Sedm ověřených faktorů životního stylu, které by měl pacient pro své blaho dodržet.
Sedavý způsob života představuje moderní pandemii a je spojen s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Již zavedení malého objemu pohybové aktivity (3× denně cca 10 minut pohybové aktivity o mírné intenzitě – např. svižnější chůze) představuje významné snížení nejen kardiovaskulárního rizika, ale i rizika nádorových a metabolických onemocnění.
O vlivu stravy na zdravotní stav člověka nejsou spory. Mnohdy stačí jen malé změny a relativně malá redukce kalorického příjmu k dosažení významného snížení kardiovaskulárního rizika
Zatímco bez jídla člověk přežije desítky dní, bez dostatečného přísunu tekutin jen několik dní. Bohužel v současné populaci příliš mnoho lidí bere za adekvátní i pití slazených nápojů, které mohou významnou měrou přispívat k dennímu kalorickému příjmu a k rozvoji obezity. Příjem alkoholických nápojů je potřeba také omezit.
Tak jako dnes již nejsou pochyby o tom, že zdravé složení stravy vyjádřené např. v jídelní pyramidě nebo nověji v MyPlate® má nesporné zdravotní benefity, tak se ukazuje, že i správná skladba času, který věnujeme své psychice, významně zlepšuje prognózu. Tím spíše, že pacienti po akutní koronární příhodě trpí velmi často nejen úzkostí z nové situace, ale mnohdy již i plně vyjádřenou depresivní symptomatologií.
Kontrola rizikových faktorů (hladiny tuků v krvi, krevního tlaku, metabolismu cukrů, nadváhy a obezity) patří neodmyslitelně k prevenci v kardiologické péči.
Jedno z nejlepších rozhodnutí, která může pacient kardiak udělat.
Přečteno: 4431×
Vyšlo: 14. 5. 2015
Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)
Poslat článek: e-mailem
Článek je v kategoriích: Kardiovaskulární