Obesity News
Váha na Tři krále jako na Mikuláše je vítězství
Foto: shutterstock.com

Váha na Tři krále jako na Mikuláše je vítězství

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Jak to zase letos dopadne? Napětí z toho, jaký dárek dostaneme, zda budou mít naši blízcí radost z toho, co najdou pod stromečkem, je vystřídáno napětím, jaká bude naše hmotnost po Vánocích.

Většina z nás dospělých pamatuje doby, kdy se shánění dárků podobalo etapovému orientačnímu běhu. Od října až do Štědrého dne jsme pravidelně denně (nebo alespoň obden) vybíhali do obchodů a obchůdků podle avíza, kam právě přivezli nedostatkové zboží. Dnes nakoupíme vše pod jednou střechou a oslavíme to ve fast-foodu. Nebo vše pořídíme na tři kliknutí a nemusíme učinit ani krok.

Dříve jsme uklízeli celý byt, či dům, dnes si objednáme úklidovou firmu. To znamená, že jsme před Vánocemi vydali tolik energie, že smažený kapr s majonézovým bramborovým salátem a mísa cukroví nemohly napáchat na naší postavě vážnější újmu. Současné možnosti od nás však nevyžadují téměř žádný pohyb.

PŘÍPRAVA NA VÁNOCE, NEBO NA HLADOMOR?

Nákupy na svátky, kdy již často nestačí jeden vozík velikosti návěsu na kamion, často připomínají přípravu zásob před válkou. Velké obchodní domy bohatě doplňují zásoby a pomocí „akcí“ zvyšují svůj odbyt a zvětšují naše nákupy. A tak jeden vozík s potravinami může obsahovat klidně i více než 500 000 kJ.

Přiberete-li každé Vánoce na váze, začněte přemýšlet již nyní jak vše připravit o něco lépe. Mnoho lidí má pocit, že trápí-li se celý rok dietami, tak alespoň o Vánocích má právo si dopřát. Většinou zapomínáme na pravý duchovní smysl Vánoc a toto období máme spojené především s bohatě prostřeným stolem.

JAK PRAKTICKY ČELIT NÁSTRAHÁM?

Nedá se nic dělat, je to vlastně jen obchod s energií. Jestliže ji přijmeme ve formě vánočního cukroví, dobrých, ale tučných pokrmů apod., nesmíme ji nechat zafixovat do tukových buněk – adipocytů. Jestliže v běžném pracovním týdnu lze za uspokojivou považovat pohybovou aktivitu obden, tak o dovolených ale i o Vánocích je většinou potřebná každodenní aktivita, aby vykompenzovala vydatné jídlo.

Nemusíme přímo sportovat, ale i svižná delší chůze (nikoliv procházka) pomůže přežít Vánoce bez hmotnostního přírůstku. Pod pojmem chůze si pro tyto účely představujeme fyzickou námahu střední intenzity, k níž jsme se obuli do pohodlných sportovních bot. Důležité je nepodcenit oblečení, které by mělo být vícevrstevné, nejlépe polopropustné, aby byl pot odváděn z povrchu těla. Tím zabráníme následnému prochladnutí. Optimální je, když se při chůzi mírně zpotíme. Následná sprcha napomůže k lepší regeneraci.

„BON PLAN“ – PO VZORU FRANCOUZŮ

To v podstatě znamená, když neplánujeme – neuskutečníme. Po dobrém svátečním obědě, například pečeni na smetaně nebo kachničce toho většinou moc nevymyslíme. S plánovaným pohybem také automaticky mírně snížíme porce. Většina z nás totiž nejí z hladu, ale převážně pro chuť připravených svátečních jídel, na která se celý rok těšíme.

POZOR NA NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ!

Opakované nedodržení předsevzetí může vést ke ztrátě sebevědomí. Je daleko lepší dát si za cíl na Vánoce nepřibrat! Je vysoce pravděpodobné, že ti, co nepřiberou přes Vánoce, daleko snáze a účinněji zahájí od ledna mírný redukční režim. Do léta je daleko a ztráta 5-10 kg (do června) znamená shodit 1-1,5 kg/měsíc. To není zas tak náročný cíl, pokud je rozplánován do několika měsíců. Agresivní redukční režimy (např. bezsacharidové diety apod.) sice povedou k rychlejšímu poklesu hmotnosti po novém roce, ale také skoro jistě se ještě do léta objeví typický jojo efekt.

Během Vánoc nemusíte držet žádnou speciální dietu, navýšíte-li pohyb. Pro diabetiky pak platí, aby se neuspokojovali tím, že po tučném jídle nebo alkoholu nestoupá hladina cukru. Zmnožením tukové tkáně se zhorší inzulínová rezistence, a tím dojde také ke zhoršení cukrovky.

Za celý tým autorů, který pro vás Obesity NEWS připravuje, vám držíme palce a do nového roku přejeme hodně štěstí a sil na boj s kilogramy!

Přečteno:  4473×

Vyšlo:  3. 12. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020