Obesity News
Ateroskleróza nemoc 20.–21. století

Ateroskleróza nemoc 20.–21. století

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Ateroskleróza je proces, kdy se v cévní stěně ukládá cholesterol. To vede k zúžení cévní stěny až může dojít k postupnému závěru tzv. koronárních tepen a tedy k infarktu myokardu. Za určitých podmínek může dojít k rychlému uzávěru, který je způsoben zvýšením srážlivosti v místě zúžení. Jak ale předcházet ateroskleróze, která prostřednictvím infarktů, cévních mozkových příhod a dalších onemocnění nejvíce zkracuje život?

Existují rizikové faktory, které můžeme rozdělit na ovlivnitelné a neovlivnitelné.

NEOVLIVNITELNÉ:

Věk: S rostoucím věkem je pravděpodobnější postižení tepen, ačkoliv první změny na cévách lze vidět již v adolescenci. Genetické vlohy: O riziku svědčí zvýšený výskyt infarktů, cévních mozkových příhod v rodině.

Pohlaví: Muži jsou více ohroženi než ženy. Zdá se, jako by estrogeny poněkud bránily rozvoji aterosklerózy.

OVLIVNITELNÉ:

Kouření: Skoro jistě nejzásadnější rizikový faktor aterosklerózy. Ani mírný vzestup hmotnosti nevyváží benefit zanechání kouření!

Cholesterol: Zvýšená hladina cholesterolu je po kouření nejvýznamnějším rizikovým faktorem. Protože za většinu cholesterolu může vlastní tvorba, která je také geneticky podmíněna, bez léků se často neobejdeme. Pozor! I dieta a pohyb hrají velmi významnou roli.

Cukrovka: Cukrovka patří k velmi důležitým rizikovým faktorům. Dobrá kompenzace je základem pro oddálení pozdních komplikací, za které může rychlý rozvoj aterosklerózy.

Vysoký krevní tlak: Vysoký krevní tlak, který je nejčastějším civilizačním onemocněním v populaci, postihuje více jak 20 % dospělé populace. Dobrá kompenzace pod 140/90 mmHg je základem pro prevenci.

Obezita: Riziko obezity je dáno především přítomností dalších onemocnění, která jsou s ní spjata, jako vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina tuků a omezení pohybu. Každé snížení hmotnosti většinou vede i ke zlepšení v ostatních parametrech.

Nízká pohybová aktivita: Často nejvíce podceňovaný rizikový faktor. Zvláště ve vyšším věku je fyzická zdatnost nejsilnějším pozitivním prognostickým parametrem z hlediska délky života. Pohybovou aktivitou můžete významně snížit všechny ovlivnitelné faktory, kromě kouření.

Stres: Stres bývá také často zmiňován jako rizikový faktor aterosklerózy. Je to dané především tím, že se při stresu zhoršuje cukrovka, zvyšuje krevní tlak, a často stres zajídáme… Pohybová aktivita stres významně snižuje.

Strava: Zastoupení více bílkovin a sacharidů a méně tuků je základním předpokladem racionálního jídelníčku. Měli bychom však vědět, že ve stravě existují i zdravé tuky…

Zánět: Zánět je spojen se změnami v krvi, které urychlují proces aterosklerózy v cévní stěně. Pohybová aktivita snižuje známky zánětu a působí preventivně.

Pozor: Jednotlivá rizika se nesčítají, ale násobí! Zdá se, že klíčem ke snížení je pohybová aktivita, která naráz snižuje především celkové riziko tím, že ovlivňuje jednotlivé faktory. Máte-li v rodině onemocnění spojená s aterosklerózou, zeptejte se svého praktického lékaře, jak se nejlépe chránit.

www.tydenaterosklerozy.cz

Přečteno:  3275×

Vyšlo:  27. 7. 2017

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Kardiovaskulární

 
© Aleš Krupička 2007–2020