Obesity News

Mýty o takzvané detoxikaci těla

Bc. Martina Daňková

S každým nově příchozím rokem přichází i nová předsevzetími o hubnutí a v časopisech se to jen hemží zaručenými přípravky na tzv. detoxikaci organismu, krátkodobé hladovky na posílení imunity nebo čistící bylinné kůry. Jak se v tom vyznat?

Přejete si dražší moč? Aneb jak očistné doplňky stravy „detoxikují“ naše peněženky

Detoxikace je klasický případ legitimního lékařského termínu, který byl zneužit marketingovými strategiemi k úpravě neexistujícího stavu. Ve skutečnosti totiž termín detoxikace znamená léčbu nebezpečných hladin léčiv, alkoholu či jedů, jako např. těžké kovy nebo alkohol. Přemíra vánočního cukroví či majonézového salátu jistě pro naše tělo není zcela zdravá, nelze však hovořit o toxicitě.

Jak je to tedy se všemi zaručenými detoxikačními přípravky? I zde se většinou jedná o marketingový trik a klamání spotřebitele – obsaženým látkám jsou bez existence důkazů přisuzovány nereálné účinky. Jedno je ale jisté – spolehlivě vám zdraží moč a velmi účinně pročistí vaše peněženky.

Nejlépe „detoxikujete“ organismus, nebudete-li kouřit, pít alkohol, budete-li jíst optimálně 400–500 gramů ovoce a zeleniny denně, přiměřeně se pohybovat a celkově na sebe dbát.

Odbourají krátkodobé hladovky škodlivé látky v těle a posilní imunitu?

Co se myslí krátkou dobou, není jasné. Pokud by ale hladovka měla inzerované účinky, byla by města posetá pouze hladovkovými klinikami a instituty a všichni by již dávno měli vylepšenou imunitu.

Nejspíš nic nepokazíte, když si jednou týdně dáte odlehčovací den. Budete jíst hodně zeleniny, ovoce, trochu celozrnných obilovin či nízkotučných bílkovin a pít hodně vody. Mějte ale na paměti, že se takové snahy minou účinkem v případě, že k tomu pijete alkohol, kouříte nebo se přejídáte zbylých 6 dní v týdnu. Mnohem příhodnější je dodržovat pravidelný režim po celou dobu a excesům se raději vyhýbat!

Očistí nás pitné a bylinné kúry?

S pitným režimem je to jako na houpačce – jednou se doporučuje pít, až když máme žízeň, jindy se naopak prolívat litry vody denně. Asi nikoho nepřekvapí, že pravda je někde uprostřed. Doporučení udávají přibližně 30–40 ml na 1 kg tělesné hmotnosti, z čehož je patrné, že výsledné množství nebude stejné pro všechny. Do hry vstupují i další faktory – věk, klimatické podmínky, úroveň pohybové aktivity. Při dodržování tzv. pitných očistných kúr s nadměrným příjmem vody (cca 5 litrů a více) dochází k výrazné zátěži pro ledviny a takovou „očistnou“ kůrou si můžete paradoxně ublížit!

Pozor si rovněž dejte na léčivé rostliny. Byliny, jak je mnozí nesprávně nazývají, totiž nelze konzumovat nekontrolovatelně a to i přesto, že se jedná o přírodní látky. Některé druhy léčivých rostlin mohou např. vykazovat významné interakce s léčivy – mohou zesilovat nebo naopak oslabovat jejich účinek. Typickým příkladem je třezalka tečkovaná, která může výrazně snížit účinek hormonální antikoncepce – léčiva, které denně užívá většina dívek a žen.

Přečteno:  4434×

Vyšlo:  5. 3. 2015

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020