Obesity News
Tkaničky u bot si už zase zavazuje v podřepu

Tkaničky u bot si už zase zavazuje v podřepu

Redakce

Kvůli obezitě a souvisejícím zdravotním potížím se srdcem, vysokým krevním tlakem a cukrovkou začal Pavel Šíma ze severočeské Krupky u Teplic před dvěma a půl roky docházet na 3. interní kliniku 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Při první návštěvě specialisty na obezitologii MUDr. Martina Matoulka, Ph.D. měl Pavel Šíma (42) svou maximální váhu 173 kilogramů, dnes váží 115. Třikrát absolvoval redukční pobyt, byl a je v kontaktu s nutriční terapeutkou, pravidelně navštěvuje Banding klub a nyní je několik měsíců po chirurgické léčbě, respektive sleeve gastrektomii.

BYLO TĚŽKÉ ROZHODNOUT SE PRO OPERACI?

Když jsem začal docházet na Banding klub, slýchal jsem tam příběhy pacientů, jejich maximální váhy a úbytky po operaci, a přiznávám, že zpočátku jsem měl ze všech informací hlavu jako balon. Ale po další komunikaci s lékaři a nutričními terapeutkami jsem si začal říkat, že to taky dokážu. Pochopitelně jsem měl i obavy, jestli mi po operaci bude chutnat to, co dřív a jestli si třeba budu moci dát krvavý steak. A zatím všechno, co jsem zkusil, jíst můžu.

JAK VLASTNĚ ZAČALA VAŠE CESTA K LÉČBĚ OBEZITY?

Vážným impulsem byl srdeční kolaps a celkové selhání organismu kvůli ledvinám. Tehdy mi v hlavě opravdu zazvonilo. Víte, celý život jsem obézní a celý život jsem od lékařů slýchával, že bych měl zhubnout, jenže nikdo mi neukázal cestu. Až odborníci na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vysvětlili mi, jak se stravovat a hýbat, čímž jsem sám svoji váhu zredukoval o 34 kilogramů. Před bariatrickou operací jsem vážil 139 kilogramů a dnes mám 115 kilogramů.

JAK JSTE SE VŮBEC DOSTAL ZE SEVERNÍCH ČECH DO PÉČE PRAŽ- SKÝCH SPECIALISTŮ?

Mému kardiologovi v Ústí nad Labem bylo jasné, že mé kolapsy souvisejí s nadváhou, takže mi dal telefonní číslo na zdejší 3. interní kliniku. Začal jsem navštěvovat pana doktora Matoulka a také nutriční terapeutku, která mě naučila sestavovat správný jídelníček a vysvětlila mi, jak se nepřejídat. Využívám také aplikaci přes mobilní telefon, která se jmenuje Čas pro zdraví, kam si můžete zapisovat online jídelní lístek, do kterého mají lékař i nutriční terapeutka přístup, takže mohou vpisovat například upozornění na vaše chyby ve stravě.

JSTE NĚKOLIK MĚSÍCŮ PO OPERACI, JAK VNÍMÁTE VÁHOVÝ ROZDÍL?

Rozdíl 58 kilogramů od maximální váhy je příjemný, samozřejmě se cítím lépe fyzicky i psychicky. Je fajn, když potkávám lidi, které jsem dlouho neviděl a slyším, že mi to sluší. Navíc už nemusím chodit do obchodů s nadměrnými velikostmi, dnes už obleču i velikost L nebo XL. To všechno jsou pozitiva, která motivují.

A ZDRAVOTNÍ BONUSY?

Než jsem výrazně zredukoval váhu, byl jsem dvakrát denně na inzulinu. Teď funguji bez něj, momentálně jsem na jedné tabletce denně. Přišlo i zlepšení krevního tlaku, z dřívějšího 150 na 90 nebo i na 110 mám dnes nějakých 120/80. Výrazně lepší je to i s pohybem, dřív jsem nevyšel do druhého poschodí, dnes vyjdu bez problémů i výš.

JAKOU FYZICKOU AKTIVITOU SE UDRŽUJETE V KONDICI?

Začínal jsem klasicky obyčejnou chůzí. Nejdřív k jedné zastávce, potom o zastávku dál. Pak jsem začal chodit pravidelně i víkendové trasy, postupně v délce 5, 15 i 20 kilometrů. Po spoustě let jsem u nás v Krupce vyšel na Komáří vížku, což je nějakých 7,5 km s převýšením asi 600 metrů. Chodím jednou týdně plavat a už dám i 100 bazénů, takže rovněž výdrž je mnohem lepší.

ZDÁNLIVÁ BANALITA, KTERÁ JE PRO VÁS OSOBNĚ VELKOU VĚCÍ?

Když jsem si chtěl dřív zavázat boty, musel jsem se zhluboka nadechnout a zadržet dech, jako při potápění. Dnes jdu klasicky do dřepu a boty si zavážu bez problémů, aniž bych se zhluboka nadechoval, normálně dýchám při zavazování. To je tak krásná běžná věc, která člověku dojde, až když ji znovu prožije.

Komentář lékaře:

Pan Šíma byl a je velmi ukázněný člověk, ačkoliv nebyl hned od začátku o operačním řešení přesvědčen. Nicméně delší příprava, v průběhu které velmi dobře pochopil požadavky na režim před, ale především po operaci, se zdá, se vyplatila. Velmi s našimi nutričními terapeutkami i psycholožkami oceňujeme, že je ochoten se pravidelně účastnit i našich setkání v rámci bari klubů a pomáhat v přípravě i dalším pacientům. Nicméně stále není vyhráno. I malé polevení během letošních vánoc vedlo k vzestupu i po operaci… začíná tedy další boj, jistě i díky operaci bude snadnější…

Přečteno:  2390×

Vyšlo:  22. 4. 2019

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Ostatní články, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020