Obesity News
Jak hubnout před Vánocemi

Jak hubnout před Vánocemi

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Vánoce se nezadržitelně blíží. Jak známo, nejsou to jen svátky klidu a míru, ale také svátky dobrého (rozuměj tučného) jídla a pití. Proto chtějí někteří z nás shodit pár kil ještě před tím, než se pustí do vánočního hodování. Má to vůbec smysl, když úspěch je tak nejistý?

Připomeňme si pár faktických údajů, které bývají nejčastějšími důvody, proč nastavenou změnu v životním stylu nelze dodržet. S nástupem zimy omezuje většina z nás pohybovou aktivitu, a to především z důvodu změny počasí. K tomu se přidává lidský organismus, který se na zimu připravuje zvyšováním tukových zásob, tedy se zvyšuje i naše tělesná hmotnost. Nemusí to být zrovna desítky kilogramů jako u jiných živočichů, ale i dva tři kilogramy přes zimu navíc mohou v konečném efektu znamenat 25–30 kg za 10 let.

Dalším faktorem je stres. Ten se v předvánočním období často objevuje i u lidí, kteří se s ním nesetkají, jak je rok dlouhý. A prohlubuje se u těch z nás, kteří jsou jím v průběhu roku sužováni. Vánoce jsou pro nás hodně důležité, resp. veškeré přípravy s nimi spojené, které "musíme" s velkým úsilím zvládnout tak, aby nikdo z rodiny nestrádal. Péče o sebe sama se přesouvá na poslední místo. A konečně během vánočních svátků se většinou nechceme věnovat tomu, co děláme celý rok, takže ani o hubnutí nechceme nic slyšet.

Teď se rozhoduje o našich vánočních návycích

Od poloviny listopadu vyrážíme po zaměstnání na "výlety" do obchodních center, které nejsou nepodobné dávným nájezdům loupeživých hord (alespoň podle toho, co si z center "odnášíme"). Při tom všem nakupování "samozřejmě" nemáme (neumíme si udělat) čas na zdravou stravu, raději využíváme služeb občerstvení velkých center, kde konzumujeme nevhodně připravovaná jídla s vysokým obsahem tuku. Ne že bychom si to neuvědomovali, ale prostě nemáme čas to řešit. Přitom právě v tomto období se rozhoduje o tom, jak se budeme o Vánocích chovat, např. jak rozmyslíme nákup potravin, takový bude náš stravovací režim. Zaměřme se proto již nyní na to, co budeme o Vánocích konzumovat. V tomto čase máme ještě reálnou šanci vymyslet, co by se dalo změnit, aniž bychom příliš ubírali z vánočních dobrot. Především jde o snížení obsahu tuku, kterého většina vánočních jídel obsahuje hodně, jelikož se v něm dobře rozpouštějí všechny ty úžasné a roztodivné chutě.

Stejná situace je se stanovením cílů snižování hmotnosti – musí být reálné. Jestliže se často doporučuje rychlost cca 1–3 kg za měsíc, může o Vánocích už udržení si hmotnosti (oproti očekávanému nárůstu) znamenat první krok k dalšímu poklesu v následujícím období. A to není rozhodně špatný začátek! Rozhodně bychom se měli vyvarovat představ, že začneme až po Vánocích. To totiž většinou vede k nekontrolovatelnému nárůstu o 5 a více kilogramů a dochází k zhoršení prognózy novoročního redukčního pokusu.

Málo znamená o Vánocích mnoho

Za úspěch lze považovat, pokud budeme mít srovnatelnou hmotnost měřenou k 1. prosinci a 3. lednu následujícího roku. Rozhodně nemusíte hubnout, ale mějte na paměti, že i relativně malé změny mohou přinést velké výsledky. Hodně štěstí a vzhůru do předvánočního času!

Přečteno:  8441×

Vyšlo:  29. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020