Obesity News
Diabetes a péče o nohy

Diabetes a péče o nohy

Dagmar Černá

Jednou z nejobávanější komplikací cukrovky je postižení dolních končetin. Chorobné změny mohou postihnout cévy, nervy, ale také kůži a často může být přítomna také infekce. Hovoříme‑li tedy o tzv. syndromu diabetické nohy, pak máme na mysli postižení dolní končetiny od kotníku dolů.

Tento problém postihne v průběhu života 15 až 25 % diabetiků, u nichž je také 15× vyšší riziko amputace končetiny než u osob bez cukrovky. Téměř 70 % všech amputací je provedeno právě u diabetiků. Léčba syndromu diabetické nohy také patří mezi finančně nejnáročnější komplikace cukrovky a je nejčastější příčnou hospitalizace. Mnohé pro prevenci přitom může udělat pacient sám!

PROHLÍŽEJTE SI SVÉ NOHY

Denní kontrola nohou je velmi dobrou prevencí, protože včas rozpoznáme změny, které jsou předzvěstí syndromu diabetické nohy. Prohlížíme nárt, plosku nohy, prostory mezi prsty, patu a nehty. Všímáme si, zda není změněná barva kůže, pohmatem porovnáváme bolestivost a kožní teplotu obou končetin. Pátráme po otokách, otlacích, puchýřích, oděrkách, vředech, prasklinách či suché kůži. Všímáme si deformit, modřin, ostrých nebo zarůstajících nehtů, známek plísňového onemocnění (svědivá, suchá nebo naopak mokvavá kůže, s trhlinkami a zarudnutím).

Při zjištění jakéhokoli kožního defektu nebo jiných chorobných změn je zapotřebí co nejdříve konzultovat problém s lékařem!

VHODNÁ OBUV A OBLEČENÍ

Nesprávná obuv je nejčastější příčinou poškození kůže nohou, takže otázka výběru obuvi je zcela zásadní. Boty musejí mít tuhou podrážku, aby nehrozilo propíchnutí a aby se snížil tlak na plosku nohy (vyzkoušejte ohnutím), pružnou a dostatečně vysokou vložku tlumící nárazy, podpatek minimálně 2 cm, dostatečnou šířku a délku (o 1 až 2 cm větší při zatížené končetině). Důležitá je také výška obuvi, aby byl prostor pro deformity prstů, uvnitř by mělo být měkké polstrování bez výstupků či vnitřních švů, lépe s protiplísňovou úpravou. Volíme obuv prodyšnou (nejlépe z kůže) a se šněrováním, které umožňuje přizpůsobení (tkaničky nebo suchý zip). Nákup obuvi by měl probíhat v odpoledních hodinách, kdy již mohou být nohy mírně oteklé.

Dáváme přednost oblečení z přírodních materiálů. U ponožek dbáme na dobrou savost potu, ale také na udržování optimální vlhkosti v případě suchých nohou. Ponožky musejí být prodyšné, s pevným širokým lemem, aby nohu nesvíraly a neshrnovaly se. Pereme je při vyšších teplotách. V létě se doporučuje namazat nárt opalovacím krémem, aby se zabránilo spálení.

HYGIENA A PÉČE O NOHY

Nohy si denně umýváme, v případě defektů se nedoporučují dlouhé „namáčení“. Po koupeli prostor v koupelně dezinfikujeme. Teplota vody by neměla přesáhnout 37 stupňů. Nohy pečlivě osušíme bavlněným ručníkem, který máme určen jen pro dolní končetiny. Nezapomínáme ani na šetrné osušení prostoru mezi prsty. Následně kůži promažeme nedráždivými, lehčími nepříliš mastnými krémy nebo pěnami.

Správným zástřihem zabráníme zarůstání nehtů. Stříháme je vždy po koupeli a používáme speciální kleštičky. Nehty stříháme do roviny a okraje případně mírně vystřihneme a vždy zapilujeme. Nehty neodtrháváme a nestříháme příliš nakrátko. Neodtrháváme (neodstřiháváme) kousky kůže. Nejlépe je navštívit pedikúru. Pedikérka by však měla být zaškolená v péči o diabetiky, vhodnější je tzv. suchá pedikúra. Seznam můžete najít na stránkách www.podiatrie.cz v sekci poskytovatelé pediatrických služeb. V diabetologické ambulanci vám také poradí.

PREVENCE PORANĚNÍ A INFEKCE

Jakékoli drobné poranění je vždy nutné ošetřit dezinfekčním přípravkem, puchýře přelepíme náplastí. Ty velké můžeme opatrně propíchnout sterilním nástrojem, tekutinu vymačkat, dezinfikovat a zalepit. Proto je nutné mít doma v lékárničce dezinfekční přípravek, sterilní krytí, náplasti a obvazy.

Pokud dojde k plísňovému onemocnění, ošetříme obuv antimykotickými přípravky, postiženou kůži (nejčastěji mezi prsty) potíráme protiplísňovými mastmi a nohy koupeme ve speciálních roztocích. Při přetrvávajícím problému či při závažnějším postižení je nutné navštívit lékaře specialistu.

K prevenci diabetické nohy pomáhá:

  • Dobrá kompenzace diabetu – uspokojivé hladiny cukru v krvi
  • Nekouřit
  • Pravidelné procvičování nohou
  • Správná péče o nohy – prohlížení, péče, čistota a ochrana
  • Vyhledat pomoc včas

Napadají Vás ještě mnohé jiné otázky? Zajímá vás více? V případě jakýchkoliv dotazů je možné se obrátit na vašeho diabetologa nebo edukační sestru, případně navštívit sezení s Konverzační mapou Diabetes a péče o nohy.

Diabetes a péče o nohy

Přečteno:  4747×

Vyšlo:  11. 6. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019