Obesity News
PREDIKTOR HMOTNOSTI – budoucnost hubnutí

PREDIKTOR HMOTNOSTI – budoucnost hubnutí

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Snižování hmotnosti resp. hubnutí je fenomén posledních 20-30 let. Nejsou to jen kosmetické důvody, proč chtějí lidé hubnout, ale především zdravotní důvody (např. před ortopedickou operací, operací kýly při cukrovce atd.). Každý nedostatečný efekt resp. nespokojenost s naším očekáváním vede k většinou ukončení režimu většinou doprovázeným vzestupem hmotnosti.

Mnoho výživových poradců a různých center na hubnutí slibuje zcela nereálné výsledky podpořené příběhy „úspěšných“. Neustále nám chodí maily, upozornění, jak efektivně redukovat. V ambulantní praxi se často setkávám s lidmi, kteří prošli mnoha metodami hubnutí a investovali do těchto pokusů od několika stokorun až po desetitisíce. Ačkoliv je zřejmé, že pokud zaplatí více, o něco více se snaží, na dlouhodobých výsledcích to rozhodně vidět není. I proto jsme se rozhodli již před několika lety začít pracovat na software, který by na základě reálných dat dokázal předpovídat, jak se bude vyvíjet hmotnost při různém režimu. Software prediktor hmotnosti je navržen tak, aby sdružoval aplikace dostupné na trhu, optimálně zdarma, které jsou využitelné pro praxi. Klíčové jsou aplikace pro sběr dat a analýzu energetického příjmu a výdeje. V současné testovací verzi používá pro energetický příjem software kaloricketabulky. cz, My Fitnes pal a Nutridata, pro vyhodnocení energetického výdeje Garmin connect, Fitbit, Google Fit nebo Apple health kit.

PREDIKTOR HMOTNOSTI – budoucnost hubnutí
V současné době je při vývoji software plněn tzv. „trénovacícmi“ daty. Tedy monitorováním redukčních režimů u reálných osob, kteří chtějí snižovat hmotnost. Software je testován na populaci všech věkových skupin a projekt trvá minimálně 5-6 týdnů. Součástí sběru dat jsou například údaje o vývoji hmotnosti v minulosti, přítomnost cukrovky nebo i osobnostní dotazník. Všechny tyto parametry mohou do budoucna ovlivnit vývoj hmotnosti. Po získání 400 režimů pak budou složitými statistickými metodami vypočítány predikční rovnice, které budou předvídat pro nové uživatele vývoj hmotnosti. Na podzim pak bude software na dobrovolnících ověřen. Pokud se chcete účastnit tohoto výzkumu, můžete navštívit internetové stránky www.prediktorhmotnosti.cz a do projektu se přihlásit.

Přečteno:  3175×

Vyšlo:  4. 4. 2018

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020