Obesity News
Význam pohybu při léčbě hypertenze

Význam pohybu při léčbě hypertenze

Ing. Bc. Ivana Pražanová

Rozhovor s panem doktorem Zelinkou probíhal v Košířích, kam pan docent přijel na kole, aby nepřišel o svoji pravidelnou dávku pohybu.

Pane doktore, přijel jste na kole, je cyklistika váš oblíbený sport?

Sportovcem bych se nenazval, jen se snažím pravidelně se hýbat. Na kole jezdím od dubna do září, pokud to jen trochu jde. V zimě hraji florbal, můj tým hraje dokonce regulérní soutěž, organizovanou florbalovým svazem.

Jak jste se k florbalu dostal?

Přes děti, mám dva syny – 17 a 14 let a dceru ve věku 15 let. Děti začaly hrát florbal s kamarády ze školky, kteří měli trenéra florbalu v rodině. Ve stejném oddílu měli i veteránský tým, a tak jsem začal hrát i já. Mí dva kluci dnes hrajou v Radlicích u Pantherů a dcera za Tatran Střešovice.

Vaše děti tedy mají pohybu dost?

Je důležité, že mají sport rádi. Doteď když mají málo pohybu, říkají „my jsme nevyběhaný“. Sami si pohyb žádají, a tak si s nimi musíme jít zahrát třeba badminton, aby se ještě unavily.

Jak trávíte víkendy s rodinou? Věnujete se sportu i o víkendech?

Víkendy trávíme různě, částečně sportem, ale někdy nezbyde nic jiného než udělat o víkendu něco na domě. Máme totiž rodinný dům z konce 20. let minulého století. Podnikáme také výlety a snažíme se být v pohybu.

Profil

Význam pohybu při léčbě hypertenze

Doc MUDr. Tomáš Zelinka, CSc. pracuje 23 let na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Věnuje se endokrinně podmíněné hypertenzi – feochromocytomu a primárnímu hyperaldosteronismu.

Pracujete na III. Interní klinice VFN v hypertenzním centru a zabýváte se sekundární hypertenzí. Můžete vysvětlit, co to je?

Sekundární hypertenze je zvýšení krevního tlaku v důsledku známé příčiny. Vyskytuje se asi u 5-10 % dospělých pacientů s hypertenzí a zvýšení krevního tlaku bývá závažnější. Naše centrum se zabývá tzv. endokrinně podmíněnou sekundární hypertenzí, která je většinou důsledkem nadprodukce hormonů nadledviny. Naše skupina se zabývá hlavně dvěma onemocněními: 1) primárním hyperaldosteronismem a 2) feochromocytomem. V případě primárního hyperaldosteronismu se jedná o nadprodukci hormonu kůry nadledvin – aldosteronu. Toto onemocnění je podle některých zdrojů jednou z nejčastějších forem sekundární hypertenze vůbec. Feochromocytom je vlastně nádor dřeně nadledvin, většinou nezhoubný, produkující v nadbytku hormony, zvané katecholaminy. Pro úplnost – třetí možnou příčinou endokrinně podmíněné sekundární hypertenze je Cushingův syndrom, tedy nadprodukce kortizolu, ale tímto onemocněním se zabývají kolegové z endokrinologické skupiny.

Sekundární hypertenze je také často způsobena syndromem spánkové apnoe, ale tím se zabývá obezitologie, případně neurologie a plicní. Sekundární hypertenze může být i důsledkem poruch funkce ledvin, kterými se zabývá nefrologie. A nejhorší situací je to, když zjistíme, že pacienti léky na tlak jednoduše neberou. Lékaři jim píšou 5–6 léků na snížení krevního tlaku, pacienti tvrdí, že je berou, ale tlak zůstává vysoký a analýzou hladin léků v krvi se prokáže, že neberou vůbec žádné.

Jste hypertenzním centrem pro celou republiku?

Dá se říci, že naše prsty sahají až do Ostravska. Můžeme nabídnout jednak vlastní zkušenosti, ale také spolupráci s dalšími pracovišti z VFN včetně kvalitních chirurgických pracovišť. Pokud lékař vidí určitou diagnózu maximálně jednou, dvakrát za rok, je lepší pacienta odeslat na pracoviště, kde je s tím větší zkušenost. Teď zrovna jsme měli 30-tiletého pacienta, kterému byl odoperován obrovský feochromocytom – vážil skoro kilo. Odhaduji, že ho tam měl tak 15 let.

U hormonálně podmíněné hypertenze platí, že když máme štěstí a diagnóza se stanoví brzy, pacient se úplně vyléčí a to je v interně vzácné. Měli jsme například ženu, která si nás našla v 29 letech, že měla komplikované těhotenství s vysokým krevním tlakem a preeklampsií, že plánují druhé dítě a ona se bojí, aby se jí něco nestalo. Tak jsme jí nabrali draslík, měla 2,5, tedy hodně nízký a diagnostikovali jsme primární hyperaldosteronismus, tumor. Byla odoperována, zcela bez hypertenze, dnes má druhé dítě po bezproblémovém těhotenství. To je pak radost!

Vyskytuje se primární hyperaldosteronismus a feochromocytom také u dětí? Máte i dětské pacienty?

Mám. Feochromocytom je nádor, který se vyskytuje i v dětském věku. Pacienti jsou nejdříve sledování na Klinice dětské onkologie v Motole, a když jim je kolem 15, 16 let, přecházejí k nám.

Když jsme u dětí, rád bych upozornil na zvyšující se výskyt hypertenze v dětské populaci v důsledku zvýšení podílu dětí s nadváhou a obezitou. Děti se nehýbou. Ale myslím si, že děti za to nemohou. Dnes si 12-tiletý kluk nemá kam a s kým jít zakopat fotbal. Sice máme dětská hřiště, ale ta jsou pro menší děti. A jedna hodina tělocviku navíc to neřeší. Dokonce ani dva tréninky týdně v nějakém sportovním klubu, kam děti dovezou rodiče. Já jsem trávil na hřišti s kamarády celá odpoledne. Dnes nejsou hřiště, a když jsou, maminky tam děti samotné nepustí. Je to obrovský změna chování. Myslím, že bychom se neměli o děti tolik bát. Dětem chybí spontánní pohyb.

Mohou pacienti s hypertenzí sportovat? Motivujete své pacienty k pohybu?

Všechny pacienty motivujeme, aby se hýbali. U těžších hypertenzí se dokonce ví, že pravidelně dávkovaná pohybová aktivita např. formou odporového tréninku snižuje krevní tlak stejně jako jeden lék. Vzhledem k tomu, že pacient s vysokým krevním tlakem má typicky nadváhu nebo obezitu, pohybem léčíme i mnoho přidružených chorob. Pacientům, obzvláště ženám vysvětluji, že pohyb neznamená vždy snížení hmotnosti, ale díky pohybu dojde ke změnám složení těla, snížení procenta tukové tkáně a nahrazení tuku svalovou hmotou. A to je náš cíl. Pacienti nemusí snížit hmotnost, ale zlepší svoji fyzickou kondici. Pokud jsou pacienti z Prahy, doporučuji jim konzultaci u pana doktora Matoulka v Rekondičním centu v Salmovské. Ostatně do Salmovské chodí pravidelně cvičit i moje maminka.

Děkuji za rozhovor a na závěr – máte nějaká doporučení pro naše čtenáře?

Je důležité znát svůj krevní tlak, a pokud už se pacienti léčí, je důležité léky užívat. A rozhodně se hýbat – pohyb a zase pohyb. Také je důležité dbát na zdravou stravu. Bohužel je u nás ve stravě nadbytek soli, proto je důležité zvýšit příjem draslíku a také vlákniny, tedy zvýšit konzumaci zeleniny. Příkladem vhodné stravy je středomořská dieta, ale to už se dostáváme k obecným doporučením.

Přečteno:  4528×

Vyšlo:  5. 11. 2016

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení, Kardiovaskulární

 
© Aleš Krupička 2007–2020