Obesity News

Diety

DIABETICKÁ DIETA – není třeba se jí bát

DIABETICKÁ DIETA – není třeba se jí bát

10. 4. 2019

Mgr. Aneta Sadílková

Diagnózou cukrovky 2. typu se nemusí hned změnit vše ze dne na den. Přesto patří dieta mezi základní léčebně postupy a preventivní opatření pozdějších komplikací, kterých se nakonec většina diabetiků obává. Cukrovka 2. typu je často doprovázena nadváhou a obezitou, a i z toho je zřejmé, že především vyšší příjem tuků může za to, že vlastní inzulín nefunguje tak jak má a nedokáže zpracovat příjem cukrů, především jednoduchých, které je pak potřeba také omezit. Celý článek zde.

Moderní nízkosacharidové diety – diety budoucnosti nebo otřepané téma?

Moderní nízkosacharidové diety – diety budoucnosti nebo otřepané téma?

6. 12. 2018

Redakce

Nízkosacharidové diety jsou opět na vzestupu, protože vedou k rychlému efektu. U pacientů s nadváhou a obezitou vedou k rychlému poklesu hmotnosti v horizontu dní a u diabetiků často k rychlé úpravě hladiny cukru. Když to spojíme s pocitem, že se cítíte „odlehčeně“, může se tedy zdát, že je to skvělá dieta, která se hodí pro každého. Mnoho komerčních poraden tyto diety nabízí skutečně skoro všem. Celý článek zde.

Dieta při vysokém krevním tlaku

Dieta při vysokém krevním tlaku

7. 8. 2018

Mgr. Aneta Sadílková

Vysoký krevní tlak patří mezi onemocnění, u kterých tvoří úprava životního stylu nezbytnou součást prevence a léčby. Nejdůležitějším opatřením je nekuřáctví a pravidelná pohybová aktivita. Zlepšení stravovacích návyků však také výrazně ovlivňuje celkový zdravotní stav a hodnoty krevního tlaku. V rámci úpravy skladby jídelníčku je třeba se zaměřit především na snížení množství konzumované soli, resp. sodíku, alkoholu a živočišných tuků, naopak žádoucí je navyšovat příjem draslíku a vlákniny obsažené v ovoci, zelenině, luštěninách a ořechách. U osob s nadváhou a obezitou je důležitým opatřením také redukce hmotnosti. Snaha je o docílení úbytku váhy o 5-10 %, a to mírným snížením příjmu energie za současného navýšení pohybové aktivity. Již samotné omezení soli vede k tomu, že redukční dieta se lépe snáší. Celý článek zde.

Ach, ty diety

Ach, ty diety

4. 7. 2014

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V rámci projektu Mýty a skutečnosti v léčbě civilizačních onemocnění proběhly v červnu první preventivní akce v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Hlavní téma byla obezita a během akcí byly vysvětlovány především tyto mýty. Celý článek zde.

Má v redukčním režimu při nepřítomnosti celiakie smysl bezlepková dieta?

Má v redukčním režimu při nepřítomnosti celiakie smysl bezlepková dieta?

17. 4. 2014

Bc. Martina Daňková

Na internetu se objevují zprávy o celebritách, které slibují „zaručené“ úbytky tělesné hmotnosti při dodržování bezlepkové diety. Doporučují vyloučit veškeré potraviny obsahující lepek, a to i u osob zdravých, kteří celiakií netrpí. Celý článek zde.

Krabičková dieta – rýžové nudle s tofu

Krabičková dieta – rýžové nudle s tofu

19. 6. 2013

Bc. Jitka Horáková,DiS.

V posledních dvou letech jsou módním hitem krabičkové diety. Není v tom žádný zázrak, jen někdo za nás vymyslí a připraví jídlo na celý den. Platíme pak především za práci. Cena potravin je většinou poměrně nízká. Svačiny jsme si přece kdysi připravovali také a nebyl to problém. Připravujeme tedy pro vás seriál, ve kterém vám představíme některé nenáročné „krabičky“. Záleží jen na vás, zda recept vyzkoušíte. Celý článek zde.

Krabičková dieta: zázrak, nebo „starý recept“?

Krabičková dieta: zázrak, nebo „starý recept“?

25. 2. 2013

Bc. Jitka Horáková,DiS.

V posledních dvou letech jsou módním hitem krabičkové diety. Není v tom žádný zázrak, jen někdo za nás vymyslí a připraví jídlo na celý den. Platíme pak především za práci. Cena potravin je většinou poměrně nízká. Svačiny jsme si přece kdysi dělali také a nebyl to problém. Připravujeme tedy pro vás seriál, ve kterém vám představíme některé nenáročné „krabičky“. Záleží jen na vás, zda recept vyzkoušíte. Celý článek zde.

Krabičková dieta: zázrak, nebo „starý recept“?

Krabičková dieta: zázrak, nebo „starý recept“?

25. 1. 2013

Bc. Jitka Horáková,DiS.

V posledních dvou letech jsou módním hitem krabičkové diety. Není v tom žádný zázrak, jen někdo za nás vymyslí a připraví jídlo na celý den. Platíme pak především za práci. Cena potravin je většinou poměrně nízká. Svačiny jsme si přece kdysi dělali také a nebyl to problém. Připravíme tedy pro vás seriál, ve kterém vám představíme některé nenáročné „krabičky“. Záleží jen na vás, zda recept vyzkoušíte. Celý článek zde.

Znamená krabičková dieta zaručený úspěch?

Znamená krabičková dieta zaručený úspěch?

19. 9. 2012

V současné době se objevil nový způsob boje s nadbytečnými kilogramy, tzv. krabičková dieta. Nabídka zní i vypadá lákavě – předem připravené pokrmy odpovídající individuálně nastavené redukční dietě, stačí se jen domluvit na způsobu doručení. Žádné starosti s dietou či s nákupem potravin. Je tomu ale skutečně tak? Celý článek zde.

Detoxikační jídelníček aneb pravidla hladovky

Detoxikační jídelníček aneb pravidla hladovky

19. 9. 2012

PhDr. Karolína Hlavatá

Kdo by nechtěl být krásný, zdravý a plný vitality? A jaké cesty k tomuto „ideálu“ vedou? To jsou otázky, kterými se jistě zabývá nejeden z našich čtenářů. Pojďme si na ně odpovědět. Vězte, že to není žádná věda, ale spíše příběh o osobní vůli a pocitu odpovědnosti. Celý článek zde.

Těstovinová dieta

Těstovinová dieta

15. 6. 2011

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V rámci našeho seriálu o tzv. zázračných dietách se tento krát zaměříme na těstovinovou dietu. Těstoviny se v naší kotlině těší poměrně velké oblibě, a to jak pro jejich dobré chuťové vlastnosti, tak pro téměř univerzální použitelnost. Navíc se jedná o snadno dostupnou a upravi telnou potravinu, která je navíc, např. v porovnání s klasic kými knedlíky, dietnější. Celý článek zde.

Hladovka jako forma diety?

Hladovka jako forma diety?

2. 2. 2011

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V rámci naší rubriky o tzv. zázračných dietách jsem se rozhodla umístit článek o hladovce, jelikož se v praxi stále setkávám s pacienty, kteří se domnívají, že to je dobrý způsob jak začít s dietou nebo že její jednodenní držení v týdnu napomáhá udržet si hmotnost. Jak je tomu ve skutečnosti? Celý článek zde.

Mléčná dieta

Mléčná dieta

23. 6. 2010

Letní měsíce lákají k držení „zaručených“ diet nejvíce z celého roku. Vždyť kdo z nás by nechtěl vypadat v plavkách co nejlépe. Proto se v tomto čase daleko častěji setkáváme se „zaručenými“ dietami v nejrůznějších periodikách, které oznamují například redukci 8–10 kg za 14 dní. Tento typ diet je ovšem vždy spojen s velkým rizikem jo-jo efektu s výsledným efektem několika kil navíc. V našem seriálu o „zaručených“ dietách se tentokrát můžete dozvědět více o tzv. mléčné dietě. Celý článek zde.

Cambridgeská dieta

Cambridgeská dieta

17. 2. 2010

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Tato dieta, pojmenovaná po pracovišti svého zakladatele, výzkumného pracovníka Cambridgeské univerzity dr. Alana Howarda, se i u nás stala velkým hitem, a to zejména proto, že slibuje výraznou redukci hmotnosti. Nicméně její historie je poněkud temná. Původní složení, odpovídající zhruba 330–400 kaloriím denně, způsobilo jen ve Spojených státech desítky onemocnění i úmrtí, které rozpoutaly celou řadu soudních sporů. Celý článek zde.

Dieta podle glykemického indexu

Dieta podle glykemického indexu

21. 1. 2010

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Průkopníkem této diety je francouzský dietolog Michael Montignac (proto se také označuje jako Montignacova dieta), který prohlásil, že důvodem tloustnutí není příliš kalorické jídlo, ale špatné kombinace potravin, resp. hodnot glykemického indexu (viz rámeček). Po celém světě se dosud prodalo na 15 milionů Montignacových knih a jeho dietu zpopularizoval např. herec Gérard Depardieux nebo nizozemská královna Beatrix. Celý článek zde.

Breussova dieta

Breussova dieta

23. 9. 2009

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V rámci pokračování našeho seriálu o dietách si tentokrát přiblížíme tzv. Breussovou dietu, která se trochu vymyká klasickým „zaručeným“ dietám, neboť se doporučuje zejména nemocným, kteří trpí rakovinou. Založena je na tom, že po dobu 40 dnů nahradíte veškerou pevnou stravu ovocnými a zeleninovými šťávami. Teorie o tom, že nádor při nízkém energetickém příjmu „vyhladovíme“ a on sám zmizí, mi přijde zcela nesmyslná, resp. dosud není podložena žádnou klinickou studií, která by tento mechanismus odborně podporovala. Celý článek zde.

Melounová a rajčatová dieta

Melounová a rajčatová dieta

24. 6. 2009

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Zvýšená nabídka nejrůznějšího ovoce a zeleniny, které jsme v tomto čase svědky, nás mnohdy může svádět k tomu, abychom si zkusili držet nějakou ze „zaručených“ letních diet. Pokud to bude jeden ovocný nebo zeleninový den v týdnu, tak své zdraví nepoškodíme. Nicméně si nemyslím, že takový způsob stravování povede k výraznějšímu váhovému úbytku. A to zejména proto, že až 99 % z nás se po tzv. očistném dni s chutí „pustí“ do všech − ještě včera − zakázaných potravin. Celý článek zde.

Dieta dle krevních skupin

Dieta dle krevních skupin

27. 5. 2009

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V našem seriálu o „zaručených“ dietách si tentokrát povíme něco o dietě dle krevních skupin. Jejími autory jsou otec a syn D´Adamovi. V jejím rámci jsou každé krevní skupině (A, B, AB a 0) doporučeny určité potraviny a na druhou stranu je zde velká část potravin zakázaných. Celý článek zde.

Koktejlové diety

Koktejlové diety

19. 2. 2009

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Koktejlové diety byly velmi populární před několika lety, a to i díky tomu, že jejich propagátorkou byla jedna velmi známá mediální hvězda. Pod tímto pojmenováním si prosím nepředstavujte dietu, jež je složena z různých druhů alkoholických koktejlů, po jejichž vypití zhubnete. Celý článek zde.

Dieta modelek

Dieta modelek

22. 1. 2009

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

S nástupem nového roku si mnoho z nás dává různá předsevzetí. Mezi ta nejčastější patří určitě redukce hmotnosti. A to je rozhodnutí poměrně zásadní, jež nelze jen tak odbýt. Budeme se s ním potýkat jistě delší dobu, bude bolet, ale výsledek bude jistě stát za to. Je však potřeba, abychom se vydali správnou cestou. Proto vám, milí čtenáři, přinášíme v naší rubrice o dietách další ze slepých dietních uliček, která ke štíhlosti rozhodně nevede – a tou tentokrát je tzv. dieta modelek. Celý článek zde.

Vajíčková dieta

Vajíčková dieta

20. 11. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V našem seriálu o tzv. zázračných dietách, při kterých za dva týdny zhubnete 5 kg a v příštích 14 dnech po jejich ukončení naberete kil 10, vám nyní přiblížíme vajíčkovou dietu. Ta není až tak populární, jelikož vajíčka jsou velmi často démonizována pro svůj relativně vyšší obsah cholesterolu. Mnozí obézní pacienti se je proto bojí jíst, avšak i mezi nimi se najde sem tam nějaký ten „hrdina“, co ji zkusil. Celý článek zde.

Zbaví nás tukožroutská polévka kil navždycky?

Zbaví nás tukožroutská polévka kil navždycky?

15. 10. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Pro velký ohlas vás, našich čtenářů, jsme se rozhodli, že se vrátíme k věčnému tématu „osvědčených“ diet. Dnes bych vás ráda seznámila s principy hubnutí při držení tzv. tukožroutské diety. Tato dieta se má držet sedm dní, během kterých byste měli zhubnout 5–10 kg. A to zní velmi lákavě. Kdo z nás by to nechtěl zkusit, že? Co se však skutečně skrývá za velkým váhovým úbytkem v tak krátkém čase? Celý článek zde.

Citrusová dieta

Citrusová dieta

24. 1. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Od písmene „c“ připadá v úvahu hned několik typů diet – celerová, cuketová a citrusová. Ta první není moc rozšířená, neboť celer, ačkoliv je to vynikající zelenina se spoustou vitaminů a minerálů, ne každému chutná. Druhá je snad přijatelnější, neboť cuketu lze použít jak pro přípravu sladkých, tak i slaných pokrmů. Nás však zaujala ta poslední – citrusová, protože v zimním období je nabídka citrusů určitě větší než nabídka cuket. Celý článek zde.

Dělená strava

Dělená strava

29. 11. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Mnoho pacientů přicházejících do našich ambulancí se dotazuje, co že to je ta dělená strava a zda je možné s její pomocí redukovat hmotnost. Děje se tak i proto, že výraznou propagátorkou tohoto směru je známá herečka Lenka Kořínková. Celý článek zde.

Dieta Štefana Margity

Dieta Štefana Margity

18. 10. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V dnešním pokračování našeho seriálu se zaměříme na dietu Štefana Margity, operního pěvce a manžela Hany Zagorové. Tato – dnes již velmi slavná – dieta vznikla na principech diety Atkinsonovy (viz Obesity NEWS 10/2007). Pojďme se na ni podívat zblízka. Celý článek zde.

Ananasová (enzymová) dieta

Ananasová (enzymová) dieta

4. 10. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Jak název napovídá, principem diety je konzumace ananasu a z něj vyrobené šťávy. Denně se doporučuje konzumovat dvě až tři kila ananasu, což je cca 1000 kcal/4200 kJ. Dále jsou z ovoce povoleny ještě papája a kiwi, které údajně obsahují enzymy (bromelin) napomáhající odbourávat bílkoviny (to znamená, že přicházíme o svalovou hmotu) a cíleně rozpouštějící tuky. Celý článek zde.

Letní jídelníček založte na zelenině

Letní jídelníček založte na zelenině

6. 9. 2007

PhDr. Karolína Hlavatá

Zelenina a ovoce jsou neocenitelnou součástí jídelníčku. Především zelenina je díky nízkému obsahu energie výborným pomocníkem v boji s nadbytečnými kilogramy. Díky vysokému obsahu vody (75–95 %) a vlákniny (2–9 %) je v průměru ve 100 g zeleniny obsaženo pouze 100–150 kJ. Celý článek zde.

 
© Aleš Krupička 2007–2019