všeobecného lékařství. Místopředseda SVL ČLS JEP pro profesní záležitosti. Celý článek zde.
Titul Evropské hlavní město sportu uděluje ACES (European Capitals of Sport Association) od roku 2001. Praha se stala 16. městem sportu a zařadila se tak k předním evropským metropolím, jako jsou Madrid, Dublin nebo Stockholm. Cílem projektu je zapojit do sportu a pohybových aktivit co nejvíce obyvatel hlavního města. V současné době sportuje 60 % Pražanů. Další informace: www.prahasportovni.cz Celý článek zde.
Hubnutí je věda. Shazovat kila vám usnadní moderní technologie. S aplikací Kalorické tabulky budete mít pod kontrolou každodenní přijaté i vydané kalorie. Navíc získáte přehled i o složení vaší stravy. Aktuální vývoj své hmotnosti pak uvidíte v souvislostech. Celý článek zde.
Setkáváme se s nimi na každém kroku. Tajemná zkratka VLCD znamená very low calorie diet, tedy dieta s velmi nízkým příjmem kalorií. Jde o přísné stravovací plány, které vedou k rychlému poklesu hmotnosti. V mnoha obměnách jsou na trhu již více než 40 let. Používat by se měly ale opatrně a jen pod dohledem odborníků. Celý článek zde.
Kila navíc trápila Tomáše Jánského (44) už od dětství. Mnohokrát zkoušel zhubnout, ale váha mu po krátkodobém úbytku rychle narostla zpět. Obezita ho přivedla až do invalidního důchodu. Trápilo ho, že se nemůže věnovat svému zamilovanému koníčku – historickému šermu. Impulsem ke změně byla ale především návštěva kardiologa, který Tomášovi bez obalu řekl, že pokud nezhubne, nečeká ho dlouhý život… Celý článek zde.
Podzim nám kromě kratších dnů a chladnějšího počasí přináší i pozitiva ve formě podzimních plodin, které lze skvěle využít v rámci redukčního stravování. Celer, bílé a červené zelí, červená řepa, pórek, brambory, květák, kedlubna, kapusta a v neposlední řadě dýně – to vše jsou zdravé plodiny, které lze vzhledem k nízké energetické hodnotě konzumovat zcela bez výčitek a ve velkém množství! Jelikož jde o lokální potraviny a doba jejich sklizně je právě nyní, jsou navíc významným zdrojem vitaminů a minerálních látek, a toho bychom měli před nadcházející zimou využít. Celý článek zde.
Už samotný název profese „nutriční terapeut“ naznačuje, že to, co jíme, může mít léčebný účinek. Určitě vystihuje podstatu práce a pomoci pacientů lépe, než staré označení „dietní sestra“. Nutriční terapeut je vysokoškolsky vzdělaný odborník, který umí sestavit jídelníček na míru konkrétnímu pacientovi podle jeho onemocnění, hmotnosti a dalších okolností. Už několik let mohou klienti Rekondičního centra Salmovská v Praze a pacienti III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice konzultovat své stravování s usměvavou sympatickou nutriční terapeutkou Bc. Anetou Sadílkovou. Ta jim vždy dobře poradí. Celý článek zde.
Pomalu začínáme bilancovat zimní období. Většina z nás konec zimy vítá, ale s příchodem teplejších období roku vyvstává další, tedy spíše tradiční problém. Zatímco zimní spáči zvířecí říše se probouzejí s výrazně nižší hmotností než před zimou, většina lidí spíše počítá kilogramy, které během zimy přibyly. Celý článek zde.
Paní Martina si zaslouží čestné členství v klubu „Měla jsem 200 kg“. Než se začala léčit, její hmotnost byla dokonce ještě o 14 kg vyšší. Celý článek zde.
Ovoce stále patří k opomíjeným potravinám v jídelníčku mnoha lidí. Často je to způsobeno tím, že se nevejde do tašky, abychom si ho přinesli do práce ke svačině. Když už třeba vtěsnáme banán do svého příručního zavazadla, po několika desítkách minut změní barvu a často i konzistenci tak, že se už jíst ani nedá. Celý článek zde.
Ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, toho stihla za svou dosavadní profesní dráhu tolik, že by to naplnilo životopis několika úspěšných lidí (viz box). Elegantní, energická, vždy pečlivě upravená, a pokud to složité okolnosti českého zdravotnictví dovolí, pak s milým úsměvem na rtech – taková dáma poskytla pro Obesity NEWS exkluzivní rozhovor. Celý článek zde.
Rekondiční pobyty organizované VŠTJ Medicína Praha pro své klienty nejsou jen o přijímání informací, nových návyků a cvičení, ale především o sdílení radostí, strastí a zkušeností jednotlivých účastníků. Co člověk, to usilovný a letitý boj s kilogramy. U mnohých jejich problém narůstá již od mládí. Tak tomu bylo i v případě paní Jarky, která se svými kolegy strávila letošní jarní rekondici v Srbech. Celý článek zde.
Obezita a kontrola hmotnosti je vlastně jen hospodaření s energií. Není pravdou, že by lidé nevěděli, co je zdravé, a jak redukční režim nastavit. Horší je to ale s jeho udržením. Jedinou šancí je uvědomit si několik důležitých faktů týkajících se diety i pohybu. Nakonec jen dobrá psychika nám umožní vše dodržet. Celý článek zde.
Jedním z předních důvodů, proč mnoho lidí hubne, je získání štíhlejší postavy do plavek. V různých internetových časopisech lze najít zaručené postupy, jak do plavek zhubnout, a vypadat tak na letní dovolené alespoň o trochu lépe. Celý článek zde.
Jako každý rok, již v tomto období většina předsevzetí o změně životního stylu končí, a tak čím dál tím více se obracíme tam, kde nabízejí nějaké zaručené metody snížení hmotnosti? Jak se v tom orientovat? Celý článek zde.
I v letošním roce budeme pokračovat v seriálu o energii a metabolismu. V dnešním článku například rozebereme obnovitelné zdroje. Velmi podobně totiž pracuje i lidský organismus. Celý článek zde.
„Letos už konečně s těmi kilogramy navíc zatočím!“ slibuje (si) nejeden člověk, který o svátcích na přelomu roku posunul ručičku váhy o pár dílků výše, či dokonce bojuje s obezitou dlouhou řadu let. Jakou radu jim dát? „Především vytrvat!“ říká profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, odborník, který se léčbě obezity, diabetu a metabolických poruch věnuje celý profesní život. Celý článek zde.
Dočtete se to ve většině doporučení úpravy jídelníčku jako naprostou nutnost. Jíst se má častěji a málo a bez toho to nepůjde. Je to ale pravda? Opravdu není možní jíst méně často? Celý článek zde.
Přes osvětu, módní trendy i značné medicínské pokroky je obezita zdravotním a společenským problémem charakteru celosvětové epidemie. V České republice se obezita vyskytuje u 20–25 % populace. Obezitu můžeme definovat jako zvýšenou tělesnou hmotnost vzhledem k výšce, která je způsobena větším podílem tělesného tuku. Celý článek zde.
Už je tady zase přelom roku a s ním i nejrůznější předsevzetí a plány na ten příští, lepší. K těm nejčastějším patří přání zhubnout a přestat kouřit… Má to ale vůbec smysl, když už jsme se do toho tolikrát pustili s nedobrým výsledkem? Nebo snad existuje nějaký spolehlivě funkční způsob? Rozhodně je několik pravidel, na které se můžete vždycky spolehnout. Celý článek zde.
Podle výzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, který byl součástí projektu „Žij zdravě“, je v současné době v České republice 64 % mužů, které trápí kilogramy navíc. Jak hubnou muži v porovnání se ženami, jaké volí strategie v boji s nadbytečnými kilogramy a na jaké naráží překážky? Celý článek zde.
Přemýšleli jste někdy o hubnutí pomocí tukožroutské polévky? O ní se mnohdy píše jako o hotovém zázraku, vždyť slibuje váhový úbytek 4 až 5 kilogramů během týdne. Je ale takové hubnutí pro organismus správné? A o hubnoucím efektu jablečného octa jste již někdy slyšeli? Věděli jste, že je zdrojem mnoha prospěšných látek nebo že umí zasytit na delší dobu? Pojďme se na tyto pomocníky při hubnutí podívat zblízka. Celý článek zde.
Když jsem se v minulosti podílela na kurzech snižování nadváhy a měla smíšenou, žensko-mužskou skupinu, byla jsem svědkem toho, že muži (i když byli v menšině) hubli rychleji a s větší lehkostí. Vždy jsem čelila otázkám, jak je to možné. Zvláště pak tehdy, když z analýz jídelníčku a změn jídelního chování vyšlo najevo, že muži často nevyvíjeli ani poloviční úsilí v porovnání se ženami, a přesto měli až dvojnásobně větší úspěchy. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
Jak známo, počasí ovlivňuje atmosférický tlak. Pokud je vysoký, lze očekávat, že bude hezky a jasno, a naopak při nízkém tlaku bude s vysokou pravděpodobností oblačno. V důsledku rozdílu tlaků vzniká vítr neboli rychlý přesun vzduchu z místa s vysokým tlakem do místa s tlakem nižším. Právě vítr ovlivňuje teplotu, resp. spotřebu lidského organismu. Celý článek zde.
Neustále nové prostředky na hubnutí, nové stroje, na kterých stačí cvičit pouze několik minut denně a zaručeně zhubnete… Tak tyto informace se na vás dnes a denně valí z médií. Jak se v nich má člověk ale vlastně vyznat? Rádi vám pomůžeme v následujícím přehledu. Celý článek zde.
V říjnu 2011 se na pražské základní škole Kavčí hory a za podpory VZP uskutečnil pilotní projekt Kroužek zdravého životního stylu s názvem Žij zdravě určený pro žáky prvního (do 10 až 11 let) a druhého stupně (11 až 15 let). Jeho cílem byla společná spolupráce školy a rodiny v boji proti nadváze a obezitě u školáků. Celý článek zde.
Víkendové a týdenní akce jsou zaměřeny především na pohybovou aktivitu s možností vyzkoušet si různé lekce cvičení, sporty v přírodě i ve vodě. Celý program je přizpůsoben převážně lidem s civilizačními onemocněními, jako např. vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo obezitou. Celý článek zde.
Těhotenství s sebou skoro vždy přináší váhový přírůstek, který je způsoben jednak působením hormonů (tělo se připravuje na kojení – jedním z energetických zdrojů pro tvorbu mateřského mléka je tuk ukládaný během těhotenství) a rovněž zvýšeným přísunem potravy. V těhotenství je přitom potřeba rozlišovat dva typy obezity – tu, která byla přítomna již před těhotenstvím, a tu, která vznikla v jeho průběhu. Pojďme se na oba případy podívat zblízka. Celý článek zde.
V posledních letech se stává problematika zvýšené hmotnosti velkým problémem již v dětství. Důvodů, proč tomu tak je, je celá řada. Pojďme se na ty hlavní podívat trochu blíže. Celý článek zde.
V říjnu 2011 odstartoval na pražské základní škole Kavčí hory pilotní projekt Kroužek zdravého životního stylu s názvem Žij zdravě, který se zaměřuje na spolupráci školy a rodiny v boji proti nadváze a obezitě u školáků. Určený je pro žáky 1. (do 10–11 let) a 2. stupně (11–15 let). Celý článek zde.
Existuje několik rizikových období pro zásadní vzestup hmotnosti. Na základě celorepublikového výzkumu v rámci projektu Žij zdravě za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny jsme se pokusili analyzovat, kde a kdy jsou hlavní rizika vzestupu hmotnosti. Celý článek zde.
Výskyt obezity narůstá nejen u dospělých, ale bohužel se zvyšuje i počet obézních dětí. V roce 2001 trpělo obezitou 6,6 % chlapců a 5,6 % dívek, což oproti roku 1991 představuje u chlapců nárůst o 3,6 % a u dívek o 2,6 %. Nelze se přitom spoléhat na to, že obézní dítě z obezity vyroste. V praxi se ukazuje, že většina obézních dětí zůstává obézními i v dospělosti. S nárůstem počtu obézních dětí se přitom zvyšuje riziko některých chorob, např. kardiovaskulárních onemocnění či diabetu mellitu 2. typu. Celý článek zde.
Troufnu si tvrdit, že žádný z rodičů si nepřeje, aby jeho děti byly obézní. Jak víme, ne vždy se to podaří. Mnohdy děláme, my dospělí, řadu chyb, aniž bychom si to plně uvědomovali. Děti nás totiž mají tendenci v mnoha směrech kopírovat, tedy i naše jídelní zvyklosti. I z tohoto důvodu můžeme čas od času vidět rodinu, jejíž každý člen je obézní. Celý článek zde.
Nadváha a obezita u dětí a dospívajících se v posledních desetiletích stala globální epidemií. Ani Česká republika není výjimkou a prevalence nadváhy a obezity jak u dětí, tak u dospívajících narůstá. Tyto faktory spolu s vyšší potřebou energie a jednotlivých živin vytváří z období dospívání nutričně rizikové období života. Celý článek zde.
Chcete, aby byly vaše děti lépe připraveny na život? Aby uměly o něco bojovat, s někým spolupracovat? Vyhrávat, ale i prohrávat? Chcete, aby v dospělosti a ve stáří netrpěly civilizačními chorobami, jako například obezitou, cukrovkou či vysokým krevním tlakem? Je to jednoduché. Veďte je od dětství ke sportu. Celý článek zde.
Obezita, jakožto psychosomatické onemocnění přináší jak somatické (tělesné), tak psychické (duševní) potíže. Z obecně známých potíží spojených s nadbytečnými kilogramy se často hovoří o depresi. Celý článek zde.
Když se o někom řekne, že je obézní, tak si asi každý z nás představí značně tlustého člověka. Pod označením podvyživený zase většině z nás vytanou na mysli vyhublé modelky, pacientky s mentální anorexií nebo dokonce nebohé oběti koncentračních táborů z druhé světové války. A to přitom i obézní pacienti mohou být podvyživení. Jak je to možné? Celý článek zde.
Velikonoční svátky mohou být dobrou příležitostí, jak ozdravit svůj jídelníček. S přicházejícím jarem se začíná objevovat více druhů zeleniny a také zelené natě, které do naší výživy přinášejí řadu důležitých látek. Tradiční velikonoční pokrmy z vajec, velikonoční nádivku či sladká jídla lze připravit tak, abychom vylepšili svou životosprávu a přitom neutrpěla naše štíhlá linie. Celý článek zde.
Jak jsme již uvedli ve druhém letošním čísle, počet obézních se od posledního provedeného průzkumu v roce 2008 příliš neliší. V dospělé populaci ČR se procento lidí s nadváhou a obézních stále pohybuje okolo 57 až 58 %. S obezitou jsou však spojena i další onemocnění, zejména cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak. Ta jsou ještě o něco nebezpečnější nežli samotná obezita, jelikož je často odhalíme až ve fázi komplikací (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda a další). Celý článek zde.
Málo slunečního tepla, nedostatek světla, šedo, mrazivo, sychravo – toto jsou fyzikální podmínky, jež na psychické úrovni evokují pocity nepohodlí, touhy po potěšení (většinou po sladkém), po zahřátí a bezpečí (někam se schovat a moc nevylézat). Celkově vzato zimní období nás spíše směruje k pasivitě, konzumaci kaloričtějšího jídla a u disponovaných osob k ponurým náladám až depresi. Jak se dostat ze zimní nečinnosti a depresivního naladění? Celý článek zde.
V listopadu a prosinci proběhl další výzkum, který se věnoval výskytu obezity a přidružených onemocnění v České republice (první probíhal v letech 2000 a 2001, následoval rok 2008). Výzkum byl proveden společností STEM/MARK v rámci projektu Žij zdravě, který je podporován Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Zkoumaný vzorek obsahoval celkem 2065 osob, které svým složením podle základních sociodemografických dat (např. pohlaví, věk, vzdělání) odrážejí reálnou dospělou populaci ČR. Respondenti byli v rámci výzkumu dotazováni osobně, byli váženi a byl jim měřen obvod pasu. Celý článek zde.
Patří ke každoročnímu rituálu, že ti, kteří mají nějaké to kilo navíc, se na prahu nového roku rozhodnou zhubnout. Nejčastější motivací bývá tzv. hubnutí do plavek. Na počátku má každý pocit, že jeho přání je nezlomné a že ho na „hubnoucí cestě“ nemůže nic zastavit. Bohužel, málo komu jeho předsevzetí až do těch plavek vydrží. Pojďme si tedy říci, co je potřeba mít na paměti, aby redukční snahy byly opravdu úspěšné. Celý článek zde.
Již mnoho času uteklo od zjištění, že tuková tkáň slouží jako zásobárna energie pro lidské tělo v době hladovění. Dalšími funkcemi, které byly uznány vědeckou společností, jsou ochrana organismu před zimou a tzv. ochrana mechanická, tj. např. proti nárazům. Celý článek zde.
Výzkum v rámci projektu Žij zdravě, který podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, prováděla agentura STEM/MARK v roce 2008. Proveden byl na reprezentativním vzorku, tj. kopírujícím českou populaci, čítajícím 2 058 osob starších 18 let. Odbornými garanty byli prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., a MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. V tomto speciálním vydání Obesity NEWS jsme pro vás připravili přehled nejzajímavějších zjištění o českých ženách a mužích v souvislosti s nadváhou a obezitou. Celý článek zde.
Jízda kuchařů je celostátní vzdělávací kampaň, financovaná z fondu prevence VZP ČR, která si za hlavní cíl vytyčila poměrně – v dnešní době obzvlášť – nelehký úkol, a to přesvědčit děti o tom, že zdravá strava i pohyb mohou být, kromě svých prokazatelně pozitivních efektů na zdraví, i zábavné. Celý článek zde.
To, že dospělá populace tloustne, dnes víme snad už všichni. Je tomu tak vlivem nedostatku pohybu, nepravidelného a nezdravého stravování a častými stresovými situacemi. Ale že jsou na tom podobně děti, to už ví málokdo. Laická veřejnost před obezitou dětí mnohdy přivírá oči a problém přehlíží. Výsledky pak na sebe nenechají dlouho čekat. Malý tlouštík se nechce svého životního stylu vzdát a nezdravé návyky si s sebou nese celý život. Jak tedy naučit děti zdravě jíst? Když už vysedávají u svých počítačů, ukažte jim internetové stránky www.YesNeYes.cz, které je pomohou motivovat nejen k pohybovým aktivitám, ale i zdravějšímu stravování. Celý článek zde.
Co se týká pohybu hmotnosti směrem vzhůru, patří Vánoce zcela jistě mezi nejrizikovější období roku. Tento obecný trend ale můžete ve vašem konkrétním případě změnit nebo alespoň významně zmírnit, a to tak, že si naplánujete a následně zanalyzujete svůj stravovací režim. Co si pod tím představit? Celý článek zde.
Snad každý by chtěl alespoň jednou v životě shodit přebytečná kila, aniž by musel dodržovat dietu nebo vykonával pravidelnou pohybovou aktivitu. Z tohoto pohledu by se jako ideální řešení mohla jevit liposukce. Ve skutečnosti vám ale zhubnout nepomůže ani se jejím prostřednictvím nezbavíte zdravotních problémů souvisejících s nadváhou. Jen zbytečně vyhodíte několik desítek tisíc korun. Celý článek zde.
Každé roční období je specifické tím, jak na nás působí. Jaro je jakýmsi probuzením těla i naší mysli, zima, ale většinou více léto – podle toho, jakého je kdo založení – vybízí k pohybové aktivitě. A podzimní období, do něhož právě vstupujeme, bývá charakteristické spíše útlumem, jak duševním, tak fyzickým. Většina z nás – i vlivem změn počasí (snížení teplot, silnější větry, deště, mlhy, inverze atd.) či posunu času, který zkracuje odpoledne – výrazně omezuje venkovní pohybové aktivity. Pokud je nenahrazujeme pohybem „pod střechou“, snižujeme energetický výdej a vystavujeme se růstu hmotnosti. Celý článek zde.
Výskyt obezity v posledních letech neustále stoupá a není tomu jinak ani u české populace. Tento fakt potvrdil poslední výzkum, který prováděla agentura STEM/ MARK koncem roku 2008 a s jehož výsledky vás postupně seznamujeme na stránkách Obesity NEWS. Celý článek zde.
Pravdou je, že letní období přeje dietám. V obchodech je k dispozici daleko více druhů zeleniny i ovoce, které tak můžeme ve větší míře zařazovat do jídelníčku. Zeleninu lze výhodně využít např. jako náhradu za přílohy – jednak poměrně významně snížíme energetický obsah jídla a také jej můžeme zkonzumovat více, čímž lépe zaženeme hlad. Navíc po jídle s vysokým obsahem zeleniny nejsme tak unaveni jako po tučné stravě. Celý článek zde.
Lidé s nadváhou a obézní klamou tělem. Proč by jinak tak často dostávali nálepku pohodových, spokojených dobráků či lidí, kteří prostě umí žít a zhubnout snad ani nechtějí. Tak tomu ale skutečně není. Tito lidé bývají velmi často nespokojení a touží po změně. Rozpor mezi jejich vnitřním cítěním a vnějším projevem pak vede k větší životní nespokojenosti i k vyššímu výskytu depresí apod. I to dokazuje výzkum provedený na konci roku 2008 v rámci projektu Žij zdravě, s jehož výstupy vás na této stránce chceme seznámit. Celý článek zde.
Evropský den obezity (EDO) je nezávislá celoevropská iniciativa, jejímž cílem je podpořit společnost k aktivnímu boji s obezitou a nadváhou. Iniciativa, do které se zapojily lékařské, lékárnické i pacientské komunity, se snaží apelovat na to, aby obezita a nadváha začaly být vnímány jako akutní celospolečenský zdravotní problém, který v současnosti nabývá epidemických rozměrů, a nikoliv jen jako kosmetická záležitost stovek jedinců. Celý článek zde.
Může to znít nádherně: „Na kůži si pouze přilepíte naši náplast, díky níž budete hubnout, a to bezbolestně. Budete moci jíst vše, co budete chtít, a nebudete se muset vůbec hýbat. Navíc vás to bude stát jenom pár stovek, maximálně tisíc korun.“ I když by tyto a podobné reklamní slogany patřily spíše do sci-fi literatury, stále se s nimi poměrně často setkáváme v denním tisku a nejrůznějších časopisech. Celý článek zde.
říká v našem rozhovoru o možnostech současné psychlogické terapie obezity klinická psycholožka PhDr. Šárka Slabá, Ph.D. Celý článek zde.
I když to tak ještě dnes při pohledu ven nevypadá, už brzy se v přírodě ozve jaro. Tedy období, v němž se mnozí z nás začnou více orientovat na otázku redukce kilogramů. Jen na ně však svou pozornost neupínejte. Užitečnější je zaměřit se na udržení nastoupeného trendu směrem ke zdravému životnímu stylu, tj. na vyvážené stravování a pohyb. Mějte na paměti, že pokud pro svou pohybovou aktivitu nenaleznete aspoň 20 minut denně (více je samozřejmě lépe), z dlouhodobého hlediska v redukci spíše úspěšní nebudete. Celý článek zde.
V letech 2008–9 byl prováděn poslední průzkum výskytu obezity u dospělé populace v ČR, který pod patronací 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha a za fi nanční podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR prováděla agentura STEM/MARK. Pojďme se blíže podívat na to, jak Češi v tomto výzkumu dopadli. Celý článek zde.
Připravili jsme pro vás seriál, v němž vás chceme seznámit s výsledky zajímavého výzkumu o vývoji hmotnosti v české populaci. Výzkum prováděla v roce 2008 agentura STEM/MARK v rámci projektu Žij zdravě, který podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Průzkum navazoval na podobný projekt z let 2000/2001 a 2005 a umožnil tak porovnání výsledků a zjištění posledního trendu vývoje. Celý článek zde.
I když letošní Vánoce budou u někoho více a u jiného méně poznamenány celosvětovou fi nanční krizí, ukazuje se, že spotřeby potravin se krize téměř nedotkne. Stále vidíme zástupy lidí v supermarketech s plnými nákupními vozíky a to se určitě do Vánoc k lepšímu nezmění. Spíše naopak, nákupy budou ještě nabírat na intenzitě. Pojďme se proto zastavit u hlavních rizik spojených se stravováním o Vánocích. Celý článek zde.
Téměř každý obézní pacient už někdy od svého lékaře slyšel o ztukovatění jater neboli jaterní steatóze. Málokdo však ví, co to přesně znamená. Na následujících řádcích si proto o tomto problému řekneme něco bližšího. Celý článek zde.
Ačkoli vám to přijde velmi potupné, mnoho lidí, kteří úspěšně zhubli (i opakovaně) desítky kilogramů, připouští, že pravdivý a podrobný zápis jídelníčku a jídelního chování jim pomohl lépe nastartovat redukční režim. V první fázi není třeba vůbec myslet na to, co jíme, ale že vůbec jíme a hlavně vše zaznamenat do notýsku apod. Sami možná budete překvapeni, kolik příležitostí „strčit jídlo do pusy“ se za týden naskytne. Celý článek zde.
V populaci se můžeme setkat s názorem, že obézní lidé jsou šťastní, že se pořád smějí. Je tomu ale opravdu tak? Ze své obezitologické praxe toto rozhodně potvrdit nemohu. Obezita s sebou v dnešní době přináší nejeden zdravotní či psychický problém. Pojďme se zblízka podívat alespoň na nejčastější „bolístku“ obézních pacientů, a tou je deprese. Celý článek zde.
Všichni se určitě těšíme na zaslouženou letní dovolenou. Ze široké nabídky cestovních kanceláří si stačí jen vybrat kýženou destinaci. Obzvlášť lákavé se zdají být zájezdy all inclusive neboli „vše zahrnuto v ceně“. Za relativně malý příplatek pak můžeme na naší vysněné dovolené pít a jíst v průběhu celého dne co hrdlo ráčí. Takový přístup je trochu paradoxní, a to zejména v případech, kdy jsme se několik týdnů či měsíců před dovolenou snažili co nejvíce zhubnout. Celý článek zde.
Vy, kdo máte nějaký ten kilogram nebo dokonce desítky kilogramů nadváhy, mi zřejmě dáte za pravdu, že váš ošetřující lékař − praktický i specialista − téměř vždy přičte vaše problémy s klouby, zády či obecně s pohybovým aparátem právě vaší nadváze. Zejména pak v případech, kdy jsou bolesti jen občasné. Tak tomu ale být nemá. Celý článek zde.
Již jednou jste v Obesity NEWS mohli číst, jak je na tom český národ s nadváhou a obezitou. Údaje vycházely z rozsáhlého výzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, který proběhl v druhé polovině loňského roku v rámci edukačního projektu Žij zdravě a ve spolupráci s odborníky 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha. A protože toho výzkum ukázal více, než co se vešlo do jednoho článku, ještě jednou se k němu vracíme. Celý článek zde.
Docela možná mnozí z vás zase po roce začínají cítit jistý nevyslovený apel, že by bylo dobré do letní dovolené shodit nějaké to kilo. Většina z nás věří, že v jarním (a ještě lépe v letním) období jdou kila dolů snáz než v zimě. Pokusíme se vám poradit jak na to. Celý článek zde.
Asi každý, kdo někdy držel přísnou dietu, zažil po několika dnech krizi neboli nesnesitelný hlad a chuť takřka na všechno, co vyřadil z jídelníčku. Pokud si vezmete k srdci následující řádky, zjistíte, že k tomuto krizovému stavu vůbec nemusí dojít. Celý článek zde.
Přibrali jste během zimy nějaký ten kilogram a teď hledáte odpověď na otázku, jak je to možné? A druhým dechem dodáváte: „Co s tím budu dělat?“ Pak vězte, že jednou z objektivních příčin hmotnostního vzrůstu může být i skutečnost, že dnes již v zimním období netrpíme žádným nedostatkem potravin a tedy ani hladem. A dále omezení (i úplné) pohybové aktivity, za což mohou dílem kratší dny a dílem nepřízeň počasí, ale i naše relativně nízká kreativita v hledání pohybových příležitostí. O tom, co lze s nabytými kilogramy udělat, více v následujícím textu. Celý článek zde.
Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších patnácti let, z toho 400 milionů lidí obezitou. Prognózy říkají, že v roce 2015 by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou! Situace začíná být vážná i u dětí – s nadváhou se potýká přinejmenším 20 milionů dětí starších pěti let. Celý článek zde.
Období přelomu starého a nového roku bývá spojeno s řadou předsevzetí. Vůle po zhubnutí bývá jedním z těch nejvíce exponovaných. Není proto náhodou, že právě v tento čas se můžeme v mnoha časopisech, a dokonce i v denním tisku, setkat se „zaručenými“ návody, jak trvale zredukovat hmotnost. Rozhodně nechceme zůstat pozadu, a tak se v následujícím textu dočtete o základních principech úspěšného hubnutí. Celý článek zde.
Hrne se to na vás ze všech stran. Nabídka zaručených tablet, koktejlů, speciálních diet apod. K tomu je po ruce vždy nějaký ten "šikovný" příklad, který vám "jasně" ukáže, kdo a kolik po tom či onom zázračném prostředku zhubnul… Celý článek zde.
Tento úkol se týká zejména pacientů s chronickým onemocněním pohybového aparátu (např. s artrózou nosných kloubů), po kterých lékaři-ortopedi žádají snížení hmotnosti v řádech desítek kg ještě před ortopedickým výkonem. Je tomu tak proto, aby kloub nemusel být po několika letech reoperován z důvodu nadměrného zatížení endoprotézy, což s sebou nese určité komplikace. Jak tedy docílit velkého váhového úbytku před operací? Celý článek zde.
A máme tu zase advent… Přípravy na vánoční svátky jsou jistě v plném proudu. V mnoha domácnostech Vánoce ale, spíš než svátky klidu, připomínají svátky jídla. Hospodyně se předhánějí, která má více cukroví, čokolády, krémů apod. A pokud hodláme všechny ty dobroty spotřebovat, můžeme se „těšit“ na obrovský energetický příjem, kterému, pravda, někdy z chuťových a jindy zase ze společenských důvodů nelze odolat. Celý článek zde.
Vážení čtenáři, v souvislosti s novoročními předsevzetími jsme se rozhodli vás seznámit s největšími mýty o hubnutí. Celý článek zde.
Děti z Prahy, Hradce Králové, Plzně, Českých Budějovic, Brna a Prostějova se měly nač těšit. Právě do jejich města dorazila Jízda kuchařů YesNeYes společně se známými kuchaři Filipem Sajlerem a Ondřejem Slaninou a předním představitelem českého street artu Zdeňkem Řandou alias Pastou. Jejich cílem bylo ukázat dětem, že zdravý životní styl může znamenat i zábavu. Celý článek zde.
Orlistat (chemicky tetrahydrolipstatin) je relativně nový lék na léčbu obezity, který u nás známe pod obchodním názvem Xenical (Roche Pharmaceuticals). V Evropské unii existuje na trhu od roku 1998. Tento lék se podává perorálně (tzn. ústy) a účinkuje na principu blokády žaludeční a pankreatické lipázy, což je enzym nezbytný pro degradaci tuků na glycerol a volné mastné kyseliny. Celý článek zde.
K napsání tohoto úvodníku mě inspirovala přednáška paní doktorky Slabé o motivaci pacienta k hubnutí. Mnoho pacientů přichází do našich ambulancí a očekává nějaký zázračný preparát, který by za ně obezitu vyřešil sám. Úspěch léčby ale vždy záleží na vlastní motivaci pacienta k trvalé změně životního stylu. Celý článek zde.
Ještě jste o syndromu Stein-Leventhal nikdy neslyšeli? Zdá ve vám, že je to něco velmi vzácného? Nenechte se mýlit, opak je totiž pravdou. Literatura udává, že až 5 % žen tímto syndromem trpí. Pojďme se v následujícím textu podrobněji podívat, co se pod tím „záhadným“ termínem ukrývá. Celý článek zde.
V závěru letošního roku se uskuteční rozsáhlý průzkum na téma nadváhy a obezity v České republice. Toto šetření mezi širokou veřejností je součástí projektu Žij zdravě a proběhne ve spolupráci s 3. interní klinikou 1. LF UK a VFN v Praze a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR. Celý článek zde.
Vážení čtenáři, v minulém díle jsem ukončila kauzu úřednice, jež prováděla na několikráte kontrolu naší ložnice, resp. zda jsme ji přestěhovali do toho „správného“ pokoje. Věc to nevídaná, leč v Americe běžná. Povídala jsem vám o seznámení s naší nejbližší sousedkou, se kterou mě pojil zájem o naši zahradu, který jsme si však každá vysvětlovala po svém. Minulý díl jsem zakončila lehce hororovou příhodou s dobrým koncem, která se odehrála na toaletách u McDonalda, kde se můj manžel jal osušit pusinku naší dcerky přímo pod osoušečem. Celý článek zde.
Období letních dovolených pomalu, ale jistě končí, děti se po prázdninách vrátily do školních škamen, prostě všechno se vrací do starých kolejí. A je to také období, kdy zřejmě budete hodnotit letní snažení nějaké to kilo shodit. Podařilo-li se vám to, upřímně gratuluji a dodávám: v žádném případě neusínejte na vavřínech, dále na sobě pracujte, abyste si „letní“ hmotnost udrželi co nejdéle. Celý článek zde.
Zvýšená hmotnost v dětství a dospívání bývá často příčinou mnoha stresů, které mohou vyústit až do depresivních stavů. Časté diety, zvláště adolescentních dívek, pak nezřídka vedou k typickému jo-jo efektu a dalšímu vzestupu hmotnosti. Je pravda, že některé dívky mohou být skrze svoji váhu úspěšné, na druhou stranu jejich hubnutí může přejít do mentální anorexie. Celý článek zde.
V souvislosti s „babyboomem“, kterého jsme v posledních měsících svědky, se v ambulancích obezitologů stále více setkáváme s novopečenými maminkami, které během těhotenství přibraly více, než je zdrávo. A pod tíhou vybraných médií přinášejících „opravdové“ příběhy celebrit, které bez výjimky velice rychle po porodu zhubly (nejlépe 20 kg/2 měsíce), se i ostatní maminky snaží tento trend napodobit. Celý článek zde.
Základem hubnutí po porodu by měla být vyvážená pravidelná strava. Velmi důležité je jíst alespoň 4–5× denně po malých dávkách. Hubnutí by nemělo být nijak drastické, ideální úbytek je 1–2 kg za měsíc. U nekojících žen může být úbytek větší, až 1 kg týdně. Je třeba dbát na dostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku. Celý článek zde.
K létu patří nejen velký výběr ovoce a zeleniny, ale také grilování, alkoholické nápoje, zmrzliny či instantní a konzervovaná jídla. U zeleniny a ovoce není o prospěšnosti pro zdraví o čem diskutovat, ale jak jsou na tom ostatní potraviny? Pro vaši lepší orientaci jsme proto sestavili následující tabulky energetických hodnot. Celý článek zde.
Setkáváme se s tím téměř všude. Vždy se najde někdo, kdo nám radí, jak "zaručeně" zhubnout. Za cenu několika desítek korun až po desetitisíce nám nabízí různé programy na hubnutí. Jak se máme vyznat v tom, které metody jsou správné a které z nás mají jen "vytahat" leckdy nemalé finanční prostředky? Celý článek zde.
O tom, zda budeme hmotnost snižovat v delším časovém úseku, rozhoduje tzv. bazální energetický výdej neboli energie, kterou organismus vydává k zajištění základních životních funkcí. Z celkového energetického výdeje tvoří přiližně 60–70 %. Při velmi přísných dietách dochází k jeho snižování, čímž se organismus postupně adaptuje na nízký energetický příjem. Mimochodem je to ten samý mechanismus, který našim předkům umožňoval přežívat hladomory či období válek. Celý článek zde.
Se značkou úspěšného prodejce ojetých vozů ŠtěpánekAuto se často můžeme setkat v roli partnera mnoha nekomerčních akcí. Pomáhat druhým se v této společnosti stalo standardem. Do tohoto rámce patří již několikaletá podpora aktivit VŠTJ MEDICINA PRAHA, např. tiskových materiálů. K rozhovoru na toto téma jsem si přizval Petra Štěpánka, majitele společnosti. Celý článek zde.
Jsme v polovině zimy. Vánoce jsou daleko za námi. Plnění novoročních předsevzetí je takříkajíc v plném proudu. Jedním z těch častějších bývá úkol zhubnout. Problém nastává tehdy, když si neuvědomujeme, že jsme si stanovili cíl téměř nadliský – patnáct, dvacet, ale i více kilogramů si mnozí z nás plánují zhubnout za jediný rok. Nejlépe však za půl roku, tedy do léta. Celý článek zde.
Tabulky energetických hodnot jsou neocenitelným pomocníkem pro všechny, kteří se zajímají o složení potravin a tedy i své stravy. Velký význam mají samozřejmě při hubnutí, ale jsou důležité, i když chceme znát energetický obsah či nutriční složení pokrmů. Celý článek zde.
Vánoční shon je v plném proudu. Asi každý z nás má na sebe ještě o poznání méně času než v „běžném“ roce. To může být rozhodující pro nastartování vzestupu hmotnosti. Zvláště pokud si říkáte, že na sobě začnete pracovat až po Vánocích. To většinou končí tak, že zvýšením hmotnosti nejsou obvyklé dva až tři kilogramy, ale klidně pět až šest. Celý článek zde.
Je to již déle než rok, kdy byl spuštěn komplexní program snižování hmotnosti s názvem Linda-Linie. V jeho rámci se můžete dozvídat pravidelné novinky ze světa obezity a nejnovější poznatky o možnostech snižování hmotnosti. Celý článek zde.
Vánoce se nezadržitelně blíží. Jak známo, nejsou to jen svátky klidu a míru, ale také svátky dobrého (rozuměj tučného) jídla a pití. Proto chtějí někteří z nás shodit pár kil ještě před tím, než se pustí do vánočního hodování. Má to vůbec smysl, když úspěch je tak nejistý? Celý článek zde.
Prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.
Nejvýznamnější akcí České obezitologické společnosti je výroční kongres s názvem Obezitologie. Letošní již čtrnáctý ročník proběhl ve dnech 18.–20. října v Plzni. Zatímco před osmi lety se Obezitologie konala ve skromných podmínkách lékařské fakulty, letos se sídlem kongresu stal Parkhotel na plzeňských Borech s moderním konferenčním sálem. Celý článek zde.
Čas opět pokročil. Blížíme se k polovině podzimního období. Právě teď všechno kolem nás připravujeme na zazimování. Na chatách a chalupách ryjeme a ryjeme, skleníky už jsou většinou dávno opuštěné a stromy pomalu začínají "vyhrávat" celým spektrem charakteristických barev. Už jenom čekáme, že hned, jak spadnou poslední listy, je budeme moci uklidit, aby zahrádka byla už čistá a na zimu úplně připravená. Celý článek zde.
Prázdniny skončily, děti se už „zaběhávají“ ve škole, zvykají si na kroužky a zájmovou činnost. Vánoce se zdají být daleko, raději ještě nemluvit. A co teď? Je čas začít myslet taky trochu na sebe. Jak jste dopadli po letních měsících? Zhubli jste nějaký ten kilogram, nebo naopak něco přibylo, protože jste např. využili skvělou nabídku last minute a ještě k tomu all inclusive? No, uznejte, když už je to zaplacené... Celý článek zde.
Jak jsme psali již v minulém čísle, je obezita spojena s dalšími civilizačními chorobami, které dohromady tvoří tzv. metabolický syndrom (tvoří jej diabetes mellitus neboli cukrovka, zvýšený krevní tlak – tzv. arteriální hypertenze, zvýšená hladina cholesterolu, dna aj.). Dříve byla obezita chápána spíše jako kosmetický problém. Na základě nejnovějších výzkumů však bylo prokázáno, že je jedním z nejrizikovějších faktorů (spolu s kouřením), které nám mohou výrazným způsobem zkracovat život. Celý článek zde.
Pojďme navštívit jedny z nejvýznamnějších „starousedlíků“ evropského kontinentu – Kelty. Jednalo se zřejmě o skupiny nesourodých kmenů s jednotným jazykem, kulturou a náboženstvím. Přestože Keltové obývali velkou část Evropy (včetně území dnešní České republiky) v sousedství tehdejší mocné Římské říše, nikdy nevytvořili vlastní stát. Celý článek zde.
Jak známo, obezita začíná být celosvětovým problémem. Její nárůst se nejčastěji dává do souvislosti se životním stylem dnešní doby – málo pohybu, sedavé zaměstnání, stravování ve fast foodech. Celý článek zde.
Mnozí z nás v životě stáli před rozhodnutím držet nějakou dietu. A asi každý ví, jak těžké je vybrat si tu „správnou“. Diet je totiž všude kolem nás (zejména na internetu) nepřeberně mnoho. Abychom vám s výběrem správné diety pomohli, připravili jsme tento seriál. V něm vás seznámíme s nejznámějšími dietami, jejich principy, zda nemohou poškodit vaše zdraví a zda vůbec v dlouhodobém časovém horizontu fungují. Jako první jsme zvolili (dle abecedního pořádku) Atkinsonovu dietu. Celý článek zde.
Výživa nepředstavuje pouze souhrn procesů, jejichž hlavním cílem je uspokojení nutričních potřeb, ale je i významným faktorem determinujícím zdraví člověka. Jednoduše řečeno – výživa může být lékem, ale může i zabíjet. V dnešní době je ovšem velmi obtížné orientovat se ve spleti nejrůznějších výživových doporučení. Je správnou cestou výživa podle krevních skupin, dělená strava nebo vegetariánství? Celý článek zde.
Znáte to všichni. Za tři týdny dovolená a stále máte o několik kilogramů víc, než jste si představovali. Stále máte několik centimetrů v pase, přes boky eventuálně přes stehna navíc a nechcete je na pláži ukazovat… Celý článek zde.
Židovské dějiny jsou nerozlučně spjaty s dějinami Blízkého východu. Území starověkého Izraele se rozkládalo na rozhraní vlivů egyptských, mezopotámských, fénických a v pozdějších dobách římských. Celý článek zde.
Dělení potravin na vhodné a nevhodné není příliš šťastné, protože pokud jíte dané potraviny přiměřeně, nemohou uškodit. Naopak, čím bohatší je váš jídelníček, tím lépe pro vaše zdraví. Samozřejmě byste měli respektovat zásady správné výživy – jíst dostatek zeleniny a ovoce, omezit příjem tuků, zejména nasycených, mít ve stravě dostatečný příjem vlákniny apod. A jak již bylo řečeno, OBČAS si můžete dopřát i klobásu nebo šlehačkový dort. Jen si dávejte pozor, aby to nebyla v pondělí husa, v úterý smetanová zmrzlina, ve středu bůček a ve čtvrtek děs při pravidelném vážení. Celý článek zde.
Prof. MUDr. Martin Haluzík, CSc.
Pojem kriticky nemocný pacient zahrnuje nemocné po těžkých poraněních, náročných operacích, těžkých infekcích a jiných příčinách, které vedou k nutnosti hospitalizace na jednotkách intenzivní péče. Záchrana života těchto pacientů vyžaduje velmi intenzivní a komplexní léčbu mnohdy s nutností připojení na dýchací přístroj, náhrady funkce ledvin, jater či jiných orgánů. Péče o takové pacienty je pochopitelně nesmírně náročná a také velmi drahá. Celý článek zde.
Kromě motivace pacienta je stejně důležité načasování. Nemohu začít hubnout, když právě přestávám kouřit, řeším osobní problémy nebo jsem ve stresu. Lidé musí být připraveni. Celý článek zde.
V létě letošního roku proběhl výzkum životního stylu mezi Pražany, který sledoval vliv pohybových návyků na nadváhu a obezitu člověka a s tím spojenou kvalitu života v Praze. Celý článek zde.