Obesity News
CO STOJÍ ZDRAVÍ ANEB NADĚLTE SI

CO STOJÍ ZDRAVÍ ANEB NADĚLTE SI

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

České ekonomice se daří dobře. Většina z nás má určitě prostředky, které může investovat nebo si udělat radost. Na trhu je dost zájemců o naše peníze, kteří nám slibují mnoho. Někteří, že hodně vyděláme, jiní, že rozhodně neproděláme. Někdo nás přesvědčuje, jak je snadné být krásnější a nebo například, že nejlepší investice je do zdraví.

Ale proč mám investovat do zdraví, když má být zadarmo? Vždyť si na něj platíme všichni… No neplatíme. Za velmi podstatnou část naší populace platí stát, a to ne moc. Ale postupně. Věříte produktu, který je zcela zadarmo? Vážíte si něčeho, co máte zadarmo? Opravdu má smysl šetřit s něčím, co mě nestojí nic? To jsou jen psychologické otázky, které, jsou-li podány takto sugestivně, vedou k jasnému výsledku. Všichni si uvědomujeme, že zdravotní péče zcela zadarmo být nemá. Zvláště v době, kdy jde věda a pokrok velmi dopředu, zlevňují se vyšetřovací metody, roste cena práce a nové postupy i léky jsou pochopitelně drahé.

Mnoho lidí se při své práci stále učí, jak zlepšit svoje výsledky, jak minimalizovat rizika, jak zajistit, aby vše pro činnost firmy bylo připraveno. U našeho zdraví, potažmo lidského těla, to ale prakticky neděláme. Spoléháme pouze na to, že to za nás někdo vyřeší. A přestože jediné, co máte po celý život, je vaše tělo, investujete převážnou část života zcela jinde. Ne, není to návod, že máte navštěvovat kliniky estetické medicíny, nebo fitness centra, kde se máte trápit, ale spíše návod k zamyšlení, jak zlepšit svojí životní prognózu. Ty cíle mohou být v zásadě dva. Prodloužit život a zvýšit jeho kvalitu.

Obojí něco stojí. S postupujícím věkem jsme stále více ochotni platit za čas. Za čas, který nám někdo věnuje, nebo za čas pro sebe, který nám pořád stále více chybí. A tak začlenění času před jakýmkoliv rozhodnutím, než se vydáme nějakou cestou, nám může ušetřit mnoho času pro nápravy našich rozhodnutí a často i s tím spojených peněz.

Prodloužení života je nepochybně jednou z hlavních cest, proč absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u svých lékařů. Ti vědí nejlépe, jaká rizika pro vás život připravil. Ví se to nejen z tzv. rodinné anamnézy – tedy výskyt onemocnění, které mají podobný genetický základ (cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemocnění apod.), ale také z vašeho životního stylu. Včasná diagnostika rizika a jeho léčba má největší efekt na prodloužení života v posledních dvou generacích. My si to ale opravdu ztěžujeme sami. Postupným nabíráním na hmotnosti s poklesem fyzické kondice si svoji prognózu velmi zhoršujeme. Samotné snižování hmotnosti je složité. U mnoha lidí z mnoha důvodů bez externí pomoci i takřka nemožné. Jistě, existuje mnoho zaručených postupů, jak zhubnout lehce a natrvalo, ale všechny jsou vesměs nepravdivé. Změna musí být navozena dlouhodobě a pak můžeme očekávat i dlouhodobé výsledky.

Zredukování 1 kg hmotnosti u pacienta s nadváhou, resp. obezitou v době diagnózy cukrovky, prodlouží život přibližně o 3 měsíce. Zredukování o 10 kg, tedy dokonce o 2,5 roku, už za to stojí. Že se vám to nepovedlo již dříve? Že jste se o to snažili? Možná je vhodné využít odborníky, ale jak poznat, že je to ten pravý, když jen málokdo má skutečně výsledky. A jen málokdo je schopen je poctivě přiznat, resp. přiznat, že k úspěšné redukci je potřeba další odborník – nutriční terapeut, instruktor pohybu event. psycholog, a máte-li např. cukrovku či kardiovaskulární onemocnění atd., tak samozřejmě lékař. A ten vám občas nabídne léky, které nehradí pojišťovna, anebo na které se doplácí. Mnoho lidí je automaticky odmítne právě pro tu nesmyslnou představu, že přece vše má být zadarmo. A politici nám to neustále říkají. Raději si koupí doplněk stravy na hubnutí, navštěvují různá bizarní hubnoucí centra, která mají ve svém názvu „zdraví“, a která jim nabízejí zaručené diety. Jistě cena 30-250 Kč na den se může zdát hodně, ale 20 tisíc za půlroční léčbu s ověřeným efektem už tak nevypadá ve srovnání s cenou za roční opravu resp. servis automobilu. Investice do zdraví se vyplatí. Musí být udělána s rozmyslem, ale lékům na hubnutí se vyhýbat nedává smysl, stejně jako bariatrickým operacím, pokud je váha opravdu vysoká. V příštím roce otevřeme projekt „Servisní knížka vašeho těla je velmi podobná servisní knížce vašeho automobilu“. Možná pak někteří snáze pochopí, že do obojího je potřeba investovat, chovat se k tomu hezky a naplno využívat jejich možnosti!

Přečteno:  2069×

Vyšlo:  6. 12. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020