Obesity News
Buďme tolerantní k abstinentům
Foto: shutterstock.com

Buďme tolerantní k abstinentům

MUDr. Marta Šimůnková

Etanol, etylalkohol je omamnou, psychotropní, návykovou látkou, která provází lidstvo po mnoho desetiletí. V pradávných dobách mělo pití zkvašených plodů opravdu své opodstatnění, a to v krajích s nedostatkem hygienicky nezávadné vody. V době, kdy lidé umírali kolem 30 let, bylo bezpečnější život prožít opilý, než zemřít na choleru, či jinou alimentární nákazu z vody. Odtud se asi tradují „výhody“ pití alkoholu.

Česká společnost je velmi tolerantní k pití alkoholu, ale odsuzuje užívání jiných drog. Přitom alkohol je poměrně silnou „tvrdou“ drogou, na niž u disponovaných jedinců vzniká závislost v průběhu několika let. Je pravda, že mnozí popíjejí celý život, aniž by šlo o návykovou chorobu. Avšak hranice mezi „popíjením“ a závislostí je velmi úzká a křehká a mnohdy záleží spíše na kritériu, co lze za závislost považovat.

Závislost je choroba, která vyvolává další poškození organismu (viz tabulka). Jsou jedinci, kteří už tím, že se narodí za určitých okolností a s jistými geny, mají k závislosti nakročeno. Je-li alespoň jeden z rodičů závislý na alkoholu, pak by si měl člověk dávat velmi dobrý pozor a alkoholu se spíše vyhýbat. Stejně tak jsou rizikovými faktory špatná výživa matky v těhotenství, neutěšená sociální a rodinná situace v dětství, časný kontakt s alkoholem (v době základní školní docházky), týrání a zneužívání. Velmi častý je souběh s jinými psychickými chorobami: úzkost, deprese, bipolární porucha, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD v dětství i dospělosti), poruchy osobnosti a další.

Musíme si přiznat, že i my, jako celá společnost máme svůj podíl na tom, že je mezi námi zhruba 350 000 závislých na alkoholu (léčí se zhruba jedna desetina) a další milion lidí pije rizikově. Je totiž krajně podezřelé, když někdo odmítne nabízenou skleničku, ale bídák je ten, kdo se „zleje“. Buďme tolerantnější k těm, co nepijí!

DŮSLEDKY NADMĚRNÉHO (ŠKODLIVÉHO) PITÍ ALKOHOLU A ZÁVISLOSTI NA ALKOHOLU

 • Akutní otrava (intoxikace, předávkování) – ročně v ČR zahubí 300–350 lidí
 • Infekce (sexuálně přenosné choroby – alkohol odstraňuje zábrany, tuberkulóza)
 • Choroby zažívacího traktu (poškození jaterních funkcí, ztukovatění (steatóza) jater, jaterní cirhóza a následně karcinom jater, akutní a chronický zánět slinivky)
 • Onkologická onemocnění (karcinom prsu, karcinom tlustého střeva a konečníku, nádory hlavy a krku, karcinom jater); alkohol je jedním ze 3 nejsilnějších potravních kancerogenů
 • Srdečně-cévní onemocnění (hypertenze, arytmie, mozková mrtvice, infarkt myokardu)
 • Obezita a diabetes 2. typu
 • Nehody a sebepoškození
 • Poškození plodu (fetální alkoholický syndrom)
 • Neuropsychiatrické poruchy (křeče a epileptický záchvat, poškození centrální nervové soustavy, úzkost, deprese a další poruchy)
 • Rodinné neshody, vyšší rozvodovost, domácí násilí
 • Vyšší pravděpodobnost úrazů, včetně dopravních nehod

Vysvětlivky:

Neexistuje tzv. bezpečná denní dávka alkoholu. Jsou lidé, kteří v důsledku genetických, metabolických změn, nebo onemocnění, nezvládají metabolizovat ani skutečně malé množství alkoholu, u disponovaných jedinců se zase brzo rozvine závislost.

Za hranici škodlivého pití se obecně považuje konzumace více než 40 g čistého alkoholu za 24 hodin u žen (tj. asi 400 ml vína, 1 000 ml piva, 100 ml destilátu), u mužů to je 60 g za 24 hodin (zhruba 600 ml vína, 1 500 ml piva, 150 ml destilátu).

Přečteno:  4727×

Vyšlo:  20. 11. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020