Obesity News
Co nabízí současná bariatrická chirurgie

Co nabízí současná bariatrická chirurgie

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Bariatrická chirurgie neboli chirurgie zabývající se léčbou obezity (z řeckého baros – těžký) zažívá v posledních letech nebývalý rozmach. Příčin je několik: stále se zvyšuje procento obézních v populaci, metody bariatrické chirurgie jsou čím dál tím více dostupnější a objevují se stále nové, pro pacienta daleko méně zatěžující přístupy. Chirurgická léčby obezity už dávno není pouze o tom, že se někde něco vyřízne nebo se část trávicí trubice jednoduše obejde.

Co nového tedy může bariatrická chirurgie nabídnout? Především to jsou "klasické" bandáže, jejichž hlavním principem je přiškrcení žaludku v horní části, čímž se jeho tvar změní přibližně do podoby přesýpacích hodin. Horní část přesýpacích hodin má objem jen asi 20–50 ml. Bandáž tak pacientovi může pomoci od pocitu hladu, nicméně chutí nezbaví. Nutno dodat, že pacienti s bandáží musí doživotně dodržovat velmi přísný dietní režim (pomalu jíst a sousta hodně žvýkat). Z tohoto důvodu mnozí bandáž odmítají. Bandáž je navíc bezmocná proti tekutým kalorickým bombám, které úzkým hrdlem snadno protečou. Další nepříjemností je, že nelze dopředu odhadnout, které potraviny bude pacient po operaci tolerovat (někteří pacienti netolerují hovězí maso, jiní např. chléb aj.).

Alternativní metody: sleeve gastrectomy a gastrický mini-bypass

Pro pacienty, kteří se obávají bandáže z důvodu velmi přísného dietního režimu po její aplikaci, existuje jiné řešení. Tím je tzv. sleeve gastrectomy a gastrický mini-bypass. Principem sleeve gastrectomy je zmenšení objemu žaludku – část se odstraní, žaludek má nově tvar trubice, resp. rukávu (sleeve – angl. rukáv). Pacienti se výkonu často obávají z důvodu zvýšení rizika vzniku vředové choroby či dokonce nádoru. Všechny dosavadní studie však ukázaly, že toto riziko je stejné jako u populace bez sleeve gastrectomy. Druhá zmiňovaná operace, tedy gastrický mini-bypass, spočívá v napojení tenkého střeva na zmenšený žaludek. Tenké střevo (normálně vychází ze žaludku) se vrací zpět do žaludku, odkud již normálně pokračuje dál. Nevýhodou je, že žluč a trávicí šťávy ze slinivky přicházejí do kontaktu se žaludkem. Tento typ operace se hodí pro pacienty, kteří nejsou schopni držet žádné diety a opakovaně se u nich vyskytuje nárazovité přejídání.

Bariatrický výkon vždy pořádně promyslete

Kdy je pro pacienta vhodný bariatrický výkon? Pacient musí výkon především chtít a musí být ochoten dodržovat nezbytný pooperační režim. Při prvním vyšetření u obezitologa je proto nutné pacienta informovat o všech možnostech redukce hmotnosti, které by si měl v klidu promyslet. Rozhodně se mějte na pozoru před ukvapenými rozhodnutími, jelikož si tak ušetříte mnoho zbytečných komplikací. Stejné je to s vyšetřeními před bariatrickým výkonem, jakými jsou gastroskopie – vyšetření žaludku hadicí, polykací akt – vyšetření zažívacího traktu pomocí kontrastní látky, ultrasonografie břicha, psychologické vyšetření. Mnozí pacienti je považují za zbytečná. Je tomu tak doopravdy? Gastroskopie je nezbytná, abychom mohli vyloučit vředovou chorobu žaludku – její přítomnost neznamená, že pacientovi nebude v budoucnu možné vykonat bariatrický výkon, vředovou chorobu je zapotřebí nejdříve vyléčit. Polykací akt je důležitý zejména před bandáží žaludku k vyloučení tzv. brániční kýly. Sonografi e břicha se provádí ze dvou důvodů: prvním je vyloučení žlučníkových kamenů (cholecystolithiasy), neboť i samotným hubnutím dochází k jejich vzniku. Pokud jsou přítomny již před bariatrickým výkonem, velmi často se nejdříve odstraňuje žlučník a teprve poté se provádí bariatrický výkon. Druhým důvodem sonografi e břicha je zjištění velikosti jater – někdy se u obézních pacientů setkáváme s tím, že jejich játra jsou tak zvětšená, že bariatrický výkon není možné provést ihned. V takových případech pacientům doporučujeme zredukovat hmotnost o 5–10 kg. Před samotným zákrokem probíhá ještě psychologické vyšetření, jehož úkolem je najít optimální typ operace pro konkrétního pacienta. Jde o to, aby na jedné straně byl s výkonem spokojen pacient, na straně druhé o to, aby se zvolený bariatrický výkon nestal pro pacienta spíše utrpením. Last but not least: chirurgie, stejně jako ostatní léčby obezity, funguje jako berlička pro obézní pacienty, kteří CHTĚJÍ zhubnout.

Přečteno:  15884×

Vyšlo:  18. 3. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie

 
© Aleš Krupička 2007–2020