Obesity News
Neformální setkání pacientů s odborníky, která pomáhají

Neformální setkání pacientů s odborníky, která pomáhají

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Pro značnou část pacientů již není v současnosti žádný problém získat informace o bariatrické chirurgii. Ovšem pokud se tak děje formou očima „přelítnutí“ letáku, asi jen málokdo si bude schopen představit, čeho všeho se bude např. takové provedení gastrické bandáže týkat v jeho dalším každodenním životě – jakým způsobem se to dotkne jeho životního stylu, stravování apod.

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky spojené s bariatrickým zákrokem vám pomohou nalézt Banding kluby, které jsou místem neformálních setkání pacientů s obezitology, psychology a chirurgy, ale i mezi nimi navzájem. Na setkáních panuje uvolněná, přátelská atmosféra, která se v mnohém liší od standardního vztahu pacient – lékař. Pacienti zde proto diskutují veškeré problémy, výhody i nevýhody bandáží žaludku či jiných bariatrických výkonů, o kterých by se odborníci ani ostatní pacienti dost možná nikdy nedozvěděli.

Vítaná psychická podpora

Historicky první Banding klub
Byl založen v roce 2004 ve FN Brno. Postupně vznikly další po celé republice, např. Banding klub při VŠTJ MEDICINA PRAHA v roce 2005. V současnosti existují Banding kluby v každém větším centru, které se zabývá obezitologií a bariatrickou chirurgií.

Několikaleté fungování Banding klubů ukázalo, že pro pacienty představují tolik vítanou psychickou podporou. Například pacienti, u nichž dochází k malým váhovým úbytkům, prostřednictvím diskuse o životosprávném programu zjišťují, zda vše dělají správně, resp. kde dělají chyby, a hledají cestu k jejich odstranění.

Na základě přání pacientů jsou do klubu zváni odborníci i z jiných oblastí medicíny. Nejčastěji se jedná o plastické chirurgy, kteří odpovídají např. na to, co s přebytečnou kůží po redukci hmotnosti, či dermatology (problémy s opruzeninami – intertrigem) a další.

Neváhejte proto a přijďte na setkání Banding klubu, třeba jen si vyposlechnout, co trápí ostatní – i to může být první krok ke změně pozitivním směrem.

Přečteno:  12242×

Vyšlo:  18. 3. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie

 
© Aleš Krupička 2007–2020