Obesity News
Konference Čas pro zdraví
Nový lék snižující hmotnost aneb dvě látky pro společný cíl

Nový lék snižující hmotnost aneb dvě látky pro společný cíl

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Snižování hmotnosti pouze dietou a pohybem již dávno nestačí. Je zřejmé, že trvalá a přirozená změna života, resp. návrat ke zvýšenému energetickému výdeji a omezení energetického příjmu po delší dobu je v dnešní době více než složité. Není ostudou zahájit včas farmakoterapii, tedy využití léků, které máme k dispozici.

Nejstarším lékem, který je v České republice dostupný a relativně levný, je fentermin (Adipex retard), který ve většině států EU již není povolen. Má poměrně hodně vedlejších účinků a po jeho vysazení dochází opět k významnému vzestupu hmotnosti. Dlouho je k dispozici velmi efektivní lék s účinnou látkou orlistat, která působí tak, že část přijatých tuků v potravě se ve střevech nevstřebá a odejde stolicí z organismu ven. V dávce 120 mg (Xenical, Orlistat SANDOZ 120 mg) na lékařský předpis zabraňuje vstřebání cca jedné třetiny tuků, v dávce 60 mg jako volně prodejný pak cca jedné čtvrtiny. Tím, že působí pouze ve střevě, většina vedlejších účinků je vázána pouze na trávicí trakt.

V loňském roce však konečně přišel na trh nový preparát s centrálními účinky, který lze užívat dlouhodobě. Poměrně dlouho známé látky – bupropion a naltrexon – v kombinaci vedou k významnému poklesu hmotnosti. Bupropion je docela dlouho používán v léčbě závislosti na tabáku, resp. při odvykání kouření, zvláště u lidí s vyšší hmotností. Ukazuje se, že působí preventivně proti vzestupu hmotnosti nebo dokonce dochází i k mírnému poklesu. V kombinaci s naltrexonem pak vede k významnému poklesu hmotnosti. V USA je lék schválen již od roku 2014, v Evropě od r. 2015 a v České republice od podzimu 2016.

KDY ZAČÍT UŽÍVAT LÉKY?

Pokud dochází byť k pomalému poklesu hmotnosti konzervativním způsobem, má cenu vyčkat s podáváním léků co nejdéle. Na druhou stranu, je-li hmotnost velmi vysoká, nebo pokud je v plánu nějaký operační zákrok (operace kýly, ortopedický zákrok nebo bariatrický výkon), kde je velmi žádoucí pokles hmotnosti, nemá smysl dlouho čekat. Přestože můžeme očekávat hmotnostní pokles v řádech jednotek kilogramů v horizontu 3-4 měsíců, i to může být významné pro snížení operačního rizika a lepší výsledky. Zcela jistě to podpoří i další snažení.

V klinických testech je efekt pozoruhodný a ukazuje pokles hmotnosti po jednom roce užívání kombinace bupropionu s naltrexonem (Mysimba) o skoro 10 % původní hmotnosti, což by z této kombinace udělalo jedno z nejúčinnějších antiobezitik. Bez zajímavosti není ani vliv na hladinu tzv. glykovaného hemoglobinu (parametr dlouhodobé kompenzace cukrovky), kdy došlo k poklesu o 0,5% (cca 5 mmol/mol) glykovaného hemoglobinu oproti placebu, což by v budoucnu mohlo znamenat použití jako léku na cukrovku. Nicméně lék zatím není v této indikaci používán. Zvláště u diabetiků je efekt pozorován nejen na hladinu krevního cukru, ale také na hladinu tuků (snížení triglyceridů, zvýšení HDL). Hodně diskutovaný efekt u nových léků je efekt na kardiovaskulární systém, resp. výskyt kardiovaskulárních příhod. Velmi účinný lék sibutramin (Meridia, Lindaxa a další) byl stažen z důvodu zvýšeného výskytu nefatálních infarktů myokardu a cévních mozkových příhod. V dosud proběhlých studiích na tisících pacientech se zdá, že výskyt kardiovaskulárních příhod při užívání kombinovaného preparátu je nižší než u placeba, nicméně při dlouhodobém užívání se výskyt vyrovnává.

Ani jeden lék na snížení hmotnosti však není hrazen pojišťovnou. Vždy má smysl užívání minimálně tři měsíce a nemá smysl hodnotit efekt po jednom měsíci. Zvláště u centrálních léků, kde plný efekt nastupuje v horizontu týdnů, nelze dřívější zásadní efekt očekávat.

LÉK VS. DOPLNĚK

Na trhu existuje mnoho doplňků stravy, spalovačů tuků a dalších prostředků, které nabízejí, že povedou k poklesu hmotnosti. Na rozdíl od léků však nemusí dokladovat žádná data o skutečné účinnosti. U většiny návodů tak lze nalézt, že máte dodržovat redukční dietu a navýšit pohyb a v kombinaci s podáváním to povede ke snížení hmotnosti. Zvláště u spalovačů tuků je to úsměvné, protože většina skutečně tzv. termogenních léků byla později stažena z trhu pro dlouhodobě nežádoucí účinky na kardiovaskulární systém. Samozřejmě při návodu na užívání jakýchkoliv léků na snižování hmotnosti se také dočtete, že by se měla dodržet redukční dieta a mírně navýšit pohybová aktivita. Zdá se, že kombinace bupropionu a naltrexonu umožní dietu dodržet lépe.

Přečteno:  3985×

Vyšlo:  29. 1. 2017

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2019