Obesity News
CUKROVKA A LEDVINY

CUKROVKA A LEDVINY

MUDr. Ondřej Mikeš

Jedním z důležitých orgánů, které mohou být postiženy při dlouhodobě špatné kompenzaci cukrovky, jsou ledviny. Postižení ledvin (nefropatie) patří mezi základní komplikace cukrovky a může se projevit i poměrně brzy po diagnóze cukrovky. K rozvoji tzv. diabetické nefropatie přispívá především špatně kompenzovaný krevní tlak a obezita. K relativně prudkému zhoršení může dojít při neadekvátním pitném režimu, zvláště v létě, kdy u již porušených ledvin může dojít k jejich selhání. V konečné fázi může vést diabetická nefropatie až k úplnému selhání ledvin a potřebě dialýzy.

DIABETICKÁ NEFROPATIE

Postižení ledvin se u diabetiků 1. typu vyskytuje často do 10 let od prvních příznaků diabetu, u diabetiků 2. typu je pak často přítomno již při stanovení diagnózy. Při tzv. mírné ledvinné nedostatečnosti (renální insuficience) není třeba zvláštních opatření ani v dietě či pohybu, ale je třeba dbát na dostatek tekutin a prevenci močových infekcí, které také mohou postižení ledvin zhoršit a ke kterým jsou diabetici náchylnější i díky přítomnosti cukru v moči. U těžších forem postižení ledvin je třeba dbát na specifika diety i pohybové aktivity. V laboratorním obraze se orientujeme podle hodnot tzv. urey a kreatininu, tedy látek, které obsahují dusík, který se tak ledvinami dostává z našeho těla.

Cukrovka a ledviny

LEDVINY ŘADÍME K JEDNĚM Z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ORGÁNŮ V LIDSKÉM ORGANISMU.

Mezi hlavní funkce patří vylučování odpadních látek v těle, dále hrají významnou roli v regulaci krevního tlaku a v neposlední řadě také produkují hormony. Jedním z takových hormonů je erytropoetin, který se podílí na krvetvorbě, a vitamin D podílející se na ukládání vápníku do kostí. Ledviny jsou nesmírně důležité pro udržení vnitřního prostředí, regulují také tzv. acidobazickou rovnováhu, čímž pomáhají udržovat stálé prostředí.

EXISTUJÍ NĚJAKÉ SYMPTOMY, KTERÉ BY VAROVALY PŘED VZNIKEM DIABETICKÉ NEFROPATIE?

Onemocnění ledvin je velmi zrádné, protože prakticky neexistují časné symptomy, které by nás o počátku onemocnění varovaly. Ani častější nucení na moč nemusí znamenat postižení ledvin – to může být zbytnělá prostata u mužů, u žen pak snížení tonu pánevního dna s poklesem orgánů, nebo příznaky močové infekce. Nespecifickým příznakem už pokročilejší ledvinné nedostatečnosti je pak zvýšená únava a nevýkonnost. Pozdním příznakem je pak váhový přírůstek, který vzniká v důsledku přírůstku vody.

Jedním z diagnostických příznaků počínajícího poškození ledvin může být přítomnost bílkoviny v moči, specifické pro cukrovku. Vyšetření moči patří ke standardům diabetické dispenzarizace a každý diabetik by měl mít alespoň jednou v roce vyšetřenu přítomnost bílkoviny v moči.

Cukrovka a ledviny

LÉČBA

V případě, že již došlo u pacienta s cukrovkou k poškození ledvin, cílem je stabilizovat aktuální funkci ledvin, aby nedošlo k jejich dalšímu zhoršování. Jedním z ukazatelů je přítomnost bílkoviny v moči, která se po nastavení správné kompenzace diabetu může snižovat i v závislosti na kompenzaci krevního tlaku nebo hmotnosti.

SPECIFICKÁ LÉČBA U PACIENTŮ S DIABETICKOU NEFROPATIÍ

Nadváha obezita a cukrovka
Na prvním místě je to správná kompenzace diabetu. Důležité je také zabránit velkým výkyvům glykémií. Velké výkyvy glykémií sice můžou maskovat velmi dobrým tzv. glykovaným hemoglobinem (charakterizuje průměrnou glykémii za poslední 2-3 měsíce), ale nezabrání rychlejšímu rozvoji komplikací. Léčba se liší podle stupně postižení a například nadměrné pití tekutin při zvýšené hladině cukru vede k většímu příjmu tekutin, které se pak u pacientů v pokročilých fázích onemocnění ledvin hůře vylučuje a zatěžuje ledviny – u těžších postižení ledvin je nezbytné sledování na nefrologii a velmi přesně dodržovat režim a pravidelné užívání všech léků. Velmi důležité jsou také pravidelné kontroly hodnot krevního tlaku nejen u lékaře, ale i v domácím prostředí. Krevní tlak u diabetiků by neměl přesahovat hodnotu 130/80 mmHg. Je nepochybné, že zapomínání užívání léků na vysoký krevní tlak a jeho špatná kompenzace přispívá k zrychlování dalšího poškození. Zanechat kouření!!! Kouření se podílí nejen na zhoršení funkce ledvin, ale je největším rizikovým faktorem poškození i ostatních cév v organismu (srdce, oči, dolní končetiny). Zanecháním kouření pro své cévy můžete udělat zcela zásadní krok pro zlepšené vaší prognózy.

V případě, že již vám lékař sdělil, že máte přítomnost i malého množství bílkoviny v moči (tzv. mikroalbuminurii), dodržujte dietní opatření a snažte se vyhnout většímu příjmu bílkovin, které by mohly zatížit funkci ledvin. Běžně doporučovaný příjem bílkovin cca 1 g na 1 kg hmotnosti, při těžším onemocnění ledvin pak 0,8 g na 1 kg hmotnosti i méně. Vždy se poraďte s lékařem nebo nutričním terapeutem o vhodné stravě.

Při onemocnění ledvin je často u pacienta tendence k vyšší hladině draslíku, tzv. hyperkalemii. V takovém případě je potřeba častější laboratorní kontroly draslíku, případně se poradit s lékařem a nutriční terapeutkou ohledně potravin, které by mohly hladiny draslíku zvyšovat. Při úplném selhání ledvin je třeba přejít na dialýzu, při které se však významně mění jak dietní tak pohybová doporučení. Jednou z nadějí pro dialyzované pacienty je transplantace ledvin, pro kterou ale je potřeba mít dobře kompenzovanou cukrovku a hmotnost minimálně do 35 kg/m2.

JAKÉ JSOU RIZIKOVÉ FAKTORY, KTERÉ PŘISPÍVAJÍ K ROZVOJI DIABETICKÉ NEFROPATIE?

  • Vysoký krevní tlak
  • Kouření
  • Nedodržování diabetické diety, které vede k vyšším hodnotám glykémií
  • Velký přísun soli
  • Nižší příjem tekutin – (pod 1,5 litru tekutin denně)

Přečteno:  1897×

Vyšlo:  16. 10. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019