Obesity News
Selfmonitoring – rozhoduje o úspěchu

Selfmonitoring – rozhoduje o úspěchu

Redakce

Co je to vlastně selfmonitoring? Je to měření a ledování vlastních hodnot biologických parametrů – hmotnost, hladina cukru, krevní tlak, obvod pasu atd. Na základě těchto výsledků se pak rozhodujete o dalším postupu.

CO JE TO VLASTNĚ SELFMONITORING?

Je to měření a ledování vlastních hodnot biologických parametrů – hmotnost, hladina cukru, krevní tlak, obvod pasu atd. Na základě těchto výsledků se pak rozhodujete o dalším postupu. Ukazuje se například, že diabetici, kteří si měří hladinu cukru pravidelně, mají lepší výsledky než ti, kteří se neměří. Pravdou je, že ti, co se měří více než 10x denně, se již nejen nezlepšují, ale často stres z hladiny cukru mimo normy zhoršuje výsledky. Stejné je to u vážení. Neexistuje žádný ideální počet vážení za měsíc, týden či den. Pravdou je, že vážení několikrát denně smysl nedává. Vážení denně při snaze redukovat s vyhodnocením týdenní průměrné hmotnosti už může být dobrým ukazatelem trendu.

K monitorování vám samozřejmě může sloužit tužka a papír, nicméně v dnešní době elektroniky a mobilních telefonů, resp. aplikací, je výhodné využít automatického sběru dat s možností doplňovat vlastní. Portál ČAS PRO ZDRAVÍ – www.casprozdravi.cz vám umožňuje monitorovat nejen jídelníček prostřednictvím kalorických tabulek, ale také propojit další zařízení jako Garmin náramky, FITBIT a veškeré aplikace, které lze propojit do Google Fit. Nově je možné připojení i Apple HealthKit. Připravuje se přímé propojení s glukometrem pro diabetiky a tlakoměrem pro lidi s vysokým krevním tlakem. Tyto parametry si zatím můžete zadávat ručně. Výhodou tohoto řešení je historie výsledků a možnost se kdykoliv vrátit do doby minulé.

Výhodou je, že vše je na jednom místě. Dají se sledovat grafy a dokonce dát svá data k náhledu komukoliv, komu uznáte za vhodné, ale především lékaři. Není cílem se monitorovat nepřetržitě do konce života, ale čas od času při změnách zdravotního stavu nebo pokusu o změnu životního stylu je to vhodné. V současné době se už monitoruje skoro 1 500 lidí po celé České republice.

Přečteno:  1788×

Vyšlo:  7. 8. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020