Obesity News

Poradna 2015/4

Bc. Daniela Hillayová

Červnová poradna pomáhá ústy Bc. Daniely Hillayové s přípravou na bariatrickou operaci a radí s možnostmi fyzické aktivity (konkrétně aquaaerobicu) při diabetes.

Připravuji se na bariatrickou operaci, která je plánována na podzim. Jak mám v létě (v horku) cvičit? Které sportovní aktivity jsou pro mne vhodné?
Karel 55 let

Odpovídá: Bc. Daniela Hillayová

Bc. Daniela Hillayová
Dobrý den, zaměřte se na aktivity vytrvalostního charakteru. Pokud Vás netrápí bolesti nosných kloubů, tak ideální pohybovou aktivitou je svižná chůze či nordic walking, u něhož je však důležité dodržování správné techniky, s kterou Vám jistě poradí zkušený instruktor. Pokud by bylo na vás venku příliš horko, můžete z vnitřních aktivit využít chůzi na pásu, jízdu na rotopedu či cvičení na jiných typech trenažérů v našich rekondičních či jiných sportovních centrech. Jsem diabetička 1 typu na inzulínu (48 let) jen s mírnou nadváhou. Je pro mne vhodný aquaaerobic? Bojím se trochu hypoglykémií při zátěži.
Jana, Plzeň

Dobrý den, hypoglykemie by neměla být pro Vás žádným strašákem, jelikož jí lze do jisté míry předcházet. Ať už snížením dávky inzulinu či nesportovat v době jeho maximálního účinku (rozdílný podle druhu inzulinu). Veškeré úpravy byste měla však nejprve zkonzultovat s lékařem.

Nejlepším pomocníkem při úpravě režimu během sportování je selfmonitoring – měření glykémie před a po pohybové aktivitě (i několik hodin po jejím ukončení, jelikož se hypoglykémie může projevit až 24 hodin po cvičení). Nezapomeňte však při jakýchkoli příznacích únavy aktivitu přerušit a jít se občerstvit. Lépe je chodit do bazénu s doprovodem, který je o vašem zdravotním stavu informován.

Přečteno:  4427×

Vyšlo:  11. 6. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020