Obesity News
Nový lék snižující hmotnost aneb dvě látky pro společný cíl

Nový lék snižující hmotnost aneb dvě látky pro společný cíl

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Snižování hmotnosti pouze dietou a pohybem již dávno nestačí. Je zřejmé, že trvalá a přirozená změna života, resp. návrat ke zvýšenému energetickému výdeji a omezení energetického příjmu po delší dobu je v dnešní době více než složité. Není ostudou zahájit včas farmakoterapii, tedy využití léků, které máme k dispozici.

Nejstarším lékem, který je v České republice dostupný a relativně levný, je fentermin (Adipex retard), který ve většině států EU již není povolen. Má poměrně hodně vedlejších účinků a po jeho vysazení dochází opět k významnému vzestupu hmotnosti. Dlouho je k dispozici velmi efektivní lék s účinnou látkou orlistat, která působí tak, že část přijatých tuků v potravě se ve střevech nevstřebá a odejde stolicí z organismu ven. V dávce 120 mg (Xenical, Orlistat SANDOZ 120 mg) na lékařský předpis zabraňuje vstřebání cca jedné třetiny tuků, v dávce 60 mg jako volně prodejný pak cca jedné čtvrtiny. Tím, že působí pouze ve střevě, většina vedlejších účinků je vázána pouze na trávicí trakt.

V loňském roce však konečně přišel na trh nový preparát s centrálními účinky, který lze užívat dlouhodobě. Poměrně dlouho známé látky – bupropion a naltrexon – v kombinaci vedou k významnému poklesu hmotnosti. Bupropion je docela dlouho používán v léčbě závislosti na tabáku, resp. při odvykání kouření, zvláště u lidí s vyšší hmotností. Ukazuje se, že působí preventivně proti vzestupu hmotnosti nebo dokonce dochází i k mírnému poklesu. V kombinaci s naltrexonem pak vede k významnému poklesu hmotnosti. V USA je lék schválen již od roku 2014, v Evropě od r. 2015 a v České republice od podzimu 2016.

KDY ZAČÍT UŽÍVAT LÉKY?

Pokud dochází byť k pomalému poklesu hmotnosti konzervativním způsobem, má cenu vyčkat s podáváním léků co nejdéle. Na druhou stranu, je-li hmotnost velmi vysoká, nebo pokud je v plánu nějaký operační zákrok (operace kýly, ortopedický zákrok nebo bariatrický výkon), kde je velmi žádoucí pokles hmotnosti, nemá smysl dlouho čekat. Přestože můžeme očekávat hmotnostní pokles v řádech jednotek kilogramů v horizontu 3-4 měsíců, i to může být významné pro snížení operačního rizika a lepší výsledky. Zcela jistě to podpoří i další snažení.

V klinických testech je efekt pozoruhodný a ukazuje pokles hmotnosti po jednom roce užívání kombinace bupropionu s naltrexonem (Mysimba) o skoro 10 % původní hmotnosti, což by z této kombinace udělalo jedno z nejúčinnějších antiobezitik. Bez zajímavosti není ani vliv na hladinu tzv. glykovaného hemoglobinu (parametr dlouhodobé kompenzace cukrovky), kdy došlo k poklesu o 0,5% (cca 5 mmol/mol) glykovaného hemoglobinu oproti placebu, což by v budoucnu mohlo znamenat použití jako léku na cukrovku. Nicméně lék zatím není v této indikaci používán. Zvláště u diabetiků je efekt pozorován nejen na hladinu krevního cukru, ale také na hladinu tuků (snížení triglyceridů, zvýšení HDL). Hodně diskutovaný efekt u nových léků je efekt na kardiovaskulární systém, resp. výskyt kardiovaskulárních příhod. Velmi účinný lék sibutramin (Meridia, Lindaxa a další) byl stažen z důvodu zvýšeného výskytu nefatálních infarktů myokardu a cévních mozkových příhod. V dosud proběhlých studiích na tisících pacientech se zdá, že výskyt kardiovaskulárních příhod při užívání kombinovaného preparátu je nižší než u placeba, nicméně při dlouhodobém užívání se výskyt vyrovnává.

Ani jeden lék na snížení hmotnosti však není hrazen pojišťovnou. Vždy má smysl užívání minimálně tři měsíce a nemá smysl hodnotit efekt po jednom měsíci. Zvláště u centrálních léků, kde plný efekt nastupuje v horizontu týdnů, nelze dřívější zásadní efekt očekávat.

LÉK VS. DOPLNĚK

Na trhu existuje mnoho doplňků stravy, spalovačů tuků a dalších prostředků, které nabízejí, že povedou k poklesu hmotnosti. Na rozdíl od léků však nemusí dokladovat žádná data o skutečné účinnosti. U většiny návodů tak lze nalézt, že máte dodržovat redukční dietu a navýšit pohyb a v kombinaci s podáváním to povede ke snížení hmotnosti. Zvláště u spalovačů tuků je to úsměvné, protože většina skutečně tzv. termogenních léků byla později stažena z trhu pro dlouhodobě nežádoucí účinky na kardiovaskulární systém. Samozřejmě při návodu na užívání jakýchkoliv léků na snižování hmotnosti se také dočtete, že by se měla dodržet redukční dieta a mírně navýšit pohybová aktivita. Zdá se, že kombinace bupropionu a naltrexonu umožní dietu dodržet lépe.

Přečteno:  6432×

Vyšlo:  29. 1. 2017

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020